Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yezidiler için Şırnak'ta çadır kuruluyor

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinden IŞİD'in saldırıları nedeniyle Türkiye'ye kaçan Yezidiler için Silopi ilçesinde çadır kurulmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 9.8.2014 14:17 Güncelleme Tarihi: 9.8.2014 14:55
Irak'ta IŞİD'in saldırıları sonucu yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Yezidilerin, Şırnak'ın Silopi ilçesini yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçişi sürüyor.

İlçeye gelen Yezidiler için daha önce yerleştirildikleri ilçeye 3 kilometre mesafedeki konutlarda yer kalmayınca Silopi Belediyesince barınmaları için çadır kuruluyor.

Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, yaptığı açıklamada, her geçen gün Türkiye'ye sığınan Yezidilerin sayısında artış yaşandığını söyledi.


YEZİDİLER İÇİN ÇADIR

Yezidilere daha önce tahsis edilen konutların dolduğunu ifade eden Aydemir, şöyle dedi:

"Ekiplerimiz Yezidiler için çadır kurmaya başladı. Arkadaşlarımız Türkiye'ye sığınan insanların acil ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Şu an burada 400'e yakın Yezidi var. Ayrıca Silopili vatandaşların evlerinde kalan da çok sayıda Yezidi var. Milletvekillerimiz sınırın karşı tarafında Türkiye'ye geçiş için yaşanan pasaport sorununu çözmeye çalışıyorlar."

Aydemir, Yezidiler için kriz masası oluşturduklarını dile getirerek, Yezidilerin eksiklerinin giderilmesi için ellerinden gelen her türlü yardımı yaptıklarını kaydetti.

"Yaklaşık 300 insana hizmet veriyoruz. 'Hukuk Komisyonu' ve 'İhtiyaç Tespit Komisyonu' gibi birçok alanda alt komisyonlarımız mevcut" diyen Aydemir, imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle yardımlar konusunda Silopi Kaymakamı Suat Demirci ile de görüşüldüğünü vurguladı.


"BİNLERCE YEZİDİ MAHSUR KALDI"

Türkiye'ye gelen ve kurulan çadırlara yerleşen Yezidilerden Sait Zuzar, Sincar bölgesinden kendi imkanlarıyla kaçarak Türkiye'ye sığındıklarını belirtti.

"Orada binlerce Yezidi mahsur kaldı. Çoğu dağa kaçmak zorunda kaldı. IŞİD'ın saldırıları nedeniyle dağa kaçanların çoğu açlık ve susuzluktan hayatını kaybetti. Çok sayıda akrabamızı geride bırakarak Türkiye'ye geldik. Çoğunun nerede olduklarından haberimiz yok" diyen Zuzar, karşı tarafta bekleyen Yezidilerin Türkiye'ye gelebilmesi için yetkililerden destek beklediklerini kaydetti.

Yezidilerden Nesima Kasımi de canlarını kurtarmak için vatanlarını, evlerini bırakıp kaçtıklarını belirtti.

"Kadınları alıp, götürdüler. Çocukları öldürdüler. Kendi durumumuza mı esir alınan kadınların durumuna mı ağlayalım, şaşırdık. Çoluk çocuk perişan olduk" ifadesini kullanan Kasımi, yapılanın haksızlık olduğunu dile getirdi.MAHSUR KALAN BİNLERCE YEZİDİ KURTARILDI

Irak'ın Musul kentindeki Sincar Dağı'nda mahsur kalan binlerce Yezidinin, karadan oluşturulan güvenlik koridoruyla kurtarıldığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Peşmerge ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçleri, Sincar Dağı'nda yaklaşık bir haftadır mahsur Yezidiler için güvenli çıkış koridoru oluşturdu.

Çalışmanın tamamlanması üzerine binlerce ailenin, dağdan inerek bölgeden uzaklaşması sağlandı. Yezidi aileler için Duhok'taki köy ve kasabalardan temin edilen araçlar, belli noktalarda hazır bekletildi.

Yezidi ailelerin, iki saat yürüdükten sonra araçların bulunduğu noktaya ulaştığı belirtildi. Peşmerge ve YPG güçlerinin su ikram edip, bekletilen araçlara bindirdiği aileler, Suriye tarafına doğru yola çıkarılıyor. Dağda kalan diğer Yezidilerin kurtarılması için de tahliye çalışması sürüyor.


YÜREK BURKAN GÖRÜNTÜLERİ

AA muhabiri, dağda bir haftadır mahsur kalan Yezidilerin kaçışına tanıklık etti.

Kaçış esnasında çocukların ve hasta yaşlıların kucaklarda taşındıkları, kadınların adım atmakta zorlandıkları görüldü. Özellikle çocukların yüzlerindeki korku ve yorgunluk dikkati çekti.

Yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Hales Hıdır (75), "İlk başta biraz su ve yiyeceğimiz vardı. Ancak ilk iki günde bitti. Sonraki günler, ne yiyecek ekmeğimiz, ne de içecek suyumuz kaldı. Çok zor günler geçirdik. Hala dağda binlerce soydaşımız var. Onlara bir şekilde yardım edilmeli. Yoksa yüzlerce çocuk daha ölebilir" dedi.

IŞİD, Yezidi Kürtlerin, "Şengal" diye adlandırdıkları Musul'un Sincar ilçesini 3 Ağustos'ta ele geçirmişti. IŞİD'in, saldırısı üzerine Peşmerge çekilmek zorunda kalırken, binlerce Yezidi, Sincar Dağı'nda mahsur kalmıştı. Aralarında Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın (AFAD) da gıda kolilerinin bulunduğu yardımlar, helikopterlerle dağdaki Yezidilere ulaştırılmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yezidiler için Şırnak'ta çadır kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN