15 yıl geçti ama acı ilk gün gibi

Giriş Tarihi: 18.8.2014

17 Ağustos Depremi'nin 15'inci yıldönümünde, başta Kocaeli, Gölcük, Yalova ve Sakarya olmak üzere pek çok noktada anma törenleri düzenlendi. Yakınlarını yitirenler gözyaşı dökerken deprem gerçeği bir kez daha hatırlatıldı

Resmi rakamlara göre 17.480 kişinin yaşamını yitirdiği, 505 kişinin sakat kaldığı ve izleri hala silinmeyen Marmara Depremi'nin üzerinden tam 15 yıl geçti. 17 Ağustos Depremi'nin 15'inci yıl dönümü nedeniyle dün başta Kocaeli ve Gölcük olmak üzere depremin vurduğu bölgelerle yurdun pek çok noktasında anma törenleri düzenlendi. Anma törenlerinde gözyaşı vardı. KOCAELİ: Kentte 2 ayrı tören düzenlendi. Gölcük'te Donanma Komutanlığı'nda hayatını kaybeden 420 askeri personel ve aileleri Deprem Şehitleri Anıtı önünde anma töreni düzenlendi. Törene katılanlar anıta karanfil bıraktı. Vatandaşlar, gözyaşları içinde anıtta yazılı olan yakınlarının isimlerini öptü. Depremde en fazla kaybın olduğu Gölcük'te, Kavaklı sahilinde yaptırılan Deprem Anıtı önünde düzenlenen anma töreninde depremin meydana geldiği saat 03.02'de saygı duruşunda bulunuldu. Yaşamını yitirenlerin anısına çelenk bırakıldı, denize karanfiller atıldı ve dualar edildi. Anma törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve vatandaşlar katıldı.

'TEK GÜN ANMAK YETMEZ'
Kocaeli'de TMMOB'un düzenlediği "Depreme duyarlılık yürüyüşü" ise gece saat 02.00'de Merkez Bankası önünde başladı. Her yıl depremzedelerin düzenlediği yürüyüş bu kez sadece mimar ve mühendislerin katılımı ile gerçekleşti. Depremde 2 çocuğunu kaybeden AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker depremin sadece yıl dönümünde değil yılın her ayında gündeme getirilip halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. TEKİRDAĞ: Tekirdağ İL Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Tekirdağ İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından bilgilendirme ve toplumda deprem bilinci oluşturmaya yönelik etkinlik düzenlendi. DÜZCE: Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Marmara Depreminin 15'inci yılı dolayısıyla mesaj yayımladı. Keleş, "Depremin üzerinden geçen 15 yılın ardından deprem şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" dedi.

SAKARYA:
Sakaryaspor taraftar grubu Tatangalar'ın organize ettiği gecede depremde hayatını kaybedenler böyle anıldı.



YALOVA:
Depremin 15'inci yıl dönümü nedeniyle vatandaşlar saat 03.02'de Deprem Anıtı'nı akın etti. Depremde hayatını kaybeden kişilerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara çiçek bırakan vatandaşlar, anıt içinde bulunan fotoğraf sergisini de gezdi. Törende dualar okundu ve meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi.



SAMSUN:
Samsun Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler anısına, depremin meydana geldiği saat 03.02'de başlayan ve gerçeğini aratmayan tatbikat gerçekleştirdi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen program 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Tatbikattan sonra konuşma yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Erkan Koparmal, Marmara Depreminin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen acısını ilk günkü gibi hissettiklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 yıl geçti ama acı ilk gün gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN