'Çözüm için gerekli talimatları verdim'

Başbakan Davutoğlu,"Kim çözüm sürecini bahane edip kamu düzenini bozarsa devletin güçlü eli üzerinde olacaktır. Bununla ilgili gerekli talimatları verdim" dedi

Giriş Tarihi: 27.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu 'nda ilk kez Genel Başkan olarak konuştu. Davutoğlu konuşmasında önemli mesajlar verdi:
TALİMATI VERDİM: Çözüm süreci ile kamu düzeni birbirinin alternatifi değildir. İçişleri Bakanımıza, güvenlik birimlerimize de bu talimatı verdim: Kim çözüm sürecini bahane ederek kamu düzeni ile ilgili bir şüphe uyandırmaya kalkarsa devletin güçlü eli onun üzerinde olacak. Askerimize taş atan o milletvekillerine de sesleniyorum, biz sizlere gül atmaya devam edeceğiz. Attığınız taşlar aslında bu milletin vicdanına ama en çok da Kürt kökenli kardeşlerimizin vicdanına atılmış taşlar.
SURUÇ'TA PROVOKASYON: Son günlerde Suruç'ta provokasyon yapanlara da seslenmek istiyorum; daha önce Suriye'den Arap ve Türkmen kardeşlerimiz akın akın geldiklerinde 'Niye kapıyı açıyorsunuz' diyenlerin şimdi orada gösteri yapmaya hakları yoktur. Sınırları Kürt kardeşlerimize de açtık. Şimdi başka niyetlere provokasyona kalkışıyorlar. Bir insanlık meselesi söz konusu olduğunda bizim için Arap Kürt, Türk, Yedizi yoktur.
REHİNELERİ TEHLİKEYE ATTILAR: (49 Başkonsolosluk çalışanı) Acı içindeki aileleri bize karşı kışkırttılar. Muhalefet öyle üstümüze geldi ki, istediler ki ben öyle şeyler söyleyeyim ki, rehinelerimizin can güvenliği tehlikeye girsin. Bu paralelci zihniyet operasyonu hem küçük düşürmek, hem arkasında başka saikler arama çabasına devam ediyor. Bunlar milletle üzülmeyi, milletle sevinmeyi bilmediler, öğrenmediler ama biz onlara öğreteceğiz.
IŞİD'E ASKERİ OPERASYON: Herhangi bir askeri operasyon ve çözüm, nihai kertede bölgeye huzur ve istikrar getirme perspektifi taşıyorsa bunu destekleriz. Artık petrol veya başka gerekçelerle yürütülen stratejilerin karşısında bölgesel vizyonumuzu koruma kararlılığımız vardır. Ulusal güvenliğimiz ne tedbir gerektiriyorsa bu adımı atacağız.
KILIÇDAROĞLU'NUN YERİNDE OLMAK İSTEMEM:"Doğrusu Kılıçdaroğlu'nun yerinde olmayı istemezdim. Gördüğü her delegede 'bu bana imza verdi de sonra oy vermedi mi' diye bir şüphe taşımaktansa liderlik makamını terk ederim. Okullardaki başörtü serbestliğini bazıları baskı vesaire gibi gösteriyor. Gençlere kendi kıyafetini, kendi düşüncesini seçme hakkını vermezseniz, daha sonraki yıllarda hep başkalarından talimat bekleyen gençler yetiştirirsiniz. Biz o gençlere güveniyoruz.

Ahmet Davutoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Ankara Beştepe Camisi'nde cuma namazını kıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çözüm için gerekli talimatları verdim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN