Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çatı aday' tutmadı

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yüzde 38.3'lük oy oranı, CHP ve MHP'nin yerel seçimdeki toplamının 5 puan altında

Giriş Tarihi: 11.8.2014
CHP ve MHP'nin 'çatı aday' formülü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tutmadı. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aldığı oy oranı beklentilerin altında kaldı. İhsanoğlu, yerel seçimlerde özellikle CHP'nin birinci olduğu sahil kentleri ile Trakya ve Adana, Mersin gibi MHP'nin birinci parti olduğu illerde iki partinin oylarını korudu. Ancak çatı adaya verilen oylar iki partinin yerel seçimlerdeki toplam oy oranına ulaşamadı. İhsanoğlu, İç Anadolu, Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz'in büyük bölümünde geride kaldı. CHP ve MHP'nin yerel seçimlerde oy oranı toplamı yüzde 43 civarındaydı. Seçimlerden önce her iki partideki genel beklenti de çatı aday İhsanoğlu'nun da oy oranının yüzde 40'ı aşacağı yönündeydi. Ancak İhsanoğlu'nun oy oranının yüzde 38'de kalması 'başarısızlık' olarak değerlendirildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin olmayan sonuçlarına göre İhsanoğlu, CHP'nin kalesi durumundaki Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Muğla, Aydın, Eskişehir ile yine MHP'nin son seçimde kazandığı Adana, Mersin, Manisa'da en çok oyu aldı. Bunların yanı sıra CHP'nin seçim kazandığı Hatay'da da İhsanoğlu ilk sırada yer alırken son yerel seçimlerde CHP'nin kazandığı illerden Sinop, Zonguldak, Burdur ve Giresun'da ise Erdoğan seçimi kazandı. İhsanoğlu kesin olmayan sonuçlara göre, sahil kentlerinin dışında İç Anadolu, Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz'de varlık gösteremedi. Seçim sonuçlarına dair CHP kurmaylarından gelen ilk değerlendirmeler ise MHP oylarında kayma olduğu yönünde. CHP kurmayları partinin teşkilatlarının seçim sürecinde aktif çalıştığını dile getirirken oyların da ağırlıklı CHP seçmeninden geldiğini savundu. CHP'li kurmaylar "MHP oylarında Erdoğan lehine kayma var. Bu seçim sonuçlarını olumsuz etkiledi. Seçime MHP de sahip çıksaydı ikinci tura kalınabilirdi" yorumunu yaptı. CHP'de seçim sonuçlarına ilk tepki ise Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'den geldi. Aygün, Twitter hesabından "Sağa açılma politikası yine tutmadı, CHP'nin MHP veya cemaatle anılması dönemi artık son bulmalıdır, solcu bir parti olmak şart" görüşünü dile getirdi.

Erdoğan'ı tebrik etti

Muhalefetin Köşk adayı Ekmeleddin İhsanoğlu seçim sonuçlarını İstanbul'da değerlendirdi. İhsanoğlu, "Aldığımız sonuç önemli. Bir ay önce seçim kampanyasına başladığımızda, İhsanoğlu tanınmıyor, siyasetten anlamıyor diyenlere ithaf olunur yüzde 40'a yakın sonuç. 'Bu yolda galip sayılır mağlup' diye bir söz vardır" dedi. Sonuçların seçime katılan 2 adaya da hayırlı olması temennisinde bulunan İhsanoğlu, "Başbakanı tebrik eder başarılar dilerim" İfadelerini kullandı.

'Muhalefet sarsılacak'
Paker (TESEV Yönetim Kurulu Başkanı): CHP 65 yıldır bir kez, o da Ecevit döneminde seçim kazandı. Seçmenin bunun analizini yapması lazım. Laiklik uğruna birçok uğraş vermiş bir partinin, konuşmasını Fatiha ile açan bir kişiyi aday göstermesi şoktur. Bu, 'Ekmeleddin Bey laik değil' demek değildir. Ama yanlış bir harekettir.
Adil Gür (A&G Ar aştırma Şirketi sahibi ): Yüzde 70 gibi düşük katılıma rağmen 20 milyon 500 bin oyla seçilen bir Cumhurbaşkanı var. Demirtaş veya İhsanoğlu da seçilseydi bu güçle siyasete müdahil olmak zorunda kalacaktı. Anayasal olarak parlamenter sistem devam ediyor desek de 10 Ağustos akşamı itibariyle fiili bir başkanlık veya yarı başkanlık sistemine doğru gidiyoruz.
Süleyman Seyfi Öğün (Siyaset Bilimci-yazar): Sonuçlar çatı formülünün kesin yenilgisi, çatı çöktü.
İsmet Berkan (Gazeteci -yazar): Beklenmeyen bir sonuç değil. Çatı adayın doğru olmadığı ortaya çıktı. Yurtdışı seçmeninde ise katılım hayli düşük.
Sevilay Yükselir (SABAH yazarı): Ekmeleddin İhsanoğlu, Baykal'ın ve muhaliflerin işine gelen bir insan oldu. Buna Sarıgül de dahil. Neden dışarıdan bir aday gösterildi? Sayın Kılıçdaroğlu hariç herkes beklediği sonucu gördü. Muharrem İnce bana telefonda açık ve net İhsanoğlu'nu desteklemediğini söyledi. Sonuç; sayın Erdoğan köşke gidiyor, sayın Kılıçdaroğlu ise evine.
Mehmet Barlas (SABAH Başyazarı): Bu oylar İhsanoğlu'nun kişisel oyları değil. Çatı projesi tutmadı. Muhalefet kısmı bu seçimlerden sonra sarsılacak. Türkiye'nin her yerinde oy alan bir muhalefet partisi yok. AK Parti her yerde var. Kasımpaşa'da yetişmiş, sporla uğraşırken siyasetçi olmuş, polis darbesi yapılmak istenmiş ve şimdi Cumhurbaşkanı olmuş. Tadına varalım, güzel bir seçim oldu.
Nagehan Alçı (Gazeteci -yazar): Çatı aday sadece CHP, MHP ve o küçük partilerin adayı değildi. Pensilvanya'nın da adayıydı. Yıllardır çok büyük bir kesime hitap eden kişilerin 'kâğıttan kaplan' olduğunun göstergesidir. Bu birçok şeyi anlatıyor.
Hüseyin Kocabıyık (Yeni Asır yazarı): Cumhurbaşkanlığı seçiminin tartışmasız galibi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Muhalefet bunu tartışmaya açacaktır. Sayın Erdoğan son seçimden bu yana oyunu yüzde 7 artırmıştır bu net bir zaferin göstergesidir. Normal genel seçimlerde oy oranına bakılır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise bir çizgi vardır. Birinci turda seçiliyorsanız eğer bu kesin bir zaferdir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çatı aday' tutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN