Türkiye'nin en iyi haber sitesi

106 metrede kahve sözü

Başbakan Davutoğlu incelemelerde bulunduğu Avrasya tünelini "muhteşem" diye tanımlayarak, "Tarihe altın bir imza olarak geçecek" dedi

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu , dün Avrasya Tüneli'nin Haydarpaşa şantiyesini ziyaret ederek yetkililerden projeyle ilgili bilgi aldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da eşlik ettiği Davutoğlu, araçla 920 metrelik kısmı kazılan 3.4 kilometrelik tünelin uç noktasına gitti. Dönüşte beraberindekilerle tüneli yürüyerek geçen Davutoğlu, "Özellikle yürümeyi arzu ettim. Herhalde insanlık tarihinde kimseye nasip olmamış bir yürüyüş bu" dedi. Davutoğlu, projesinin sadece İstanbul ve Türkiye için değil dünya için de tarihi öneme haiz olduğunu söyledi. 8 bin 500 yıllık İstanbul tarihinde birçok kez iki kıtayı birleştirme idealleri olduğunu belirten Davutoğlu, "Bizim iktidarlarımız döneminde iki kez bu ideal gerçekleştirildi. Birincisi Melen projesi, ikincisi Marmaray. Şimdi üçüncüsü gerçekleştiriliyor. En derin yeri 106 metre. 920 metresi gerçekleşti. Tarihi olduğu kadar insani olarak da son derece önemli bir proje. Nüfusu artan İstanbul'da trafik yoğunluğu ve yoğunluğun getirdiği çevre problemlerini aşmak bu tür projelerle mümkün olabiliyor" dedi.

ALTIN BİR İMZA

Projenin 4 yılı aşan bir sürede tamamlanacağını belirten Davutoğlu, 2015 Haziran ayında tünel kısmının, 2016 Aralık'ta da bağlantı yollarının tamamlanacağını söyledi. Davutoğlu, tünelin deprem dayanıklılığı konusunda da özellikle bilgi aldığını belirterek "Yaklaşık 2400 yıllık veriler hesap edilerek depremle ilgili tedbirler alınmış. İnsanımızın güveni konforu kadar önemli. Güvenli bir proje olması önemli. İçerde iş güvenliği açısından da gözlemlerim oldu. Alınan tedbirler dolayısıyla teşekkür ediyorum" dedi. 3. köprü ve 3. havalimanı şantiyelerini de ziyaret eden Davutoğlu, "Ülkemizin ulaştığı mühendislik ve ekonomik seviye, bu projeyi geliştirme bağlamında eriştiği güç her türlü takdirin üzerindedir. İstanbullular bu hizmeti hak ediyor. İstanbul'un doğası bakımından da önemli katkılar yapacak bu proje tarihe altın bir imza olarak geçecektir" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle de bir araya geldi.

KORELİ CEO'YA TÜRKÇE TESTİ
Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, ATAŞ CEO'su Seok Jae Seo ve ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi, Başbakan Davutoğlu'na çalışmalar hakkında bilgi verdi. Davutoğlu, tören sırasında Güney Koreli CEO Seo'nun Türkçe öğrenip öğrenmediğini sordu. Seo'nun, Türkçe'yi tam anlayamadığını söylemesi üzerine Davutoğlu, "Tünel bittiği zaman öğreneceksin. Test edeceğim" dedi. Seo da "Kesinlikle" diye yanıt verdi.Öğrenmeye çalıştığını belirtince, "Bir dahaki sefer geldiğimde seni test edeceğim" diye espri yaptı. Başkan Ahmet Davutoğlu, tören sonunda işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

1.3 MİLYAR DOLARLIK PROJE
İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi Kazlıçeşme-Göztepe hattında 14.6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Projenin 5.4 kilometrelik bölümünü deniz tabanı altına inşa edilecek olan iki katlı tünel oluştururken, 9.2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılacak. Kazlıçeşme- Göztepe hattındaki seyahati 100 dakikadan 15 dakikaya düşüreceko lan projenin maliyeti yaklaşık 1.3 milyar dolar.

İŞÇİLERE KAHVE SÖZÜ
Başbakan Davutoğlu incelemeler sırasında "106 metreye ulaştığında bize haber edin. Bu başka bir tarihi gelişme. 106 metre en derin noktası. Orada işçilerimizle bir Türk kahvesi içeriz. Oraya birlikte bir imza atarız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
106 metrede kahve sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN