Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 Eylül utanç müzesi Ankara'da açıldı

Devrimci 78'liler Federasyonu tarafından uzun yıllar süren arşiv çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan belge, doküman özel eşyaların sergilendiği 12 Eylül Utanç Müzesi, bu yıl "İyi şeyler de oluyor hayatımızda..." temasıyla 5. kez Ankara'da vatandaşlarla buluştu.

Giriş Tarihi: 13.9.2014 14:22 Güncelleme Tarihi: 13.9.2014 14:22
Devrimci 78'liler Federasyonu tarafından organize edilen Utanç Müzesi, 12 Eylül darbesinin yıldönümünde, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Devrimci 78'liler Federasyonu Başkanı Mehmet Özer'in açılış konuşmalarıyla başladı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ezilenlerin, haklı olanların tarihte sürekli egemenlerce öğütülmeye çalışıldığını, 12 Eylül'ün bu açıdan en acımasız, en vahşi dönemlerden biri olduğunu söyledi. 12 Eylül'ün yalnızca askeri bir darbe değil toplumun çok kapsamlı olarak yeniden formatlanması olduğunu vurgulayan Taşdelen, "Bugün ekonomik, siyasal, kültürel ve hukuki alanda mevcut olan her şeyin temeli, 12 Eylül döneminde atılmıştır" dedi.

'DİYARBAKIR CEZAEVİ KÖŞESİ'

Devrimci 78'liler Federasyonu Başkanı Mehmet Özer de yaptığı konuşmada, "Verilen mücadele ile 12 Eylül generallerin apoletlerinin söktürülmesinde mesafe aldık. Şimdi sıra 12 Eylül işkencecilerinden hesap sormaktadır. Bu davada mağdur değil tarafız" dedi.
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki sergi açılışına CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz ile CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin de katıldı.

Sergide, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya'nın ve Erdal Eren'in yanı sıra idam ve işkence başta olmak üzere çeşitli şekillerde öldürülen çok sayıda kişinin eşyaları, fotoğrafları yer alıyor.

12 Eylül işkencelerinin simge mekanlarından Diyarbakır Cezaevi ile ilgili köşe de serginin çarpıcı ayrıntıları arasında. Sergide ayrıca işkencelerde kullanılan işkence aletleri ile idam sehpasının birebir örneği sergileniyor.

'ABDİ İPEKÇİ VE AHMET KAYA'NIN EŞYALARI İLK KEZ SERGİDE'

Sergide bu yıl ilk kez darbeye giden süreçte suikastla öldürülen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci yazar Abdi İpekçi'nin gömleği, kravatı ve mesleki eşyalarının sergilenmesinin yanı sıra sanatçı Ahmet Kaya'nın konserlerde sıkça giydiği montu yer alıyor.

ABD Büyükelçiliği'ne yürüyüş ve siyah çelenk bırakma etkinliğiyle başlayan sergi süresince, "Filistin Sevgilim", "Kadın Cinayetleri Politiktir", "Basın Ne Kadar Özgür?","12 Eylül ve Aleviler" başlıklı panellerin yanı sıra çeşitli film gösterimleri gerçekleştirilecek.

Sergi, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde bir hafta boyunca açık kalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 Eylül utanç müzesi Ankara'da açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN