Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Devir teslimden sonra mani yok'

Giriş Tarihi: 13.8.2014
Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Başbakan Erdoğan: Abdullah Bey'in partimize dönmesine devir-teslimden sonra hiçbir mani yok

Devletin zirvesi cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ilk buluşmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün veda resepsiyonunda gerçekleştirdi. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e AK Parti'ye dönüş yolunda sıcak mesajlar verdi. Erdoğan, "Abdullah Bey'in partiye dönmesine, şu devir teslimden sonra hiçbir mani yok" dedi. Cumhurbaşkanlığı görevini 28 Ağustos'ta milletin oylarıyla 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a devretmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde veda resepsiyonu verdi. Resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:

GÜL'ÜN DÖNÜŞÜ DOĞAL: Abdullah Bey'in, partisine, partimize artık, bundan sonra, dönmesinden daha doğal, daha tabi hiçbir şey olamaz. Böyle bir adımı atması da doğaldır. Abdullah Bey'in partiye dönmesine, şu devir teslimden sonra hiçbir mani hiçbir hal yok.

SİYASETTE BOŞLUK OLMAZ: Siyasette biliyorsunuz, boşluk asla kabul etmez. İlk iş bu doğabilecek boşlukları ortadan kaldırmaktır. Atılacak adım zaten sadece buna yöneliktir. Bir de tabii partinin başında ayrı bir kişi, başbakanlıkta ayrı bir kişi bu yanlış bir olaydır. Onun için biraz da gelecek noktasında inanıyorum ki partide de taşlar yerine çok daha iyi oturacaktır.

GİDİP CHP İLE UĞRAŞSINLAR: Birileri bunu farklı yerelere çekmek istiyor. O çekmek isteyenlere bir tavsiyede bulunuyorum: Gitsinler CHP ile uğraşsınlar, MHP ile uğraşsınlar. Onların hali ortada. Hali pür melali ortada. Onlara biraz tavsiyede bulunsunlar. Biraz onlar kendilerine çeki düzen versinler. Orada çok ciddi sıkıntılar var. Hemen başladı birçok şeyler. Onların kendilerine çeki düzen vermeleri lazım. 'Acaba bizim bu başarısızlığımızın arkasında ne var? 15-16 senedir genel başkanım acaba niye başarısızım? Öbürü 6-7 senedir ben genel başkanım, 4-5 seçime girdim, niye başarısızım?' Bunu sorgulamaları lazım.

BİRAZ SABIRLI OLUN: (Partinin başına geçecek isim) Bu çok erken bir soru. Biraz sabırlı olun.

SADECE GENEL BAŞKAN: Allah nasip ederse ayın 27'sinde olağanüstü kongremizi yapacağız ve kongre ile birlikte bundan sonraki normal kongreye, büyük kongreye kadar partimizin yönetim değişikliği olmuyor. Sadece genel başkan. Zaten tek maddelik bir gündemle toplanacak. O da genel başkan seçimidir. Sadece genel başkan seçimidir, yapılacak. Gündem budur.

GÜL'DEN VEDA KONUŞMASI
Davetlilere kısa bir veda konuşması yapan Cumhurbaşkanı Gül de şunları kaydetti:

GÖREVİMİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPTIM: TBMM, iktidar ve muhalefete mensup yönetici ve üyelerinin hükümetlerimizin, bakanlıklarımızın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer kurumlarının, yargı organlarımızın iş birliği ve katkıları içeride ve dışarıda görevimi en iyi şekilde yerine getirmemde büyük rol oynadı, katkı sağladılar.

DEMOKRATİK HAYAT MÜKEMMELLEŞME: Her zaman söylediğim gibi, demokratik hayat bir mükemmelleşme sürecidir. Bu süreç eleştiri, öz eleştiri yoluyla eksikliklerin giderilmesinin, kusurların düzeltilmesi, reformlar yoluyla yapılanların iyileştirilmesini içerir.

TÜRKİYE OLGUNLUĞA ERİŞTİ: Türkiye'de de bugün çok şükür kusurlarını ve eksikliklerini giderme yeteneğine sahip demokratik
olgunluğa erişmiş bulunuyoruz.

'SAYIN SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANI'
Veda konuşmasına "Artık Sayın Başbakan'a seçilmiş Cumhurbaşkanı diye hitap edeceğim. Sayın seçilmiş Cumhurbaşkanı ve muhterem hanımefendi Emine hanım" diyerek başlayan Gül, "12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiş bulunan Sayın Başbakan Erdoğan'ı canı gönülden tebrik ediyorum, Emine hanımı da aynı şekilde. Allah'tan muvaffakiyetler diliyorum. Üstlenecekleri bu şerefli görev dolayısıyla Cenab-ı Allah'ın hep yardımcı olmasını niyaz ediyoruz" ifadesini kullandı. Gül, resepsiyondan sonra eşi ile birlikte Erdoğan çiftini makamına davet ederek bir süre görüştü.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Devir teslimden sonra mani yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN