Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metin Kaplan’ın yeniden yargılama talebine red

17,5 hapis cezasına mahkum edilen Metin Kaplan’ın yeniden yargılama talebi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

Giriş Tarihi: 8.9.2014 15:41
Metin Kaplan'ın yeniden yargılama talebi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

"Terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 17,5 yıl hapisle cezalandırılan Metin Kaplan için avukatı, infazın durdurulması ve yeniden yargılama talebinde bulunmuştu. Edirne Cezaevi'nde hükümlü bulunan Metin Kaplan için bir süredir karar bekleniyordu. Yeniden yargılama dilekçesinde Kaplan'ın avukatı mahkumiyet kararının dönemin koşulları göz önüne alınarak verildiğini müvekkilinin sağlık durumunun da göz önüne alınarak yeniden yargılamaya hükmedilmesini istedi.

Talebi değerlendiren Tevfik Göngören Başkanlığı'ndaki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Kapaln'ın sağlığı ile ilgili taleplerin yeniden yargılama gerekçesi olamayacağına, dosyaya sunulan gerekçenin sanık lehine yeni bir durum oluşturmayacağına karar verdi. Heyet oy birliği ile talebin reddinde hükmetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Almanya'nın sınır dışı etmesi üzerine 13 Ekim 2004'te Türkiye'ye getirilen Metin Kaplan hakkında hazırlanan iddianamede, uçakla Anıtkabir'e yönelik saldırı ve Fatih Camii'nin işgal hazırlığının da aralarında bulunduğu 13 ayrı suçlamaya ilişkin müebbet ağır hapsini öngören "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs" suçu ile "bu suça fer'i iştirak", "yasa dışı örgüte üye olmak" ve "halkı kanunlara uymamaya tahrik" suçlarından cezalandırılması isteniyordu. İlk yargılamada Kaplan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince, 20 Haziran 2005 tarihli duruşmada, lehine olduğu gerekçesiyle eski TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca, "anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı. Kararın temyizinin ardından Yargıtay yeni Türk Ceza Kanunu'ndaki hak mahrumiyetlerine ilişkin hükümlerin dikkate alınması gerektiği görüşüyle bozmuştu. Yapılan yeniden yargılamada, Kaplan, "anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan müebbet hapse çarptırılmıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kez de Kaplan'ın eylemlerinin 5237 sayılı yeni TCK'nin 314/1. maddesinde düzenlenen "silahlı örgüt kurmak veya yönetmek" suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek, yerel mahkemenin kararını bozmuştu.Mahkeme, bu nedenle Kaplan'ı 'terör örgütü kurmak ve yönetmek' suçundan 17,5 yıl hapisle cezalandırdı. Kaplan halen Edirne Cezaevi'nde bulunuyor.

ozel.istihbarat@sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metin Kaplan’ın yeniden yargılama talebine red
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN