Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan-Obama görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşme sona erdi.

Giriş Tarihi: 5.9.2014 17:31 Güncelleme Tarihi: 5.9.2014 20:21
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Libya, Ukrayna gibi konuları değerlendireceklerini söyledi. Galler'de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesine katılan Erdoğan, ikili görüşmelerine devam ediyor. Erdoğan, Obama ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama ikili görüşmeleri öncesinde yaptıkları konuşmada, ele alacakları konuları ifade ettiler.

"Sayın Obama ile NATO liderler zirvesinde bir araya geldim ve bölgemizde cereyan eden son gelişmelerin değerlendirilmesi fırsatını bulduğumuz için çok mutluyum" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile Türkiye arasında model ortaklık çerçevesinde devam edegelen bir hassas süreç bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçteki birçok konunun iki ülkeyi bir birine daha da yakınlaştırdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Birlikteliğin askeri plandaki en önemli çerçevesi NATO'dur. Siyasi noktadaki, ekonomik, kültürel noktadaki birlikteliklerimiz var.

Şu anda uzun zamandır bölgede Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Libya, Ukrayna gibi konuların görüşüldüğü NATO zirvesi yaşadık. Bunları Sayın Obama ile birlikte bir değerlendirme imkanımız olacak. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendireceğiz."

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İTTİFAKIMIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR LİDER"

ABD Başkanı Barack Obama da eski Başbakan ve yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelme fırsatından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yeni görevinden dolayı Erdoğan'ı tebrik etti.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifakımız için önemli bir lider" diyen Obama, Türkiye'nin Avrupa ile Ortadoğu arasındaki köprü görevi dolayısla NATO'daki önemini vurguladı.

Irak ve Suriye gibi ülkelerde yaşanan gelişmelerden duyulan endişeyi paylaştıklarını ifade eden Obama, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) tüm ülkeler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Suriye ve Irak'taki yabancı savaşçılarla ilgili iki ülke arasındaki askeri ve istihbarat işbirliğini memnuniyetle karşıladığını da dile getiren ABD Başkanı Obama, Türkiye'nin Suriyeli mültecilere kapısını açmasına ve yaptığı cömert insani yardımlarının önemine vurgu yaptı.


TEKRAR GÖRÜŞECEKLER

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki lider, samimi bir atmosferde gerçekleştirdikleri görüşme sırasında, ikili ilişkiler ve NATO Zirvesi'nin gündem maddeleri hakkında görüş teatisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Obama, NATO konusunda iki ülkenin ortak pozisyonlarının altını çizdikleri görüşmede, Suriye ve Irak konularını da ayrıntılı biçimde ele aldı.

İki lider de Irak'ta tüm kesimleri kucaklayan bir hükümetin ivedilikle kurulmasının, Suriye'de ise Cenevre Bildirisi doğrultusunda gerçek bir siyasi dönüşüm gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığına işaret etti.

Erdoğan ve Obama görüşmede, bölgedeki kaos ortamından nemalanan terör örgütlerine ve Şam rejimine karşı ortak mücadele konusunu da masaya yatırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Obama, Filistin'deki ateşkesi kalıcı hale getirmeye yönelik çabaları destekleme hususunda da görüş birliği içinde olduklarını belirtti. İki lider temasta bulunma ve BM Genel Kurulu sırasında New York'ta tekrar bir araya gelme hususunda mutabık kaldı.

Yaklaşık 1,5 saat süren ve son yarım saatinde baş başa görüşen Erdoğan ve Obama'ya, heyetler arası görüşme esnasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına atanması beklenen Büyükelçi İbrahim Kalın eşlik ederken, ABD Başkanı Obama'nın yanında Dışişleri Bakanı John Kerry hazır bulundu.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına atanması beklenen Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın eşlik ederken, ABD Başkanı Obama'nın yanında Dışişleri Bakanı John Kerry hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan-Obama görüşmesi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN