Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınıra tek

TBMM'ye sunulan Suriye ve Irak si, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve müdahale yetkisi verirken, yabancı askerlerin de Türkiye'de bulunmasına imkan sağlıyor

Giriş Tarihi: 1.10.2014
Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Suriye'ye ve Irak'a askeri "harekat ve müdahale" yetkisi veren yi TBMM Başkanlığı'na gönderdi. TBMM Genel Kurulu'nda yarın görüşülecek tezkere kapsamında "yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması" yetkisi de verildi. Hükümet. risk ve tehditlerin giderilmesi için gerekli önlemleri alabilecek. Tezkerede "tüm terörist örgütler" ifadesi kullanılırken, gerekçede PKK ve IŞİD'in isimlerine yer verildi. Suriye'nin sert dille eleştirildiği tezkerenin gerekçesindeki önemli mesajlar şöyle:
ESAD REJİMİNİN DESTEĞİ: Esad rejiminin desteği ve işbirliği sayesinde Suriye'deki faaliyetleri için uygun zemin bulan söz konusu terörist gruplar, eylemlerini Irak'a da taşıyarak bu ülkeyi kaos ortamına ve istikrarsızlığa sürükledi. Dolayısıyla Suriye rejimi kaynaklı tehditlerin kapsamı, terör tehlikesiyle birlikte genişlemiş; bölgesel ve uluslararası barış, güvenlik ve istikrara yönelik ciddi bir tehdit haline gelmiştir.
TERÖR GRUPLARINA DESTEK: Meşruiyetten yoksun iktidarını idame ettirebilmek amacıyla terör gruplarına destek vermekte; etnik ve mezhepsel aidiyetleri istismar etmek suretiyle toplumsal farklılıkları fiili çatışmaya dönüştürmeyi hedefleyen bir siyaset izlemektedir. Suriye rejiminin özellikle ülkemize yakın bölgelerde faaliyette bulunmalarını teşvik ettiği terör gruplarının, nüfuz arayışları çerçevesinde gerçekleştirdikleri eylemlerin neden olduğu güvenlik bunalımı derinleşmiştir.
EN FAZLA HİSSEDEN ÜLKE: Türkiye, anılan risk ve tehditleri artan oranda ve en fazla hisseden bölge ülkesidir. Bu çerçevede Türkiye'nin bu risk ve tehditlere karşı kayıtsız kalması beklenemez...
GÖÇ HAREKETİ: Rejimin şiddet politikası ile terörist unsurların baskısı arasında sıkışan sivil halkın güvenli bir sığınak arayışı çerçevesinde ülkemize yönelme istidadı devam etmektedir.
SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ: Uluslararası hukuk uyarınca Türk toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu'na dönük güvenlik riski de artmıştır.
ULUSLARARASI HUKUK: Irak ve Suriye'deki güvenlik boşluğundan kaynaklanan tehdit ve tehlikelere karşı ilave tedbirler almamız, ulusal güvenliğimizin gereği olduğu kadar uluslararası hukuktan kaynaklanan bir yükümlülüğümüz haline de gelmiştir. PKK UNSURLARI: Irak'ın kuzey bölgesinde silahlı PKK terör unsurları varlığını sürdürmektedir. Öte yandan Suriye ve Irak'ta diğer terör unsurlarının sayısı ve ortaya koydukları tehditte de önemli artış gözlenmektedir.

'TÜRKİYE'NİN MENFAATLERİNİ KORUMAK İÇİN'

'Bakanlar Kurulu Prensip Kararı' başlığı ile TBMM'ye sunulan tezkere şöyle: "Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğinin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin, hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 1 yıl süreyle izin verilmesini anayasanın 92'nci maddesi uyarınca arz ederiz."

'KAPALI OTURUMDA GÖRÜŞÜLEBİLİR'
Bakanlar Kurulu'nun dünkü kritik toplantısından, Suriye ve Irak için tek tezkere kararı çıktı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kapsamlı ve bütün tehditleri içine alan bir tezkere yazdıklarını söyledi. Arınç, özetle şu bilgileri verdi:
GERGEF GİBİ İŞLEDİK: Türkiye'nin alması gereken tedbirler gayet diplomatik üslupla ve askeri gereklilikleri de dikkate almak suretiyle gergef gibi işleyerek hazırladık.
KAPALI OTURUM OLABİLİR: Şüphesiz bazı konuların rahatlıkla konuşulması ve kamuoyu dikkatini çekerken, başka endişelerin doğması mümkünse, 70. madde kapsamında kapalı oturum da yapılabilir. Açık da yapılabilir. Her türlüsüne hazırız.
IŞİD YAKIN, ASKERİMİZ GÖREVDE: IŞİD militanlarının Süleyman Şah Saygı Karakolu'na çok yaklaştığı söz konusudur, ancak askerlerimiz görevleri başındadır.
ÇÖZÜM SÜRECİ KURULU: Çözüme ilişkin çalışma alanlarını ve yapılanmayı başlıklar altında belirledik. Yapılanmada iki ayaklı, çözüm süreci kurulu ve koordinasyon kurulları olacak. Kurulun üyeleri bizzat Başbakan tarafından görevlendirilecek. Başbakan yardımcıları. Adalet, İçişleri, Milli Eğitim ve Savunma bakanları ile MİT Müsteşarı olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınıra tek tezkere
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN