Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlüğün bayramı

IŞİD'in 101 gün alıkoyduğu Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu çalışanları Irak'tan kurtarılarak ülkeye getirildi. Başbakan Davutoğlu'nun eşlik ettiği vatandaşların Ankara'da aileleriyle buluşmaları tüm Türkiye'ye sevinç gözyaşları döktürdü

IŞİD'in elinden kurtarılan 2'si çocuk, 3'ü kadın 46 konsolosluk görevlisi dün sabah 05.00'te Suriye'den kara yoluyla getirilip, Akçakale Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı. Daha sonra konsolosluk görevlileri otobüslerle Şanlıurfa'nın Yenişehir semtindeki MİT binasına götürüldü. Orada kendileri için getirilen yeni kıyafetleri giydiler. Daha sonra konvoy şeklinde havaalanına götürüldüler. Başbakan Ahmet Davutoğlu, kurtarılan konsolosluk çalışanları ile Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda buluştu. Bir saat süren görüşmede Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da hazır bulundu. Davutoğlu vatandaşlarla tek tek kucaklaştı, en küçük rehineler Kuzey ve Ela ile yakından ilgilendi.

UÇAKTA GÜL DAĞITTI

Daha sonra konsolosluk çalışanları ile birlikte Ankara'ya hareket eden Başbakan Davutoğlu, uçakta onlara gül dağıttı. Uçakta ilginç diyologlar da yaşandı. Kurtarılanlar arasında bulunan özel harekat polisi Yaşar Dalkılıç, Davutoğlu'ndan hac isteğinde bulundu. Dalkılıç, "Oradayken arkadaşlara namazları hep ben kıldırdım. Arkadaşlarımızla hep 'Allahım buradan kurtulursak, hacca gitmek istiyoruz. Bize hac nasip eyle" diye dua ettik. 30 kişiyiz, sizden isteğimiz bizi ailelerimizle hacca gönderin" diye konuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da kurban adadıklarını belirterek, "Bugün kesiyoruz, öğrenci yurtlarına dağıtılmak üzere kurbanlarımız kesilecek" dedi.

DÜĞÜNÜNE DAVET ETTİ

Konsolosluk çalışanlarından Mesut Aktaş isimli memur da, Başbakan Davutoğlu'nu 2 hafta sonra yapacağı düğününe çağırdı. Uçakta anons yaparak konsolosluk çalışanlarına seslenen Davutoğlu, "Bugün bizim için bayram günü" diyerek şunları söyledi: "Bu bayramı bize yaşatan öncelikle Allah'ın lütfudur, sizlerin metanetli, basiretli tutumunuzdur. Ayrıca bu uçağımız da yeni uçak. İlk özel misafirleri sizler oldunuz. Allah bir daha böyle bir ayrılık sizlere, ailelerinize göstermesin. Yaşananlar göstermiştir ki böyle bir durumla karşılaşıldığında tüm millet tek bir bütün haline geliyor, zor şartlarda olan devlet görevlilerimiz omuz omuza veriyorlar. Allah bir daha acı göstermesin. Sabrınız için teşekkür ediyorum" TUR uçağı 11.26'da Ankara Esenboğa Havalimanı'na indiğinde, diplomat yakınları aprona koştu. Çocuklar babalarına, anne-babalar çocuklarına ve eşler birbirine sarıldı. Uzun süren sarılmalara gözyaşları karıştı. Sare Davutoğlu en küçük rehineler olan Ela ve Deniz'i kucağından indirmezken, Ahmet Davutoğlu da Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ı alnından öptü. Apronda MİT Müsteşarı Fidan'a kutlama kuyruğu oluşması dikkat çekti. Başta bakanlar olmak üzere bir çok isim, Fidan'ı kutlayarak teşekkür etti. Konsolosluk çalışanlarıyla birlikte Ankara'ya Esenboğa Havalimanı'na gelen Davutoğlu, Büyük Şeref Salonu önünde hazırlanan otobüsün üzerine çıkarak bekleyenlere hitap etti. Türk bayrağı sallayan ve "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganları atan kalabalığa seslenen Davutoğlu şunları söyledi:
Bugünün sadece Musul'dan getirilenler ve aileleri için değil, bütün Türkiye için bir bayram. 3 ayı aşkın bir zamandır gece ve gündüz onları hayal ettik, gözümüzün önünden hiç gitmediler. Çocuklarımızı okşadığımızda, Cumhurbaşkanımızla birlikte onları düşündük, torunlarımızı okşadığımızda buradaki Deniz'i, Ela'yı düşündük. Hep bir aile gibi tek bir yürek ile dualar ettik. Şimdi bayram zamanı, şimdi şükür zamanı. Bugün aramızdalar. Rehine ailelerine hep sabır tavsiye ettik, provokasyonlara karşı da sık sık uyardık. Bu zaman zarfında ailelerimizi provoke etmek için çok çalışan oldu. Yüreğimize taş bastık. Ama şu manzara bugün dünyaya ve o provokatörlere gösterdi ki bu devleti idare eden Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti yetkilileri kendi vatandaşının bir tek telini bile, bir tek saç telini bile dünyaya ve aleme değişmez. Onların bir tek saç teline zarar gelmesindense bütün makamları terk ederiz, bütün mevkilerden fedakarlık ederiz.
Bu aileler acıyla evlatlarını beklerken, onlar bu ailelerin acıları üzerinden siyasi operasyon yapmaya kalktılar. Şimdi konuşma vakti, evet bu aziz millet acıyı da kederi de bütün mutluluğu da paylaşmayı bilir ama acı ve keder günlerinde acı ve keder üzerinden siyasi operasyon yapmaya kalkanların da maskelerini indirir, bugün maskeler inmiştir. Gelin bari bugün bu sevinci paylaşın. Artık spekülasyonları bırakın. Bir kere de bu millet ne hissediyorsa onu hissedin. Güvenlik birimlerine, Dışişleri personeline ve Özel Harekat polislerine teşekkür ediyoruz. Son derece fedakar şekilde gayret sarf eden, MİT mensuplarına da teşekkür ediyorum ki onlar hakkında, başta Müsteşarımız olmak üzere, ne tür karanlık komplolar tertip edildiğini hepiniz biliyorsunuz."
"Daha önce Lübnan'dan pilotlarımızı aldığımızda, Suriye'den gazeteci Bünyamin kardeşimizi aldığımızda ve onlarca kardeşimizi dünyanın her bir köşesinden vatanımıza sağ salim getirdiğimizde duyduğumuz hissi bir kez daha tekrar ediyorum. Bünyamin, Türkiye sınırlarına yaklaştığında bana "Hep devletime ve milletime güvendim. Ama bazen acaba başka konular zihinleri meşgul ediyor mu diye sordum' dedi. Onun üzerine ben bünyamin'e, "Bizim için bir kişi 75 milyon kişidir. 75 milyon kişi de bir kişidir' demiştim. Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının ardından özgürlüğüne kavuşan 46 kişi, aileleriyle havaalanından ayrıldı.

'İSİMSİZ KAHRAMANLAR'

Dün gece vatandaşlarımızı alıp getiren belki de yüzünü hiçbir zaman görmeyeceğiniz, tanımayacağınız öyle isimsiz kahramanlar var ki, o isimsiz kahramanları selamlıyorum. Allah onlardan razı olsun. Onlara diyorum ki sizler bu millet adına hareket ettiniz, bu millet adına hareket ettiğiniz için, her bir kardeşimin hukukunu koruyacağız. Bu kardeşlerimizin hepsini alınlarından öpüyorum, bağrıma basıyorum. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir millettir, büyüklüğünü her zaman göstermiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlüğün bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN