Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de deprem

Giriş Tarihi: 13.8.2014

Çatı aday projesi çökünce CHP'deki ulusalcılar kazan kaldırdı. Kılıçdaroğlu'na 'Makamdan çekil' mesajı veren muhalifler, kongreye gidilmesini istedi

Çatı aday" hezimeti CHP'yi karıştırdı. CHP'de, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığına karşı çıkan partinin ulusalcı kanadından Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "Koltuğu boşalt, kurultayı' topla" çağrısı geldi. Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Mersin Milletvekili İsa Gök, İstanbul Milletvekili Nur Serter, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve Ankara Milletvekili Emine Ülker, düzenledikleri basın toplantısında, parti yönetimi aksini söylese de muhalefetin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ağır bir yenilgiyle çıktığını savundu. Tarhan, Türkiye'nin olağanüstü bir süreçten geçtiğini ve CHP'nin bu sürece direnmesi gerektiğini ifade ederek, "CHP asla tıpış tıpış bir parti olmamalıydı" dedi. İkinci tura taşınabilecek bir seçimin ilk turda kaybedildiğini söyleyen Tarhan, "Dünyada her hangi bir siyasal parti yoktur ki daha seçime girmeden kendi değer ve önermelerinden vazgeçip havlu atsın" dedi. Adayın, destekleyen siyasi partilerin toplam oyundan yüzde 8.5 düşük oy almasını başarı olarak nitelendirmenin 'tabanın aklıyla alay etmek' olduğunu belirten Tarhan, alınan sonucun CHP yönetimi adına ağır bir yenilgi olduğunu kaydetti.

İSTİFA VE KURULTAY ÇAĞRISI "
Sol şerit boş bırakıldı" diyen Tarhan, HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın oy artışının sorumlusunun da solun evrensel ilkelerini unutan anlayış olduğunu kaydetti. Tarhan, seçim öncesi uyardıklarını ancak tehdit edildiklerini ifade ederek, şunları söyledi: "CHP'nin programından sürekli ödün verilerek sürdürülen bu muhalefet anlayışında artık sona gelinmiştir. 'Risk alındığı' ifade edilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki sonucun başarısızlık olduğu görülmeli ve gereği yapılmalıdır. Tabanının beklentisi budur. Sayın genel başkan ve ekibi makamdan ayrılma ve kurultaya gitme sorumluluğunu, erdemini göstermelidir. Gerçek sorumluluk sahibi kurultay delegelerimizi partimizin ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz."

'BAYKAL İNCE'Yİ HAZIRLIYOR'
Baykal'ın seçimden önce CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile bir araya geldiği belirtilirken yapılan görüşme kulislerde 'Baykal genel başkanlığa İnce'yi ısıtıyor' yorumlarına neden oldu. İnce de, seçim sonuçlarını "partimin eriyip gitmesini seyretmeyeceğim" şeklinde değerlendirdi. Kulislerde, CHP'de İnce'nin yanı sıra Emine Ülker Tarhan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da genel başkanlık için nabız yokladığı kaydediliyor. Diğer taraftan İnce de twitter hesabından yaptığı "Ortada büyük bir hezimet var, hala susmak ve 'Başarılıyız' demek yakışmıyor. Bu durumu kabullenemeyiz, geçiştiremeyiz. Partimin eriyip gitmesine seyretmeyeceğim" yönündeki değerlendirmelerinin arkasında olduğunu söyledi. İnce "Sözlerimin arkasındayım. Az bile söyledim" derken bugün kapsamlı bir açıklama yapacağını ifade etti.

KILIÇDAROĞLU, MYK'YI TOPLUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Basın Birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) bugün saat 11.00'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplanacak. Toplanan kurulun üyeleri arasında Genel Sekreter Gürsel Tekin ile 16 genel başkan yardımcısı bulunuyor.

MUHALİFLERE 586 İMZA RESTİ
Muhaliflerin kurultay taleplerine ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'tan yanıt geldi. Anadolu Ajansı'na konuşan Toprak, "Kurultay istemek en doğal haktır. Bunun tüzükte kaideleri, kuralları, imza sayısı var. Delege eğer o sayıyı genel merkeze bildirirse biz de kurultayı toplarız" dedi. Muhaliflere cevap veren Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise parti tabanının yeni bir kurultay istemediğini belirterek, "586 imzayı toplayabilirlerse kurultay çağrısı yapılabilir" dedi.

ÇALIŞTIKLARINI GÖRMEDİM
CHP'li muhaliflerin açıklamalarına partiden de tepkiler geldi. Mecliste açıklama yapan Tunceli Milletvekili Kamer Genç, "Kurultay talep eden arkadaşların seçimlerde bir yerde çalıştıklarını görmedim. Genel Başkan başarısız değil" dedi. Genç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiği için Anayasa'ya göre TBMM üyeliğinin sona erdiğini de savundu.

CİDDİ YENİLENME ŞART
Cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu değerlendiren CHP PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş de, son yerel seçimlerde muhalefetteki 9 partinin oy toplamının yüzde 46'yı aştığını, ancak çatı adayla girilen cumhurbaşkanı seçimlerinde farklı bir tabloyla karşılaştıkları söyledi. Güneş, "Zaman kaybetmeden CHP'yi halk gözünde bir umut haline getirmek için ciddi bir yenilenme arayışında bulunmak en doğru yaklaşımdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de deprem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN