Başbakan'ı beş cümlede tarif etti

Giriş Tarihi: 13.8.2014

İşte Tayyip Erdoğan'ın MKYK'da açıkladığı, yeni Başbakan'ın özellikleri: Paralel'le etkin mücadele edecek, ortak akla önem verecek, davaya sahip olacak, tabanı geleceğe taşıyabilecek ve genel başkanlık yükünü de taşıyabilecek

Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasının ardından AK Parti'nin yeni Genel Başkanı ve Başbakanın kim olacağına yönelik yapılan ilk istişarede yeni Başbakan silueti ortaya çıktı. Erdoğan, önceki gün yapılan kritik MKYK toplantısında MKYK üyelerine 27 Ağustos'ta Olağanüstü Kongre'de aday olarak çıkacak müstakbel Genel Başkan ve Başbakanın profilini çizdi, halefi olacak kişinin özelliklerini saydı. Erdoğan, yeni Başbakan ve Genel Başkanın özelliklerini şöyle sıraladı: Paralel yapı ile mücadelede inisiyatif alacak; ortak akla önem verecek; dava kodlarına sahip olacak; tabanı geleceğe taşıyabilecek; genel Başkan ve Başbakan aynı kişi olacak.

Erdoğan partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında kendisinden sonra partinin başına geçecek ve başbakan olacak kişinin profilini çizdi. Erdoğan, "Genel Başkan-Başbakan ayrımı olamaz ve gelen emanetçi olarak nitelendirilemez" sözlerini yineledi. İlk kez yeni başbakan için "Dava kodlarına sadık, paralel yapı ile mücadeleden geri durmayacak, kriz anlarında ortak akla ve istişare kültürüne önem veren" tanımlamalarını kullandı. MKYK üyelerine toplantıda bir isim yazacakları kağıtlar ve zarflar dağıtıldı. Tüm üyeler isimleri yazdıktan sonra zarflar Erdoğan'a teslim edildi. Zarflara yazılan isimler bilinmezken, üyelerin Erdoğan'a "Bu hareketin lideri sizsiniz, sizden sonrası için de sizin kararınız bizim için önemlidir" dediği kaydedildi. Üyeler Binali Yıldırım, Bülent Arınç ve Abdullah Gül'ün isimlerini de telafuz etti.

Erdoğan, kendisinden sonraki başbakan profilinin yanı sıra olağanüstü kongre tarihi ile ilgili de üyelere değerlendirme için söz verdi. Bu konuşmalar esnasında Bülent Arınç, Beşir Atalay, Sadullah Ergin ve Hüseyin Çelik gibi isimler oylamaya sunulan kongre tarihi ile ilgili "28 Ağustos'tan sonra yapalım" teklifi getirdi. Bunun üzerine söz alan Yalçın Akdoğan'ın, "Bu partide liderlik sorunu yok. Daha önce Sayın Başbakanımız ne dediyse o yapılmalı. Kendisinin bu konuda söyledikleri ortada. Onun söylediklerini yok sayıp yeni bir teklifle gelinmemeli. Şayet tarihi değiştirelim diyorsanız onu da değerlendirelim" dediği öğrenildi. Yapılan oylamada olağanüstü genel kurul tarihi için 27 Ağustos kararı çıktı. Karar MKYK'da oy birliğiyle alındı. Erdoğan'ın, 28 Ağustos tarihi itibari ile yeni bir başbakanın göreve başlayacağını, başbakana genel başkanlığın değil, genel başkana başbakanlığın verileceğini vurguladığı ve kongre tarihinin 27 Ağustos olması gerektiğini söylediği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'ı beş cümlede tarif etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN