"Türkiye'nin IŞİD rolü değişecek mi?"

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Dünya basını, Türk rehinelerin kurtarılmasının ardından 3 soru sormaya başladı. İlk olarak; rehinelerin nasıl kurtarıldığı soruldu. Ancak Türk makamlarının bu konu hakkında detaylı bilgi vermeyeceği belirtildi. New York Times gazetesi bu soruya cevap olarak "Rehinelerin daha önce 5 kez kurtarılmaya çalışıldığı ancak bölgedeki yoğun çatışmalardan dolayı girişimlerden vazgeçildiğini" aktardı.

FİDYE SORUSU
Dünya basının sorduğu ikinci soru ise "Rehineler için fidye ödenip ödenmediği" oldu. ABD ve Batılı ülkelerin kendi aralarındaki anlaşmalarına göre terör örgütlerine fidye ödenmiyor. Gerekçe olarak terör örgütlerinin rehine meselesini bir ticaret haline dönüştürme çabası içine girmemesi gerektiği gösteriliyor. Türk makamlarının ise rehinelere fidye ödenmediğini açıklamasıyla bu soru cevabını buldu.

ROL DEĞİŞECEK Mİ?
Akıllarda kalan en önemli soru ise Türkiye'nin IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyondaki pozisyonu oldu. Türkiye rehinelerden dolayı koalisyonda aktif bir rol üstlenilemeyeceğini açıklamıştı. Türkiye'nin bu doğrultuda koalisyon içerisinde insani yardım ve sınır güvenliği gibi pozisyonlarda yer alacağı açıklandı. Rehinelerin kurtarılmasının ardından Türkiye'nin aktif rol alıp almayacağı gündeme geldi. ABD ve Batılı ülkelere göre müttefik NATO üyesi olan Türkiye, dolayısıyla Türkiye IŞİD'e karşı ön saflarda yer almalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'nin IŞİD rolü değişecek mi?"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN