Türk rehineler için umutlu haber

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD'in kaçırdığı Türk konsolosluğu rehineleri için görüşmelerin sürdüğünü belirterek, "Irak'taki bütün taraflarla görüşmelerimiz sürüyor. Belki yarın, öbür gün gelebilirler" dedi.

Giriş Tarihi: 2.8.2014 12:16 Güncelleme Tarihi: 2.8.2014 15:31
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Memur-Sen Sivas Şubesince TCDD Sosyal Tesisleri'nde verilen kahvaltının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Hamas'ın kaçırdığı İsrail askerleri için Amerika, Türkiye'den acil destek istedi. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz? sorusu üzerine Yılmaz, kavgayla bir adım ileri gidilemeyeceğini vurgulayarak, "Oysa biz diyoruz ki barış olsun. Barış olmanın şartı, bu bölgede iki bağımsız devletin 1967 sınırlarına çekilerek bir arada yaşaması. Ateşkes ilan ediliyor fakat ondan sonra bir İsrail askeri kaçırıldı, kaç tane Filistinli öldürüldü. 40 Filistinli'yi öldürdüler. Nerede adalet, nerede insaf var?" diye konuştu.

Yılmaz, herkesin silah gücüne dayanarak mesafe almak istediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Biz taraflara şunu diyoruz; Gerçek zafer, barışa ulaşmış zaferdir. Her iki tarafın da barışı amaçlaması gerekir, bu anlık olayları kendi lehlerine bir fırsata dönüştürmemesini istiyoruz. Türkiye, o coğrafyada barış istiyor, mazlumun, mağdurun ve haklının yanında, İsrail'in de güvenliğini ele alan bir sistemi savunuyor. Bunun için de o bölgede iki devletli bağımsız devletin bir arada yaşamasını sağlamaktır. Türkiye, bunu destekliyor. Bazı ülkeler ise henüz Filistin'in bağımsız bir devlet olarak İsrail'in yanında yer almasına hazır değil. Buna Arap Birliği ülkeleri de dahil. Bundan dolayı şu anda Mısır, Refah Sınır Kapısı'nı kapatıyor. Bu Arap, eğer isterse onun güçlenmesini, Refah Sınır Kapısı'nı açardı. Biz barış istiyoruz. Bunun yolu da herkesin silahlarını gömmesi, en azından bu ateşkes sözüne her iki tarafın da uyması. Dolayısıyla bir bahane bulup da misliyle, kat kat karşılık verilmesini doğru bulmuyoruz."

IŞİD TARAFINDAN IRAK'TA KAÇIRILAN TÜRKLER


Bir basın mensubunun, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarınca Musul'da kaçırılan Türk vatandaşlarının ne zaman ailelerine kavuşacağını sorması üzerine Bakan Yılmaz, serbest bırakılmaları için çalıştıklarını söyledi.

IŞİD'in üzerinde kim etkili olabilecekse, IŞİD kimin sözüne itibar ediyorsa Irak'taki bütün taraflarla görüşmelerinin devam ettiğini belirten Yılmaz, "Ya operasyon yapıp gidip getireceksin ya da görüşmelerle. Sabırla, sulh yoluyla bu olayı, bu sıkıntıyı çözmek lazım. Bizim isteğimiz, görüşmeler yoluyla bunu çözmeyi düşünüyoruz çünkü bunun en doğru yol olduğunu düşünüyoruz. Biraz daha sabretsinler" diye konuştu.

Yılmaz, bir gazetecinin "Bir internet sitesinde yer alan habere göre, Adana'daki tırlarda silah bulunduğu iddiaları var. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?" sorusunu "Mahkemede, yargıda devam ediyor. Biz, orada Türkmenlere giden yardımın olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Türkmenlerin neye ihtiyacı varsa o yardımı vermek Türkiye'nin asli yükümlülüğüdür çünkü Türkmenler orada Türkiye'den önce sahipsizdi ancak bizim yardımlarımızla bir noktaya gelmiştir. Türkiye'nin yaptığı doğrudur" şeklinde yanıtladı.

Doğanşar 50. Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali'ne katılmak üzere Doğanşar'a gelen Yılmaz, burada da konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Rehin alınan personelin ve ailesinin serbest bırakılacağı umuduyla bekliyoruz. Bu konuyla ilgili tüm taraflarla görüşmeler devam ediyor" diyen Yılmaz, "Bugün veya yarın olacak şeklinde bu görüşmelerin biteceğini beklemek, bir tarih vermek, 'bugün veya yarın' bu da doğru değildir çünkü karşımızda yeknesak (tekdüze) bir grup da yoktur. Bu sorunun sabırla, görüşmeler yoluyla çözülmesini beklemek en doğru yoldur. Dışişleri Bakanlığımız tarafından bu konuda her türlü çalışma yapılmaktadır. Aziz milletimiz bu konuda müsterih olsun. Görüşmeler devam ediyor. Aziz milletimizin duaları, destekleri bizimle olsun"

Bu konuda en kısa zamanda olumlu bir netice almayı beklediklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Sabır, her şeyin çözümüdür. Daha önce pilotlarımız böyle alıkonulmuştu. Uzun bir süre sonra görüşmeler yoluyla pilotlarımız serbest bırakıldı. Tır şoförlerimiz vardı yine, görüşmeler yoluyla bir süre sonra serbest bırakıldı. Şimdi de inşallah bu konsoloslukta görevli personelin ve ailesinin de görüşmeler yoluyla serbest bırakılmasını bekliyoruz. Ne zaman olur? Bir gün verirsek doğru olmaz ama görüşmelerin devam ettiğini söylemek ve bunu sabırla beklemek… Dışişleri Bakanlığımız tarafından da yapılması gereken her şey... Eğer bunun dışında herhangi kimsenin 'şu da yapılsın' diye bir fikri varsa biz buna da açığız ama bilin ki bu konuda Dışişleri Bakanlığımız tecrübelidir, geçmişte örnekleri vardır. İnşallah bu olayda da en sağlıklı neticeyi en kısa zamanda alırız diye düşünüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk rehineler için umutlu haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN