Eroğlu: "Vatandaş rahat etsin, susuz kalmaz"

Herkesin merak ettiği soru; İstanbul susuz kalacak mı? İstanbul'un şu an ne kadar suyu kaldı? Bu soruların yanıtlarını Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu a haber canlı yayınında verdi.

Giriş Tarihi: 1.8.2014 17:46 Güncelleme Tarihi: 1.8.2014 18:00
Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığının altını çizen Eroğlu, içme suyu barajlarının %33 seviyesinde olduğunu dile getirdi ve ekledi "vatandaş tedirgin olmasın, suyunu rahatça kullansın."

HER 7 YILDA KURAKLIK TEHLİKESİ YAŞANIYOR

Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde, yani su zengini bir ülke değil. Dolayısıyla zaman zaman kuraklıklar yaşanabiliyor. Yedi yılda bir kısmi kuraklık meydana geliyor.

Bu seneyi değerlendirdiğimizde; biz yağış yılını 1 Ekim'den itibaren alıyoruz. 1 Ekim'den 31 Temmuz'a kadar olan yağışları değerlendirdiğimizde; Türkiye'de geçen senenin sonu Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yağışlarda çok azalma vardı. Uzun dönem ortalamalarına göre 3/1 eksiklik oldu. Daha sonra yağışlar nispeten toparlandı ama eksiklik %33'lerden %16 seviyesine düştü şu anda.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


"BARAJLARDAKİ SEVİYE MEVSİME GÖRE NORMAL"

Barajlarda su seviyesinin Ağustos ve Ekim ayları başında en düşük seviyede olması normaldir. Vatandaşlar endişe etmesin, şu anda İstanbul'a sadece barajlardaki suyu vermiyoruz. Türkiye'de sürekli akan nehir yok. İstanbul'un etrafında tatlı su kaynağı bile yok, etrafı hep denizlerle çevrili. Biz biriktirme yapıları yaptık. Dolayısıyla, Büyük Melen'den, Sakarya'dan, Yeşilçay'dan İstanbul'a su geliyor.

"VATANDAŞ RAHAT ETSİN, SUSUZ KALMAZ"

Su zengini değiliz biz, bunu herkesin bilmesi lazım. Bu kuraklığa rağmen, tecrübemizle, yaptığımız tesislerle Türkiye'deki bu su sıkıntısını atlatıyoruz. Şuan da bile enerji üreten barajlarda, en düşük seviyelerde olmasına rağmen %43 doluluk var. Sulama barajlarında da %42,5 doluluk var. İçme suyu barajlarında ise ortalama %26 doluluk var zaten yağışlarda geliyor. Vatandaşı tedirgin etmesinler. Vatandaş rahatça suyunu kullansın, onu düşünecek olan biziz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eroğlu: "Vatandaş rahat etsin, susuz kalmaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN