Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Firari paralelciler sandığa gitmedi

Casusluk operasyonu kapsamında mahkemede ifadeleri alınamadığı için dosya üzerinden serbest bırakılan, daha sonra ise haklarında yakalama kararı çıkarılan polislerin, oy kullanmak için sandığa gitmediği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Casusluk soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan 13 şüpheli Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gittiği adreslerinde bulunamadı. Yapılan aramalarda da şüphelilerin izine rastlanmadı. Böylece 13 kişi firari şüpheli konumuna düştü. Ekipler firari şüphelilerin oy kullanacakları sandıklarda da takip yaptı. Fakat firari şüphelilerden hiçbirinin "Cumhurbaşkanlığı" seçimlerinde oy kullanmaya gitmediği tespit edildi. Casusluk soruşturması dosyasında firari şüpheli konumunda bulunan 13 kişi için görüldükleri yerde mahkemece haklarında verilen yakalama kararı uygulanacak.

HER YERDE ARANIYORLAR

Paralel yapının emniyet ayağına yönelik 22 Temmuz'da gerçekleştirilen operasyonda eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün, Ömer Köse ve yardımcıları Kazım Aksoy'un da aralarında bulunduğu 84 şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 49 şüpheliden 11'i "Devletin gizli bilgi ve belgelerini paylaşmak" suçundan tutuklandı. Mahkemece 21 şüpheli serbest bırakılırken, aralarında Ömer Köse, yardımcısı Kazım Aksoy'un da bulunduğu 17 şüpheli ise ifadeleri alınamadığı için dosya üzerinden serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 8 şüpheli için ise yurtdışına çıkış yasağı koyuldu. İfadeleri alınamadığı için serbest bırakılan ve haklarında tekrar yakalama kararı çıkarılan 17 şüpheliden 13'ü her yerde aranıyor. Öte yandan 17 şüpheli hakkında çıkarılan yakalama kararının kaldırılmasına yönelik avukatların itirazı reddedildi.

4 POLİS TESLİM OLDU

Paralel Yapı'ya yönelik casusluk soruşturmasında haklarında yakalama kararı bulunan dört polis teslim oldu. Şüphelilerden Mehmet Kılıç ile Hidayet Kemal önceki gün Mücahit Gökoğlu ile Faruk Kıvrak ise dün avukatıyla beraber Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda teslim oldu.

İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Paralel Yapı iddialarına ilişkin casusluk soruşturmasında tutuklanan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 11 kişinin, tutukluluğa yaptığı itiraz reddedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firari paralelciler sandığa gitmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN