Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li Oran da sessizliğini bozdu!

Umut Oran, yapılacak olağanüstü CHP kurultayı ve cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 16:37
Kurultay takviminin kısa zaman dilimine sıkıştırılmasının tek eleştiri konusu olduğunu belirten Umut Oran, "Bu kurultayda herhangi bir özel ve kişisel talebim yok, isimler değil parti önemli! Kartacalı komutan Hannibal'in de aradığı iktidara giden o yolun ilk taşlarını döşeyeceğimiz gün 5 Eylül 2014 tarihi olmalıdır. 'Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım' diyen Hz. Mevlana bize yol göstermektedir. CHP bir Zümrüdü Anka kuşudur ve küllerinden yeniden doğuşun zamanı artık gelmiştir. Kurultayda parti içi demokrasi daha da ileri götürülmeli, asla geri adım atılmamalı. Yeni parti yönetimi hem Türkiye'ye güven veren hem de CHP örgütünün vicdanını yansıtan isimlerden oluşmalı" dedi.

CHP'li Umut Oran'ın Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını hem de 5-6 Eylül'de yapılacak CHP olağanüstü kurultayına ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

KURULTAY ÇOK DOĞRU AMA ZAMAN DİLİMİ ÇOK DAR

" CHP'de gelişen olağanüstü kurultay iradesi doğru ve yerinde bir karardır. Çünkü son kurultayın üzerinden 2 yılı aşkın bir süre geçti ve bu zaman diliminde birisi yerel diğeri cumhurbaşkanlığı olmak üzere iki seçim yaşandı. Her iki seçimin sonucunun da masaya yatırılması ve katılımcı, çoğulcu biçimde sonuçların değerlendirilerek, yanlışlıkların ve eksikliklerin saptanması gerekmektedir. CHP olarak Kurultaydan tazelenerek, ideolojik olarak güçlenerek çıkılmasını dilerim. Kurultay tarihinin çok kısa zaman dilimine sıkıştırılmış olması ise bu konudaki tek eleştirimdir.

KİŞİLER GELİP GEÇİCİ ÖNEMLİ OLAN CHP

Bu kurultayda kişiler üzerinden tartışmalar değil, örgütsel yapımızın güçlenmesi, iktidar kararlılığımızın bilenmesi, geleceği elbirliğiyle inşa etme azim ve inancımızın ve de kurumsal kapasitemizin artırılması asıl amaç olmalıdır. Kişiler gelip geçicidir, ama CHP ve onun kuruluş felsefesi, 90 yıllık çınarımızın tüm hücreleri aracılığıyla kuşaktan kuşağa aktarılacak ve en kritik zamanda ihtiyaç duyulduğunda güzel ve mağrur ülkemizi yeniden ayağa kaldıracaktır.

15 MİLYON İNSAN SANDIĞA GİTMEDİ

Gerçekçi gelecek yaratımı için bugünü iyi analiz etmemiz gerekmektedir. Türkiye 10 Ağustos'ta bir büyük seçimden geçti ve 15 milyon insan sandık başına gitmedi ise bunda siyaset kurumunun, iktidarın, muhalefetin ve CHP'nin, hepimizin sorumluluğu vardır.

ÇATI ADAY FORMÜLÜ VE PROFİLDE SORUN VARDI

Cumhurbaşkanlığı seçimine baktığımızda ilk görünen şey Erdoğan'ın oyunu koruması, diğer adayın oyunu artırması karşısında çatı adayının ise 30 Mart'a göre her iki partinin seçmenlerinden yaklaşık 5 milyon daha az oy almasıdır. Çatı adayı formülünde de aday profilinde de bir sorun olmalı ki seçmenin sandığa gitme motivasyonu ve dolayısıyla alınan oyda önemli bir düşüş yaşanmıştır. Bu sonuç, bizim açımızdan izlenen yolun yeni ve inandırıcı bir siyaset önerisi içermediğini, katılımı artıracak bir adayın ve ideolojinin tercih edilmediğini ortaya koymaktadır.

BUGÜN YENİ ŞEYLER SÖYLEME ZAMANI

Suçluyu dışarıda aramak yerine özeleştiride bulunarak, sonucu acı da olsa gerçeklerle yüzleşmek gerekir. Geldiğimiz nokta başarı değildir ve üzerinde çok ayrıntılı durularak irdelenmesi gerekmektedir. "Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım" diyen Hz. Mevlana bize yol göstermektedir. Artık CHP, Mustafa Kemal Atatürk'ün gelecek vizyonunu unutmadan ve onun değerlerine sahip çıkarak yeni sözler söylemeli, küstürdüğü, öyle veya böyle arasına mesafe giren milyonlarca ezilen, mağdur, sahipsiz bırakılmış işçi, memur, emekli ve genç seçmeni yeniden kazanmalıdır. Dağlara taşlara "Kara Oğlan" yazılan günlerde Rahmetli Bülent Ecevit bunu başardıysa 2014 yılında bu neden olmasın?

SİYASET GÜVEN VERİRSE İNSANLARI PEŞİNDEN SÜRÜKLER

Siyaset insanlara güven ve umut verir, inandırır ve kitleleri peşinden sürükler. AKP'nin orantısız siyaset tarzı hepimizin malumu, usulsüz parasal kaynaklarını, sonsuz iletişim bombardımanını, yürüttüğü anketli psikolojik harekâtını, büyük yalanlara dayalı algı operasyonlarını, kocakulaklarını, tapelerini, özel yetkili mahkemelerinin hepsini biliyoruz. Ama 2250 yıl önce Kartacalı Hannibal "ya yeni bir yol bulacağız ya da yeni bir yol yapacağız" diyebilmişse, 2014 CHP'si de bunu yapabilmeli.

HANİBAL'İN DE ARADIĞI O YOLUN İLK TAŞLARINI 5 EYLÜL'DE DÖŞEMELİYİZ

Hannibal'in de aradığı iktidara giden o yolun ilk taşlarını döşeyeceğimiz gün 5 Eylül 2014 tarihi olmalıdır. Kişisel, kısır, yıpratıcı, yıkıcı tartışmalara girmeden, kurultay boyunca; kurumsal başarıyı hedefleyen, partinin değerlerine sahip çıkan yeni bir gelecek anlayışı ve yeni bir siyaset vizyonunun ortaya konulması kişisel beklentimdir. Bu kurultay sonrasında gerçekleşecek olan 2015 seçimleri köprüden önceki son çıkıştır. Kalan bu kısa sürede CHP yepyeni bir başarı hikâyesini yazarak, birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde halkın iktidarı olmaya odaklanmalıdır.

KARANLIĞA GÖMÜLMÜŞ ÜLKEYİ KURULTAY SONRASINDA CHP AYDINLATMALI

Kurultaydan tazelenerek, güçlenerek çıkmasını beklediğim ve dilediğim CHP, nasıl bir iktidar olacağını, Türkiye'yi nasıl bir kadroyla yöneteceğini ve hükümeti kurduktan sonraki ilk 100 gününde neler yapacağını da seçim sürecinde bir telkari ustası gibi ince ince, nakış nakış işlemek zorundadır. Kurultay sonrasındaki CHP, şu an karanlığa gömülmüş Türk halkının önünü sonsuz ve sınırsız güce sahip olan bir fener gibi aydınlatmalı, 76 milyonun umudu olmalıdır.

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ GERİ DEĞİL DAHA DA İLERİ GİTMELİ

Parti içi demokrasiyi geriye değil çok daha ileriye götürecek örnek tüzük değişiklikleri yapılmalı, bu konuda asla geri adım atılmamalıdır. Yenilenme, tazelenme, değişim ve dönüşüm sağlanmalı, ilerici kimlikten asla vazgeçilmemelidir. Sosyolojik tabanımızı gözden geçirmeli, güncelleyeceğimiz CHP değerlerine sıkı sıkıya sarılmalı, parti içi sevgi, saygı ve birlikteliği baş tacı etmeliyiz.

YENİ YÖNETİM GÜVEN VERMELİ ÖRGÜTÜN VİCDANINI YANSITMALI

7 Eylül'de ortaya çıkacak Kurultay sonucu ne olursa olsun ayrışma, bir tek kişiyi dahi kaybetme, küstürme lüksümüz bulunmamaktadır. Bu kurultay bölünme değil birleşme, bütünleşme, güçlenme kurultayı olmalıdır. Yeni Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu'nun hem Türkiye'ye güven veren hem de CHP örgütünün vicdanını yansıtan isimlerden oluşması için uygun zemin yaratılmalıdır.

CHP ZÜMRÜDÜ ANKA KUŞUDUR!

Kurultayımız, bugünden memnun olmayan, ayın sonunu getiremeyen vatandaşlarımızın daha güzel, daha mutlu, daha zengin, karnı tok sırtı pek bir gelecek hayalinin peşinden gitmesini sağlamalıdır. 90 yıllık ulu çınarın değerleri, yepyeni vizyonuyla beraber ilerici değişimin kaldıracı olmalıdır. Acilen toparlanma, yenilenme, tazelenme aşamasına geçmeliyiz. Evet biz bunu yapabiliriz çünkü CHP bir Zümrüdü Anka kuşudur ve küllerinden yeniden doğuşun zamanı artık gelmiştir.

KURULTAYDAN KİŞİSEL BEKLENTİM YOK

Sonuç olarak bu kurultayda herhangi bir özel ve kişisel talebim olmadan, partimin güçlenmesi, kurultayın birlik beraberlik dayanışma içinde geçmesi için, parti içi demokrasinin işlemesi için, bu kurultayda yeni bir ideoloji ve iktidar iddiası doğması için tüm gücümle çalışacağımın ve sonrasında da CHP'nin iktidarı yolunda bir nefer gibi tüm varlığımla mücadele edeceğimin bilinmesini isterim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Oran da sessizliğini bozdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN