Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıgül delegelerin çiziğinden korktu

CHP olağanüstü kurultayına sayılı günler kala Mustafa Sarıgül, Kılıçdaroğlu'nun PM üyeliği teklifini reddetti. Sarıgül'ün çarşaf listede delegeden çizik yemekten endişelendiği iddia edild

Giriş Tarihi: 3.9.2014
CHP'de, kurultay öncesinde gözler 60 kişilik PM'ye girecek isimlere çevrildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin genel başkanlık için yarışacağı kurultayda en büyük kulisler PM için yapılıyor. Kulislerde Kılıçdaroğlu'nun bizzat görüşerek PM üyeliği teklifi yaptığı isimler arasında Mehmet Bekaroğlu, Mansur Yavaş ile yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Mustafa Sarıgül bulunuyor. Yavaş'ın teklifi "Partide zor durumda kalırsınız" diyerek reddettiği dile getirilirken Bekaroğlu'nun da olumsuz yanıt vermesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun İstanbul ziyaretinde görüştüğü Sarıgül'e de teklif götürdüğü belirtildi. Sarıgül'ün olumsuz yanıt verdiği ancak bazı isimler için pazarlık yaptığı öğrenildi. Sarıgül'ün PM listesine almasını istediği isimler arasında CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, yerel seçimlerde Beşiktaş Belediye Başkanlığına aday gösterilmesini istediği ve partide sıkıntı yaratan Tonguç Çoban ve yine Türkiye Değişim Hareketi'nde görev yapan genç isimlerden Cenk Küpeli'nin bulunduğu belirtiliyor. Sarıgül'ün teklifi reddetmesinde ise çarşaf listenin esas olması halinde delegeden çizik yiyebileceği endişesinin etkili olduğu ifade ediliyor. Kulislerde Sarıgül'ün asıl hedefinin 2015 genel seçimlerinde milletvekili olmak, ardından da CHP'de gündeme gelebilecek yeni bir kurultayda da genel başkanlık yarışında yer almak olduğu dile getiriliyor.

TARHAN'DAN DESTEK İSTEDİ

CHP genel başkan adayı Muharrem İnce de destek arayışlarını sürdürüyor. Deniz Baykal ve Önder Sav'ın destek verdiği İnce, Twitter hesabından attığı mesajda Emine Ülker Tarhan'dan destek istedi. Bu arada 60 kişilik PM için 300'ün üzerinde isim aday olduğunu açıkladı. Pek çok yeni ve eski CHP'li ile milletvekillerinin neredeyse tamamı PM üyeliğine aday oldu.

'MAKAM, SIFAT HESABI YAPILACAK GÜN DEĞİL'
Mustafa Sarıgül ise PM'de ve kurultay sonrası parti yönetiminde görev almayacağını yaptığı açıklama ile de duyurdu. Sarıgül şunları söyledi: "CHP olarak 2015 seçimlerine Sayın Kılıçdaroğlu liderliğinde hazırlanmalıyız. Kurultay sürecinde, Sayın Kılıçdaroğlu'na tam desteğimi vereceğim. Kurultay sonrası da, CHP'ye enerjimi, siyasi tecrübemi arkadaşlarımla beraber sunacağım. Çok özel bir dönemden geçen ülkemizin mutlu yarınları için hiçbirimizin kişisel makam, konum, sıfat talepleri olamaz. Aktif görev beklentisi içinde olmadan Kılıçdaroğlu'na destek vereceğim. Gün; kişisel makam, konum, sıfat hesabının yapılacağı gün değildir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıgül delegelerin çiziğinden korktu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN