HSYK'da üç aşamalı Paralel'e dur planı

Giriş Tarihi: 6.8.2014

Hükümet, Paralel Yapı'nın HSYK seçimlerinde çoğunluğu ele geçirmesinin önüne geçecek. Üye seçim şekli, toplantı ve karar sayısı ile anayasa değişikliği yapacak

Hükümet, Paralel Yapı'nın hakimler ve savcılar arasındaki diğer gruplar ile ortak hareket edip önümüzdeki ekim ayında yapılacak seçimlerde HSYK'da çoğunluğa ele geçirme planına "dur" demek için üç aşamalı bir eylem planı üzerinde duruyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dün AK Parti Genel Merkezi'nde AK Partili hukukçu milletvekilleri ile yaptığı toplantıda bu konu masaya yatırıp edine boyuna tartışıldı, alınacak önlemler üzerinde duruldu.
ÜYE SEÇİM ŞEKLİ DEĞİŞECEK: Seçimden önce yapılması planlanan değişiklikle kürsü ve yüksek yargı organlarında yapılacak değişiklik ile her üyenin sadece bir aday için oy kullanması sağlanacak. Şu anda oy kullanma hakkı bulunan her üye seçilecek kişi kadar adaya oy verilebiliyor. Paralel Yapı'ya yakın 4 bin 500 civarında hâkim ve savcı olduğu tahmin ediliyor. Tek oy kuralı devreye sokulduğunda paralelcilerin etkinliği kırılacak. En fazla bir-iki aday seçebilecekler. Düzenlemenin yapılması benimsenirse Meclis çalışmalarını 15 Eylül'e kadar sürdürecek.
TOPLANTI VE KARAR YETER SAYISI:
Paralel Yapı 22 üyeli HSYK'da çoğunluğu ele geçirirse toplantı ve karar yeter sayılarında değişiklik yapan bir yasa değişikliği yapılacak. Örneğin gündemde istenmeyen bir konu olması halinde diğer üyeler toplantılara katılmayacak. Toplantı yapılamayacağı ya da karar alınamayacağı için kurul kilitlenmiş olacak.
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: Alınan önlemler sonuç vermezse Anayasa değişikliği gündeme getirilecek. AK Parti, Anayasa değişikliği için çoğunluğa sahip olmadığı için muhalefet partileri ikna edecek. Değişiklikte kürsü hâkimlerinin seçtiği üyelerin Meclis tarafından seçilmesi, RTÜK'te olduğu gibi muhalefete de kontenjan verilmesi tartışmaya açılacak.

'HAMSİCİ KORSAN AÇIKLAMAYLA ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİYOR'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dün AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin açıklamalarına ve gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Hamsici'nin korsan açıklamalarıyla aba altından sopa gösterdiğini belirten Bozdağ, "Sayın Hamsici'nin korsan bildirisi, her ne kadar hukuk devleti, erkler ayrılığına atıflar yapsa bile, HSYK'nın 3. Dairesi'nin nasıl bir taraf pozisyonu ortaya koyduğunu, bazı soruşturma yapanlara da aba altından sopa gösteriliyor. HSYK kimseye sopa göstermez, hukukun gereği neyse onu yapar" dedi. Bozdağ, Hamsici'nin daha önce de korsan açıklama yaptığını belirtti. Bozdağ, HSYK seçimleri öncesinde hâkim ve savcılara şantaj yapıldığı iddialarını ise şöyle değerlendirdi: "Zekeriya Öz'ün açıklamalarına baksınlar, İstanbul'da bir ağır ceza reisi Mehmet Karababa, isim de veriyorum. Soruşturma yapan ve soruşturma süreçlerinde karar veren hâkimlerle ilgili tehdit yapıyor. Yargının üzerindeki Fethullah Gülen veyahut bir ideolojinin gölgesini kaldıracak olan anayasa değişiklikleri değil. Bunu hâkim ve savcılar verdikleri adil kararlarla kaldırabilir."

YARGIDA OPERASYON MESAJI

Bozdağ, Paralel Yapı'ya yönelik operasyonların yargıya uzanıp uzanmamasıyla ilgili olarak ise, hakim ve savcıların soruşturma ve kovuşturma usullerinin, diğer kamu görevlilerinden farklı olacağını yanıtını verdi.

'KONUT'TA ZİRVE
Başbakan Tayyip Erdoğan, öğle saatlerinde biten YAŞ toplantısının ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı kabul etti. Erdoğan'ın Bozdağ ve Ala ile görüşmesinde, ikinci dalga operasyonu değerlendirdi. Görüşmede ele alınan ikinci konunun HSYK seçimleri ve HSYK'nın yapısına ilişkin atılabilecek adımlar olduğu öğrenildi.
Bozdağ'ın, gün içinde AK Partili hukukçu milletvekilleriyle yaptığı toplantıya ilişkin Erdoğan'a bilgi verdiği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'da üç aşamalı Paralel'e dur planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN