Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte devletin zirvesinin bir yıllık hareket planı

Cumhurbaşkanı ile Başbakan'ın 2015 seçimlerine kadarki stratejisi netleşti: Erdoğan yurtiçi yanı sıra yurtdışı temaslara da ağırlık verecek, Davutoğlu'nun önceliği ise genel seçimlere hazırlanmak

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun nasıl bir yol haritası izleyeceği netleşti. Devletin zirvesi 2015 genel seçimlerine kadar işbölümü yapacak. Kulislerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurtiçi çalışmaların yanı sıra yurtdışı programlara ağırlık vereceği belirtiliyor. Başbakan Davutoğlu ise önümüzdeki bir yıl iç politika yoğunluklu çalışacak ve 2015 genel seçimlerine odaklanacak. Erdoğan ve Davutoğlu'nun ortak mesaisi kısa vadede HSYK seçimleri ve çözüm süreci olacak.

ERDOĞAN ANADOLU'YU GEZECEK

Ahmet Davutoğlu'nun kabineyi kurmasıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun 2015 genel seçimlerine kadar izleyecekleri yol haritası da netlik kazandı. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye'yi dolaşarak vatandaşlarla buluşacak ve teşekkür ziyaretlerinde bulunacak. Anadolu'yu karış karış gezerek vatandaşlarla bir araya gelecek olan Erdoğan'ın kamuoyuna yönelik mesajlarını bu mitinglerde vereceği ifade ediliyor. Erdoğan'ın ikinci önceliği de yurtdışı programlar olacak. Önümüzdeki aylarda sık sık yurtdışına çıkarak kritik görüşmelere imza atacak. Cumhurbaşkanı'nın öncelikli temasları arasında ABD Başkanı Obama'yla yapacağı ikili görüşme var. Önümüzdeki günlerde KKTC, Azerbaycan ve NATO zirvesi için Galler ziyaretlerinde bulunacak olan Erdoğan, ay sonunda da BM Genel Kurulu açılışı için ABD'ye gidecek. Erdoğan NATO ve BM zirvelerinde başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere kritik görüşmeler yapacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise önümüzdeki bir yıl iç politika yoğunluklu çalışacak. Davutoğlu'nun önceliği 2015 genel seçimlerine hazırlanmak olacak. Davutoğlu, birçok yerde miting düzenleyecek, parti teşkilatlarıyla bir araya gelecek. Bu işbölümünün yanı sıra zirvenin gündeminde ortak mesai harcayacakları 2 önemli konu olacak. Erdoğan ve Davutoğlu, kısa vadede HSYK seçimleri ve çözüm süreci üzerinde birlikte çalışacak.

'Her türlü vesayet zincirini kırdık'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletin sergilediği kararlılık sayesinde her türlü vesayet zincirini kırdıklarını kaydetti. Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Aziz milletimiz, imkansızlıklar içinde bulunsa da, milli ve manevi değerlerini canını ortaya koyarak korumasını bilmiş, inandığı yoldan asla dönmemiş, varlığına kastedilmesine asla izin vermemiştir. Milletimizin aynı kararlılığı sergilemeye devam etmesi sayesinde bizler, artık her türlü vesayet zincirini kırmış olan, yarınlarından kaygı duymayan bir ülkede yaşamanın gururu içerisindeyiz" dedi. Demokratik, ekonomik, siyasi yönden Türkiye'yi daha da güçlendireceklerini vurgulayan Erdoğan, "Yeni Türkiye vizyonumuzdaki hedefleri gerçekleştirmek, toplumsal refahı daha da artırmak, ordumuzun imkan ve kabiliyetlerini daha da yükseltmek suretiyle, ülkemizi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline getireceğiz" ifadesini kullandı.

Dış basın: Yeni Türkiye'nin mimarı olacak

BBC: Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün, siyasi literatürde "864 rakımlı tepe" olarak anılsa da yapılan ölçüm sonrası deniz seviyesinden yüksekliğinin 1071 metre olduğu ortaya çıktığını belirterek, yemin töreni sırasında CHP sıralarından tüzük fırlatılması olayına da değindi.
Financial Times: Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını üstlenmesi, Financial Times gazetesinde "Erdoğan ülkenin en güçlü modern lideri olarak konumunu sağlamlaştırdı" sözleriyle yorumlandı. İngiliz gazetesi, Erdoğan'ın yemin töreninin Türkiye'de görülmemiş bir görkem ile gerçekleştirildiğini de aktardı.
Christian Science Monitor: Amerikan gazetesi, Erdoğan'ın, Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten sonraki en güçlü lider olduğuna dikkat çekti.
Deutschewelle: "Kurultayda kesin olarak ortaya çıkan en çarpıcı sonuç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Yeni Türkiye'nin mimarı olacağı" ifadelerine yer verdi.
F.A. Zeitung: "Çankaya'da Erdoğan döneminin, Türkiye'de dönüm noktası" olduğunu kaydetti.

3 bakanla güvenlik toplantısı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'ndeki ilk çalışma gününde İçişleri Bakanı Efkan Ala, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ı kabul ederek sınır güvenliğini masaya yatırdı. Görüşmede, Irak ve Suriye'de yaşanan son gelişmeler başta olmak üzere, bölgesel meselelerin ele alındığı öğrenildi. Erdoğan'ın, göreve yeni atanması nedeniyle Çavuşoğlu'nu kutladığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan akşam da Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Ramazan Bal'ın kızı Handan Bal'ın nikah şahitliğini yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte devletin zirvesinin bir yıllık hareket planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN