Sevilay Yükselir’den canlı yayında bomba açıklamalar

A Haber yayınına bağlanan Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, CHP kurultayı öncesi çarpıcı kulisler paylaştı.

Giriş Tarihi: 5.9.2014 10:42 Güncelleme Tarihi: 5.9.2014 16:06
Sabah Gazetesi yazarlarından Sevilay Yükselir, A Haber yayınında, CHP kurultayı öncesinde edindiği parti içi kulisleri paylaştı.

CHP kurultayına gitmek için akreditasyon başvurusu yaptığını belirten Yükselir, önce kendisine olumlu cevap geldiğini, ancak dünkü yazısının ardından akreditasyon konusunun sıkıntıya girdiği yönünde bilgiler aldığını söyledi.

Sevilay Yükselir şöyle konuştu:

Konakladığım otelin lobisinde sürekli CHP'lilerle karşılaştık. Dünkü "paralel CHP" yazım kızdırmış CHP'lileri. Dün akreditasyon konusunda biraz geç kaldım. Bir kaç yetkiliyi arayıp, kurultaya gitmek için akredite olmak istediğimi söyledim. Sağolsunlar kibarca kabul etmişlerdi. Ama bu sabah, yazım sonrası hoş telefonlar gelmedi. Akreditasyonlar ile ilgili sıkıntılar olduğu, solona girip girmeyeceğim konusunda bir belirsizlik olduğu söylendi. Yani o yazıım canlarını sıkmış ama hiç önemli değil. Canları sıkılabilir ama gerçek bu.

İŞTE SEVİLAY YÜKSELİR'İN O AÇIKLAMALARIKILIÇDAROĞLU'NUN LİSTESİNDE CEMAAT'LE BAĞLANTILI OLDUĞU BİLİNEN İSİMLER VAR

Çünkü, Kemal Kılıçdaroğlu'nun listesinde, paralelci olduğunu çok iyi bildiğimiz isimler var. Cemaat'le bağlantısı olduğunu bildiğimiz isimler var. Bunun dışında, yeni yeni isimler var. Bunun için zaten "paralel CHP" dedim.

Bu sadece benim yorumum değil. Ulaştığım delegeler, tabandaki CHP'liler, son dönemde Cemaatle olan ilişkilerden acayip rahatsızlar. Ve farkındalar.

Her ne kadar Akif Hamzaçebi çıkıp da "siz düne kadar beraberdiniz, şöyleydiniz böyleydiniz" dese de, şu gelinen noktada, CHP'yle Pensilvanya'nın çok derin bir ilişki kurduğu gözler önünde.

Mesela Muhammet Çakmak. Bilinen bir isim. Önceki kurultayda CHP Parti Meclisi'ne alınırken bu söylenmişti. Bir gazeteye verdiği röportajda, açık biçimde Fethullah Gülen ve cemaatini öven ifadeler kullanmıştı.

Artık Cumhuriyet Halk Partisi değil, Cemaat Halk Partisi lafı otel lobilerinde sık sık kullanılır hale geldi.


"DENİZ BAYKAL ÇOK MORALSİZ GÖRÜNÜYORDU"

Sevilay Yükselir, kurultay için gittiği Ankara'da, bir otelin restoranında Deniz Baykal ve onunla beraber yemek yiyen Yılmaz Ateş, Mehmet Sevigen, Osman Kaptan, İsmail Ünal ve Ateş Ünal Erzen'e rastladığını, o esnada Baykal'ı moralsiz gördüğünü söyledi.

Yükselir, sözlerini şöyle sürdürdü:

A Haber'de Melih Gökçek'i izliyorlardı. Ben masaya gidince kanalı değiştirdiler. Deniz Bey'i moralsiz buldum. Kendisine de söyledim bunu. Ama kabul etmedi, "çok iyiyim, bomba gibiyim" dedi.

Muharrem İnce'den desteğini çektiği yönündeki iddiaları da reddetti. Sonra alel acele kalktılar gittiler. Anladığım kadarıyla Deniz Bey çok mutlu değil. Ankara'daki genel hava, Kılıçdaroğlu'nun kurultayda yüzde yüz kazanacağı yönünde.

Kurultayda Muharrem İnce'nin 300 civarında, Kılıçdaroğlu'nun da 700 civarında oy alması bekleniyor. Bu yüzden muhaliflerin morali oldukça bozuk.

Salon çok küçük, bir çok delege ve CHP'liler salona giremeyecek.


DANANIN KUYRUĞU CUMARTESİ KOPACAK

Bence asıl Cumartesi günü dananın kuyruğu kopacak. Çünkü Parti Meclisi'ne aday adayı olduğu söyleniyor. Kılıçdaroğlu'nun şu anda mevcut bir listesi var. Listedeki isimler çok ilginç.

Kılıçdaroğlu'nun listesinin en az 15 kişi tarafından delineceği söyleniyor. Herhalde 15 kişi çizik yiyecek. Parti Meclis'i 52 kişiden oluşuyor. 8 kişi de Bilim Platformu'na gidiyor. Bu 52 kişinin 15'inin delinebileceği iddiası var.


SARIGÜL KURNAZCA ÇALIŞIYOR

Sarıgül enteresan bir şekilde çok iyi ve kurnazca çalışıyor. Kendisi PM'ye girmedi ama kendisine yakın 4-5 ismi Kılıçdaroğlu'nun listesine yerleştirdi. Ve Cumartesi yapılacak PM seçiminde de Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak gibi çok önemli isimleri çizdirmek için büyük bir mücadele içinde olduğu söyleniyor. Bilmiyor Sarıgül bu konuda başarılı olabilecek mi?


ÜÇ ÖNEMLİ İSMİN ÜZERİ ÇİZİLEBİLİR

Sarıgül kurnazca bir davranışta bulundu ve PM'ye girmeyi kabul etmedi. Ama PM listesine epeyce bir adam yerleştirdi. Tabi bununla da kalmadı, evvelden beri kendisinden çok hoşlanmayan bazı isimlerin üstünü de çizmek için çaba gösteriyor. Bunlardan birisi Gürsel Tekin, diğeri Erdoğan Toprak, bir diğeri Sezgin Tanrıkulu. Bu üç isim çizilirse şaşırmamak lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevilay Yükselir’den canlı yayında bomba açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN