Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'ın mazbatası Meclis'te

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasını TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e takdim etti.

Giriş Tarihi: 15.8.2014 19:07 Güncelleme Tarihi: 15.8.2014 20:44
YSK Başkanı Güven, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili kesin sonuçları düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapılan cumhurbaşkanı seçiminin tamamlandığını hatırlatan Güven, "YSK bugün yaptığı toplantı sonunda seçimin kesin sonuçlarını belirlemiştir. Buna göre ilk defa milletimizin doğrudan katılımıyla yapılan cumhurbaşkanı seçimi sonunda geçerli oyların salt çoğunluğunu alan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 12. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığının sona erdiği yönündeki iddialarını sorması üzerine Güven, "Anayasanın 79. maddesinde seçimlerin başlamasından bitimine kadar seçimin düzen içerisinde ve yönetime, dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevi YSK için düzenlenmiştir. Bu görev Anayasanın 79. Maddesinde de belirtildiği gibi seçimin başlamasından bitimine kadardır. YSK milyonlarca insanın katkılarıyla bu görevini tamamlamıştır. Emeği geçen herkese YSK adına teşekkür ediyorum. Seçimin tamamlanmasından sonraki aşamada ise anayasa YSK'ya herhangi bir görev vermemiştir" karşılığını verdi.

"MECLİS'İ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRACAĞIZ"

Güven, akşam saatlerinde Meclis'e gelerek, Çiçek ile makamında bir araya geldi. Güven, Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin "10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 12. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir" yazan mazbatayı Çiçek'e verdi.

TBMM Başkanı Çiçek, seçimin ülkeye, millete, devlete, demokrasiye ve Erdoğan'a hayırlı olmasını diledi.

YSK'nın Cumhurbaşkanı seçimini başarıyla gerçekleştirdiğini ifade eden Çiçek, kurul başkanına teşekkür etti.

Bundan sonra cumhurbaşkanlarını halkın seçeceğini belirten Çiçek, "Yurt dışında ilk kez oy kullananlara tecrübe oldu. Zorluklar ya da beklenenin altında gerçekleşme oldu ama gerekli değerlendirmeleri yapıp, bugünkü zorlukların bir kısmını genel seçimde büyük ölçüde aşmış olacağız" diye konuştu.

Bundan sonra Anayasa, İçtüzük ve Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun kendilerine verdiği yükümlülükleri yerine getirmeye çalışacaklarını anlatan Çiçek, "Sizin işiniz bitti, şimdi bizim görevimiz başlıyor. 28 Ağustos'ta Meclis'i olağanüstü toplantıya çağıracağız. Bununla ilgili iş ve işlemlere başladık. İşin bu kısmını da 28 Ağustos'ta biz tamamlayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın mazbatası Meclis'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN