Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baransu'nun gözaltı gerekçesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu'nun, iddia edildiği gibi "görevliye direnme" suçundan değil, Ankara ve Adana sulh ceza hakimliklerinin yakalama kararı üzerine gözaltına alındığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 9.8.2014 14:52
Salihoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan gazeteci Baransu'nun haksız şekilde gözaltına alındığı ve bu sırada kötü muamelede bulunulduğu yönündeki haberlerle ilgili araştırma ve inceleme yaptıklarını belirtti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bazı emniyet görevlileri hakkında yürütülen soruşturmalar sırasında şüphelilerin mahkeme sorgularının yapıldığı gece saatlerinde Baransu'nun birkaç kez İstanbul Adliyesi'ne geldiğini aktaran Salihoğlu, gazetecinin şüpheli vekilllerinin ve şüphelilerin basın açıklamalarını takip ettiğini kaydetti.

Salihoğlu, bunun üzerine yapılan araştırmada Baransu hakkında "yazılı ve görüntülü ileti ile hakaret" suçundan Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nde, "terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme" suçundan da Adana 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nce verilen 3 yakalama kararının bulunduğunun tespit edildiğini vurguladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu tespitler üzerine emniyet birimlerinin şahsı görüldüğü yerde yakalamaları görevlerinin gereği olması nedeniyle saat 00.45 sıralarında haklarında soruşturma yürütülen emniyet görevlilerinin bir kısım avukatlarının İstanbul Adliyesi önünde basın açıklamsı yaptığı sırada olay yerine gelen Baransu'nun yanına giden emniyet görevlilerinin kendisinden kimliğini istediği, kimlik ibraz etmediği, polis memurlarına direndiği, hakkında yakalama tutanağı düzenleyip gözaltına aldıkları, yapılan uygulamada yasaya aykırı bir husus bulunmadığı anlaşılmıştır. Buna göre Baransu'nun Ankara ve Adana sulh ceza hakimliklerinin yakalama kararı nedeniyle gözaltına alınmış olup, iddia edildiği gibi görevliye direnme suçundan gözlaltına alınmadığı hususu kamuoyuna saygıyla sunulur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baransu'nun gözaltı gerekçesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN