Kritik YAŞ bugün

Kritik YAŞ toplantısı bugün başlıyor. Gündemde 500 general, amiral ve albayın dosyası var. Boş kadrolara atamalar yapılacak. Toplantıda Balyoz'dan yargılanan paşaların durumu da görüşülecek

Giriş Tarihi: 4.8.2014
Paralel yapıyla mücadele kapsamında önem verilen kritik Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı bugün başlıyor. 6 Ağustos'a kadar sürecek YAŞ toplantısında general ve amirallerin yanı sıra rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yılı kalan personelin durumu da ele alınacak. Böylece yaklaşık 500 albay, general ve amiralin emeklilik ve terfi konuları gündeme gelecek. YAŞ üyeleri yoğun mesai öncesinde ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek. Anıtkabir'in ardından Genelkurmay Karargâhı Çakmak salonuna geçecek olan üyeler, burada personelin terfi, görev süresinin uzatılması ve emeklilik gibi konuları ele alacak.

BAŞBAKAN OLARAK SON KEZ

Başbakan Erdoğan'ın başkanlık edeceği ağustos ayı olağan toplantısı belki de Başbakan Erdoğan'ın son YAŞ toplantısı olacak. Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda YAŞ toplantıları yeni seçilecek Başbakan tarafından gerçekleştirilecek. Bugün başlayacak olan toplantıya Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, EDOK Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele katılacak. ÇOK

GİZLİ TOPLANTI
Çakmak Salonu'ndadaki 'çok gizli toplantı' sırasında terfisi gelen albay, general ve amirallerin dosyası görüşülecek. Görev süresi uzatılacak general ve amirallerin yanı sıra rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yılı kalan albayların durumu ele alınacak. Böylece geçmiş yıllara göre artan dosya sayısı YAŞ üyeleri tarafından karara bağlanacak.

PARALEL YAPI GÜNDEMDE

YAŞ'ta bu yıl ihraç kararı beklentisi yüksek değilken, Başbakan Erdoğan'ın Yüksek Disiplin Kurulları'ndaki bazı dosyaların YAŞ'a gelebileceği yönündeki sözleri ise ihraç konusunda açık kapı bıraktığı şeklinde yorumlanıyor. TSK içindeki ihraç mekanizması kısa süre önce oluşturulan "Yüksek Disiplin Kurulları" ile işletilecek. Paralel devlet yapılanmasının da gündeme geleceği toplantıda bu yapıyla bağlantılı olduklarına ilişkin net kanıtlar bulunan TSK mensuplarına terfi yolu kapatılacak. İhraç edilme ihtimali olan personel hakkındaki kararı Yüksek Disiplin Kurulu verecek. General rütbesine terfi edecek albaylarla ilgili özel çalışma yapılacağı, ordunun geleceğini belirleyecek terfilerde paralel yapılanma ile ilgili en küçük bir kuşkuya meydan verilmeyeceği öğrenildi.

GÖREV SÜRESİ DOLMADI

TSK'nın komuta kademesinin halen birer yıl daha görev süresi bulunuyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, bir yıl daha görevlerinin başında olacak. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük'ün Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ile birlikte 4 yıllık görev süresini doldurdu. Teamüllere göre, bu iki ismin emekliye ayrılması beklenirken, Yörük'ün görev süresinin bir yıl daha uzatılabileceği öğrenildi. YAŞ'ta Balyoz Davası'nda hüküm giydikten sonra Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla yeniden yargılanacak olan 13 general ve amiralin durumu da görüşülecek.

GÜL SON KEZ ONAYLAYACAK
ŞÛra toplantısı 6 Ağustos Çarşamba günü sona erecek ve alınan kararlar Cumhurbaşkanı Gül'ün onayına sunulacak. Gül'ün onayının ardından kamuoyuna açıklanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kritik YAŞ bugün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN