Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstifa dilekçesi 'şov' çıktı

Giriş Tarihi: 4.8.2014
Hâkim - savcı kararnamesini "kıyım kararnamesi" olarak nitelendirip kamuoyuna, bu gerekçeyle istifa ettiğini açıklayan HSYK 1'inci Daire Üyesi Teoman Gökçe'nin resmi dilekçesinde sadece "Daire değişikliği" talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Kurul, 1'inci Daire'yi "hukuksuz, ilkesiz ve tutarsızlık"la suçlayan Gökçe'nin talebini reddetti. "Paralel Yapı"nın, HSYK'da etkin olma girişiminde bulunduğu iddialarının gündeme geldiği günlerde hazırlanan yaz dönemi hakim - savcı kararnamesinden sonra bir isim, bu iddialarla birlikte ön plana çıkmıştı. Kararnameyi hazırlayan HSYK 1'inci Dairesi üyelerinden Teoman Gökçe daha kararname çıkmadan Daire üyeliğinden istifa ettiğini, sert bir "istifa metni" ile kamuoyuna duyurmuştu.

KURUL'A GELİNCE BAŞKA...
Teoman Gökçe, "HSYK Birinci Dairesi üyeliğinden istifa ettiğimi, kamuoyuna duyururum" diye bitirdiği açıklamasında çıkacak olan yaz dönemi kararnamesinin "Kıyım Kararnamesi" olduğunu savunmuş ve özetle şu ifadeleri kullanmıştı: "Türk yargı tarihine 'Kıyım Kararnamesi' olarak geçecek 2014 yılı yaz kararnamesi ile 16 Ocak'tan sonra çıkarılan kararnamelere benzer fakat onlara göre, daha hukuksuz, daha ilkesiz ve daha tutarsız atamalar gerçekleştirilmiştir... HSYK Birinci Dairesi, 17 Aralık 2013'ten sonraki süreçte maalesef bu ilkelerden uzak ve siyasi mülahazalarla hareket eden bir rotaya oturmuştur." "İstifa metni"nde vicdanların yaralandığından, HSYK 1'inci Dairesi'nin siyasi mülahazalardan kurtulacağı ümidinin yok olduğundan söz eden Teoman Gökçe'nin "istifa metniyle" adeta "şov" yaptığı ortaya çıktı. Zira Gökçe'nin Kurul'a verdiği dilekçenin, öncelikle bir istifa dilekçesi olmadığı, dilekçesinde sadece "Daire değişikliği talebi"nin yer aldığı ortaya çıktı. Gökçe Kurul'a verdiği resmi dilekçesinde, hiç "kıyım, hukuksuzluk, ilkesizlik ve siyasi mühalazalar"dan bahsetmeden, "HSYK 1'inci Dairesi'nden alınarak 2'nci veya 3'üncü Daire'de görevlendirilmesini" istedi.

GÖREVİNİN DEVAMINA...
Teoman Gökçe'nin dilekçesi HSYK Genel Kurulu'nda tartışılırken bazı üyelerin, "Üyelikten çıkaralım" önerisinde bulundukları öğrenildi. Ancak Kurul'da "Verdiği resmi dilekçe, Daire değişikliğini içeriyor, buna göre işlem yapalım" önerisi kabul edildi. Gökçe'nin Daire değişikliği talebi de geri çevrildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstifa dilekçesi 'şov' çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN