'Kimse bizi dinlemek için hedef göremez'

Giriş Tarihi: 20.8.2014

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddiasına ilişkin "Hiçbir ülke bizi istihbarat faaliyetleri açısından hedef göremez. Hele bu Almanya gibi tarihi dostluk ilişkileri olan ülkeyse" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlemesi iddialarının doğruluğunun araştırılması için girişimlerde bulunduklarını bildirdi. Konuyla ilgili olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti: ""Hiçbir ülke Türkiye'yi istihbarat faaliyetleri açısından hedef ülke noktasında göremez. Hele bu Almanya gibi tarihi arka plana sahip dostluk ilişkilerimizin olduğu ülke olursa bunu kabul etmek mümkün değil. Tatmin edici bir izahat bekliyoruz. Türkiye, Almanya ile diğer müttefik ülkelerle olduğu gibi istihbarat işbirliği yapar ama Türkiye'yi istihbarat faaliyetlerine hedef ülke halinde görmek müttefiklik ilişkisiyle bağdaşmaz." Almanya'nın Ankara Büyükelçisini önceki gün bakanlığa çağırarak taleplerini ilettiklerini anlatan Davutoğlu, "Dün akşam saatlerinde de Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştük. Aslında onun Irak ziyareti ve Irak etrafındaki gelişmelerle ilgili planlanmış görüşmeydi. Ancak konuşmamızın odak noktasını dinleme teşkil etti" diye konuştu

'GERÇEKSE KABUL EDİLEMEZ'
Davutoğlu, Steinmeier'in kendisine bu iddiaların araştırıldığını söylediğini vurgulayarak, "Kendisine iki müttefik ülke arasında bu iddialar gerçek ise ilişkilere yakışmayan ve kabul edilemez bir durum olduğunu açık yüreklilikle ifade ettim. Kendisi de bu iddiaların araştırılmakta olduğunu ifade etti ve şöyle bir mutabakata vardık; Almanya İstihbarat Başkanı, MİT Müsteşarımız ile en kısa sürede yüz yüze bir araya gelerek bu iddialarla ilgili geniş kapsam izahat görecek. Sonra Türkiye olarak durumu değerlendiririz" dedi.

'BUNDAN SONRA NASIL ORTAK TATBİKAT YAPACAĞIZ'
Dinleme skandalı diplomasi trafiğini hızlandırdı. Diplomatik kaynaklar, "Almanya ve Türkiye, NATO müttefiki. NATO'da temel kural, müttefiklerin birbirine güven bağıyla bağlı olması. İddialar doğruysa Almanya, dostluğumuza darbe vurmuştur. Bundan böyle nasıl ortak tatbikat yapacağız, hangi koşullarda çalışabiliriz ya da çalışmayız, gözden geçireceğiz. Ciddi bir güven bunalımı yaşandığının Almanya da farkında" dedi. Dinlemenin terör, insan kaçakçılığı ve uyuşturucuya bağlanmasınaysa, "Aramızda istihbarat paylaşım anlaşmaları var" diye yanıt verildi.

'DİNLEME, MÜTTEFİKLİK İLİŞKİLERİYLE BAĞDAŞMIYOR'
AK Parti Dışilişkiler Başkan Yardımcısı ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Çiğdem Münevver Ökten, iddialarda en ufak bir doğruluk payı olması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunduğunu belirterek, "Dostlar ve müttefikler arasında karşılıklı güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamalar hiçbir şekilde kabul edilemez. Olay Türkiye- Almanya arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmıyor. Mevkidaşım Sayın Münteferinge de bu durumun hassasiyetini ve önemini belirten bir yazı gönderdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kimse bizi dinlemek için hedef göremez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN