Polis müdürlerini bile dinlemişler

Emniyet'teki paralel yapıya yönelik ikinci operasyonda gözaltına alınan polislerden 4'ü dün tutuklandı. Polisler sorguda, emniyet müdürleri dahil binlerce kişiyi dinlediklerini itiraf etti

Giriş Tarihi: 8.8.2014
Emniyet'te yasadışı dinleme iddialarıyla ilgili operasyonun ikinci dalgası kapsamında tutuklanma istemiyle İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edilen 10 şüpheli polisten 4'ü dün tutuklandı, 6'sı ise serbest bırakıldı. Hâkim Cevdet Özcan, şüpheliler Serdal Kurtoğlu, Furkan Donkar, Hacı Şerif Erikmen ve başpolis Ebubekir Gül'ün "Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek ve kamu görevlisinin resmi belgede sahtecilik" suçlarından tutuklanmalarına karar verdi. Diğer şüphelilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması ve yurtdışı yasağı kararı çıktı. Şüpheli polislerin kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği suçlarından tutuklandıkları mahkemenin gerekçesinde açıklandı.

'BİLGİSAYARLAR APTAL TERMİNAL'
Serbest kalan polislerden Ebubekir Özer, mahkeme sorgusunda emniyet müdürleri Osman Ak ve Cevdet Saral'ı da dinlediklerini itiraf etti. Bağcılar'da başpolis olarak görev yapan tutuklu polis Gül ve İstanbul İstihbarat Şubesi'nde 2010-2014 yılları arasında çalışan tutuklu polis Kurtoğlu da sorgularında binlerce kişiyi dinlediklerini belirterek "Bunların hepsini hatırlamamız mümkün değil" diyerek kendilerini savundu. Tutuklu GOP Emniyet Müdürlüğü'nde komiser Furkan Donkar da "Biz kanunlara göre önleme dinlemesi yaparız. Ses dinleme veya not alma yetkimiz yoktur. Dinleme talep edilen süre sonunda tüm kayıtlar sesler yasal olan 10 günlük süre içerisinde imha edilir" diye konuştu. Diyarbakır İstihbarat Büro'da komiser yardımcısı olarak çalışan tutuklu Hacı Şerif Erikmen ise "Kullandığımız bilgisayarlar 'aptal terminal' ismiyle anılır. Herkesin kendi şifresi ve aidiyet numarasıyla kullanılmaktadır. Kimse başkasının şifresini kullanamaz. Zaten bilgisayarlar da buna izin vermez" diye ifade verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis müdürlerini bile dinlemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN