Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm'de yol haritası eylülde açıklanıyor

Çözüm süreci hızla ilerliyor. Silahların gömülmesine kadar süreci izleyecek bir 'İzleme Kurulu' oluşturma ve eve dönüşle eşzamanlı takvim işletme üzerinde anlaşıldı

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Çözüm sürecinin en önemli ayağını oluşturan "eve, hayata, siyasete" dönüş kapısını açacak yol haritası eylülde açıklanacak. Bu kritik takvim öncesi Çözüm sürecinin koordinatörü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay HDP heyeti ile bir araya geldi. Silahların toprağa gömülmesi aşamasına kadar süreci izleyecek bir İzleme Kurulu oluşturulması, eve dönüş için eşzamanlı takvim işletilmesi konusunda uzlaşı sağlandı. İmralı ve örgüt kesimi ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Atalay, "Zor bir safha. İnşallah eylüle kadar tamamlayacağız. Herkes mutabık kalacak, eylemi onaylayacak ki yol haritası yerine gelsin" dedi. Atalay, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Balüken ve Sırrı Süreyya Önder'le görüşen Atalay'la Başbakanlıktaki makamında bir araya geldi. Görüşmeyi SABAH'a değerlendiren Buldan, "Siyasi gündem ne kadar yoğun olursa olsun ilerleyen bir çözüm süreci var. Süreç hiçbir şekilde aksamamalı. Barış ve müzakere sürecini ilerletmek gerekiyor. Nitekim siyasi gündeme takılmadan ilerliyor. Beşir Bey çalışmaların yaz boyunca devam edeceğini ifade etti" dedi.

İZLEME KURULU UZLAŞMASI
Silahların toprağa gömülmesine kadar tüm aşamalarda gözetmen olacak İzleme Kurulu oluşturulması konusunda da uzlaşma sağlandı. HDP'li Buldan, kurulun, hükümet ya da HDP'den isimler yerine sürece hakim, tarafsız, ilişkileri yönetebilecek isimlerden oluşacağı mesajını verdi. Buldan, "İzleme Kurulu çok önemli. Görüşmeler sürüyor. Biz barışı içselleştiren, iki tarafa çağrı yapabilecek, sözü dinlenen aydın ya da yazarlardan oluşmasını istiyoruz. İsimler netleşmedi" diye konuştu.

ATALAY: SÜREÇ İLERLİYOR

Başbakan Yardımcısı Atalay da çözüm sürecinin hızlı bir şekilde yürüdüğünü ifade ederek, Türkiye'nin güvenlik sorunlarının görüşüldüğü Milli Güvenlik Kurulu'na dikkat çekti. Haziran ayında kabul edilen çözüm sürecine ilişkin yasal çerçeveyi anımsatan Atalay, şöyle devam etti: "Şimdi görüşmelerimizi daha rahat bir şekilde yapıyoruz, çalışmalarımızı yapıyoruz. Yol haritamızı olgunlaştırma yönünde çok hızlı çalışıyoruz. Yol haritasını olgunlaştırdıktan sonra devletin bütün kurumları ve diğer tarafla da uygun şekilde paylaşacağız. Yol haritası dediğimiz şeşle herkes mutabık kalacak. Tarihi belli, eylem belli. Herkes onaylayacak ki yerine getirsin. Bu zor bir safha. Eylül sonuna kadar tamamlayacağımızı düşünüyorum."

MÜTTEFİKLERE SİLAH UYARISI
Ankara, ABD, Almanya ve Fransa'nın ırak bölgesel Kürt yönetimine "IŞİD'e karşı silah yardımı başlatıyoruz" açıklaması üzerine müttefiklere kaygılarını iletti. ABD'nin hava saldırılarının IŞİD'i bertaraf etmemesi nedeniyle Kürt yönetiminin ağır silah talebinin uzun vadede tehdide dönüşebileceği tespiti yapılırken, Ankara müttefiklere, "Ağır silahlar vermeyin. PKK'nın eline geçebilir. Uzun vadede yürütülen çözüm sürecine ve bölgesel barışa olumsuz etki eder" uyarısında bulundu. Öte yandan BM verilerine göre sadece geçen hafta Yezidi, Hıristyanların ağırlıklı olduğu 200 bin kişi kanlı eylemlerden kaçmak için evini terk etti. Türkiye insani yardımlarını sürdürürken, Zaho, Dahok gibi bölgelerde çadır kentler kuruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm'de yol haritası eylülde açıklanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN