Türkiye'nin en iyi haber sitesi

A takımının taltif vurgunu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen "casusluk" ve "usulsüz dinleme" operasyonunda gözaltına alınıp mahkemeye sevk edilen 114 polis arasında bulunan ve "A takımı" denilen grubun, İstanbul Emniyeti içinde en yüksek taltif (polislere özgü para ödülü) alan polisler olduğu ortaya çıktı. 'A Takımı'nın arsa ve daire zengini olduğu da anlaşıldı.

202 MİLYONUN 150'Sİ ONLARA...

17-25 Aralık operasyonları sonrasında mercek altına alınan paralel yapıya yönelik olarak soruşturmalar kapsamında, maaş taltif sistemini kendilerine yakın isimlere bağlayıp, bu isimlere taltifleri yağdırdığı belirlenen yapının, yapıya mensup olmayan polisleri ise mağdur ettiği saptandı. Bu grubun, Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden bir yılda ayrılan 202 milyon liralık taltifin 150 milyon lirasını kendilerine aktardıkları ortaya çıktı. Durum, operasyonlara katıldığı halde taltif alamayan memurların şikâyetleri sonrasında başlatılan incelemelerle ortaya çıktı. Bu isimler için paralel yapı mensupları tarafından sosyal medyada başlatılan kampanyalarda ise maaştan başka gelirleri olmayıp, kirada oturdukları ve mal varlıklarının bulunmadığı algısı yaratılmaya çalışılmıştı. oluşturulmaya çalışılmıştı. Sağlık kontrolüne götürülerken "Haram yemedik" şovları yapan A Takımı mensuplarından Yurt Atayün'ün 731, Ertan Erçıktı'nın 697, Hayati Başdağ'ın 537, Ali Fuat Yılmazer'in ise 490 maaş taltif aldığı ortaya çıktı.
Taltif listesinde 731 maaşla birinci sırada yer alan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün, her ikisi de meşhur MİT krizinin yaşandığı 7 Şubat 2012'den sonra alınmış, Büyükçekmece'de 2 dairesi ve 2 de otomobili bulunuyor.

11 YILDA ARSA ZENGİNİ OLDU

Dün tutuklanan İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, 490 maaş taltifle listede dördüncü sırada yer alıyor. Yılmazer'in son 11 yılda arsa zengini olmuş: Çanakkale Sarıtaş ve Tepecik'te birisi üzerine çiftlik kurulmuş olan 3 ayrı arsa. Ankara Yumrutepe, Karagedikli ve Gölbaşı'nda 3 ayrı arsa. Ankara Mera Besi Çiftliği'nde yüklü miktarda hisse...
Maaş taltifiyle ihya olan müdürlerin arasında bulunan ve hem "casusluk" hem de "usulsüz dinleme"nin sanığı olarak hâkim karşısına çıkan tek isim olup, "Haram lokma yemedim" diyerek şov yapan, İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubeleri'nin eski müdür yardımcısı Hayati Başdağ ise 537 maaşla en çok taltif alan üçüncü isim.

BİRBİRLERİNE DÜŞTÜLER
İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi'nde yasa dışı dinleme yapmakla suçlanan paralel yapıya mensup emniyet görevlileri, sorguda birbirine düştü. Eski şube müdürü Ali Fuat Yılmazer, dinleme faaliyetlerini alt kadroların başlattığını iddia etti. Memurlar ise tüm faaliyetleri amirlerinin emri üzerine yaptıklarını savundu. Önceki gün İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilen Yılmazer, Cumhuriyet Savcısı Okan Özsoy'a ifade verdi. Elde edilen tapeleri imha ettiklerini savunan Yılmazer, bazı sorular karşısında sıkışınca da memurlarını suçladı. Ekibin başarılı operasyonlarını ise kendisine mal etti. Şüpheli polis memurları ise tüm faaliyetleri amirlerinin emri üzerine yaptıklarını savundu ve suçlamaları reddetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
A takımının taltif vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN