Dünyanın gözü Türkiye'de

IŞİD'le mücadelede Türkiye'nin vereceği desteğin ayrıntıları netleşmeye başladı. Tezkere bugün TBMM'ye sevk edilecek. Asker sayısı ise koalisyon güçlerinin katılımına göre belirlenecek

Giriş Tarihi: 29.9.2014
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hava operasyonu yetmez kara operasyonu da gerekir" sözlerinin ardından, dünyanın gözü Türkiye'ye çevrildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Tezkereleri, muhtemelen yarın (bugün) iki ayrı tezkere şeklinde Meclisimize göndereceğiz. Salı günü (yarın) Bakanlar Kurulumuz var. Genelkurmay Başkanımızın, sadece bu konuya münhasır değil, genel bir brifingi olacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Davutoğlu, ilgili bakanlar, Genelkurmay ve MİT'in aralarında yer aldığı kurumların başkanları ile güvenlik zirvesini toplaması bekleniyor. 2 Ekim'de TBMM'de yurtdışına asker gönderme tezkeresi kabul edilecek. Ankara-Washington hattında da diplomasi trafiği işleyecek. Önümüzdeki günlerde atılması planlanan siyasi, askeri ve diplomatik adımlar şöyle:
Tezkere IŞİD ve benzeri örgütlere karşı Ankara'nın elini rahatlatacak. Türkiye askeri seçenek dahil her önlemi alabilecek.
Suriye'de, IŞİD ve rejimden kaçan sivillerin güvenli bölgede toplanması için tüm seçenekler masaya yatırılacak. Olası güvenli bölgenin derinliği, arazi durumuna göre 30 km olacak.
Güvenlikli bölgenin Arap, Kürt ve Türkmenlerin yaşadığı Rojava, Haseki, İdlib kentlerini kapsaması seçenekler arasında.
Türkiye'nin tahsis edeceği asker sayısı koalisyon güçlerinin katılımına göre belirlenecek. Türkiye oluşacak güvenli bölgede yer alacak askeri gücün komutasının kendisinde olmasını istiyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin ısrarlı olduğu üç başlıktan biri olarak açıkladığı "eğit-donat" (ılımlı muhaliflere askeri eğitim ve silah) konusunda özel çalışma yapılacak.
Sınır hattında karşılanacak göç dalgası ve güvenli bölgenin finansmanı konusunda kapsamlı bir çalışma yapılacak.
İncirlik Üssü prensip olarak insani amaçlı kullanılacak. Savaş uçakları ya da silahlı insansız hava araçlarının kullanılmasına izin verilmesi söz konusu değil. Türkiye'nin ancak insani yardım çerçevesinde transit geçiş noktası olabileceği belirtiliyor.

İKİ BAYRAK KARŞI KARŞIYA
Irak'ın Kerkük kenti yakınlarındaki çatışma noktalarında IŞİD bayrağıyla Kürtlerin bayrağı karşı karşıya görüntülendi. Erbil-Kerkük yolu üzerindeki Molla Abdullah Köprüsü'nde çekilen fotoğraflarda köprünün bir yanı Kürtlerin kontrolündeyken karşı yaka IŞİD'in elinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın gözü Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN