Kobani yüksek gerilim hattı

Giriş Tarihi: 26.9.2014

IŞİD, Suriye sınırımızdaki Kobani'yi ele geçirmek için son kritik nokta olan Zorava Tepesi'ni topa tutuyor. Kürt silahlı gruplar savunmada. Türk ordusu ise namlularını Kobani'ye çevirdi

Suriye sınırında Kürt nüfusun ağırlıklı olduğu Kobani'ye kuşatmayı sürdüren IŞİD terör örgütü üyeleri ile kenti savunan Kürt silahlı grubu YPG arasında süren çatışmalar en kritik evreye geldi. SABAH, yaşananlara yerinde tanıklık etmek için bölgeye gitti. Kenti ele geçirmek için en stratejik nokta olan Zorava Tepesi'ni almak isteyen IŞİD, tepenin karşısında bulunan Sıftık köyündeki Esad rejiminden kalma bir karakoldan YPG güçlerine saldırıyor. YPG'de Sıftık köyüne 1 kilometre mesafedeki bir tepeden Doçka'larla top ateşine karşılık veriyor. İki taraf arasındaki bu şiddetli çatışmalar nedeniyle Kobani'ye 6 km mesafede olan Şanlıurfa'nın sınır ilçesi Suruç'ta Türk askeri önlemleri artırdı. İlçeye çok sayıda zırhlı birlikler sevk edildi. Sınır hattında kirpi, kobra, akrep ve ZPT'lerle (Zırhlı Personel Taşıyıcı) Türk askerleri 24 saat devriye yapıyor. Hakim bölgelere yerleştirilen tankların namluları da Suriye'ye çevrildi. Önceki gün bölgeye giden Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar da Mürşitpınar'daki 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı'nda birlikleri denetledi. Askerler Org. Akar'ı namluları Suriye'ye dönük tankların ve zırhlı araçların üzerinde dinledi.

ÇIPLAK GÖZLE İZLENİYOR

Sınır ötesinde çatışmalar tüm yoğunluğuyla sürerken sınırda yaşayan Karaca köylüleri, çoluklu çoculuk hakim bir tepeye çıkıp, adeta film ya da maç izlermiş gibi olan biteni seyrediyor. Evlerini terk eden Suriyeliler ise, yanlarına aldıkları birkaç parça eşya ile Suruç'a bağlı olan sınırdaki Yumurtalık köyü yakınlarından Türkiye'ye geçiyor. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeliler, AFAD ve güvenlik güçleri tarafından üst araması yaparak sağlık kontrolünden geçiri- yor. Büyük çoğunluğunun akrabalarının yanına giden Suriyelilerin görüntüleri ise yürek burkuyor.

BÜYÜK TÜRKİYE KUCAK AÇTI

Kobani-Suruç sınır hattı boyunca IŞİD'in zulmünden kaçanlar Türkiye sınırına traktör, biçerdöğer ve otomobillerinin yanı sıra binlerce büyük ve küçük baş hayvanlarını da getirdi. İtfaiye ve AFAD ekipleri burada bekleyen mültecilere öğle ve akşam sıcak yemek dağıtırken hayvanlara da ot ve su takviyesi yaptı. Ancak Suriyeliler binlerce hayvanın daha fazla suya ihtiyacı olduğunu söyleyerek yardım istedi. Suriyeli mülteciler tek varlıklarının bu hayvanlar olduğunu belirterek "Geçimimizi sağlayacak başkaca gücümüz yok. IŞİD'in elinden ancak bunları kurtarabildik. Türk devleti bize kolaylık sağlarsa minnettar oluruz" dedi.

IŞİD'İN ARABA TALEBİNE RET

Suriyeli mülteciler, IŞİD militanlarının zaman zaman tren raylarını da geçerek Türkiye sınırına kadar indiklerini iddia ediyor. Önceki gün 3 militanın tel örgünün yanına kadar geldiğini ve sığınmacıların Türkiye'ye getirmek için yanlarında bulundurduğu bir arabayı almak istediklerini belirten Suriyeliler, Türk askerlerinin buna izin vermediğini söyledi.

SAVAŞMAK İÇİN DÖNENLER VAR
Öte yandan bazı Suriyeliler de Suruç'a bağlı Mürşitpınar Sınır Kapısından ülkelerine dönüyor. Çoğunluğunu birkaç gün önce sınırı geçen ailelerini Türkiye'deki akrabasına teslim edenlerin oluşturduğu Suriyeliler, Kobani'yi savunmak için gidiyor. Öte yandan çatışmalardan kaçarken mayına basarak ağır yaralanan 3 çocuktan 7 yaşındaki Nacar Mustafa hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen Şanlıurfa'da hayatını kaybetti. Ailesi çocuğun cenazesini Kobani'de defnetti.

ZİRVEDE GÜNDEM SINIR GÜVENLİĞİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, perşembe günleri gerçekleşen haftalık olağan görüşmeleri kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müşteşarı Hakan Fidan'ı kabul etti. Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleşen kabullerde, Davutoğlu, önce Fidan ile yaklaşık 45 dakika görüştü. Davutoğlu ardından da Orgeneral Özel ile bir araya geldi. Bu görüşme sürerken Ala da Başbakanlık'a geldi. Davutoğlu, Orgeneral Özel'i kabulünün ardında, ayrıca Ala ve Fidan ile bir araya geldi. Üçlü toplantıda Suriyeli sığınmacıların durumu ve sınırdaki gelişmeler ele alındı. Pazartesi günü gerçekleşen Ulusal Güvenlik Zirvesi'nde ele alınan konular yeniden gözden geçirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani yüksek gerilim hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN