Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DSP, DP, HÜDAPAR ve BBP'den AK Parti'ye ziyaret

Giriş Tarihi: 5.10.2014 14:57 Güncelleme Tarihi: 5.10.2014 14:58

Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti Genel Merkezi'ni sırasıyla Demokratik Sol Parti (DSP), Demokrat Parti (DP), HÜDAPAR ve Büyük Birlik Partisi (BBP) heyetleri ziyaret etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Çözüm Süreci, birilerine bölgeyi terk etmek anlamına gelmedi. Ama birilerinin, bir takım boşluklardan faydalanarak bunu suistimal etme gayreti içinde olduğunun biz de farkındayız. Ama buna kesinlikle müsamaha edilmemektedir. Çözüm Süreci, birilerinin bir takım fırsatları değerlendirme işgüzarlığına veya uyanıklığına, fırsatçılığına dönüşmemeli" dedi.

DSP adına Genel Başkan Yardımcısı Dilara Tambova başkanlığındaki heyet bayramlaşma ziyaretinde bulundu. Tambova, ziyarette yaptığı konuşmada, Meclis dışındaki partilerin olayları dışarıdan, uzaktan takip ettikleri için bayramlaşma ziyaretlerinin fikirlerini diğer partilere aktarma da vesile olduğunu söyledi.

Türkiye gündeminin yoğun ve talihsiz meselelerle meşgul olduğunu ifade eden Tambova, ülke gündemini ilgilendiren konularda ve son olarak tezkere konusunda parlamento dışındaki partilerin daha fazla bilgilendirilmesinden yana olduklarını kaydetti.

Yasin Aktay da tezkerenin içeriğinin kamuoyunca bilindiğini çünkü yeni bir içeriğe sahip olmadığını, daha önceki tezkerelerle aynı mahiyette olduğunu söyledi.

Aktay, "Tezkere zaten vardı. 1 yıldır hatta ondan önceki yıldan devam eden tezkere vardı zaten. Bu tezkerenin uzatılmasıydı. Tezkereler vardı diye Türkiye hiç kimseye savaş açmadı. Tezkere ihtiyati bir şeydir. Tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi ihtiyati bir şey. Elimizde yetkidir. Çevremizde hızla gelişen hadiseler oluyor. Bu hadiselere seyirci kalmamak için, gelene geçene bakmamak için, hiçbir inisiyatifiniz olmadan bakar durumda kalmamak için elinizde yetki olması lazım" diye konuştu.

Savaş açma, dışarıya asker gönderme ve başka ülkelerin askerleriyle ittifak kurma yetkisinin TBMM'ye ait olduğunu anımsatan Aktay, hükümetlerin bazen hızlı kararlar almak zorunda kaldıklarını ve tezkerenin de bunu kolaylaştırdığını söyledi.

Aktay, "Biz, elimizde tezkere var diye ona buna savaş açmaya meraklı olmadık. Bu konuda, halkımızın güvenini boşa çıkarmadık. Bundan sonra da çıkarmayacağımıza kimsenin endişesi olmasın. Tezkere var diye savaş olacak anlamına gelmiyor. İnşallah hiçbir zaman da savaş olmaz. Barış ile çözülecek sorunları barışla çözeriz" ifadesini kullandı.

Tombava da Türkiye'nin bulunduğu bölgedeki gelişmeler yaşanırken sınırların da korunması gerektiğine işaret ederek, sadece kendi ülke menfaatlerini düşünmediklerini, hiçbir ülkede karışıklık olmasını istemediklerini, savaşın kimse için iyi bir şey olmadığını kaydetti.

HÜDAPAR heyetinin ziyareti

AK Parti'yi daha sonra sırasıyla Demokrat Parti ve HÜDAPAR heyetleri ziyaret ederek, bayramlaştı.

HÜDAPAR Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, AK Parti camiasının bayramını kutladıktan sonra Çözüm Süreci'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HÜDAPAR olarak Çözüm Süreci'ne başladığı günden itibaren koşulsuz olarak destek sunduklarını ve sunmaya devam edeceklerini vurgulayan Yavuz, şu an asker ve polis cenazelerinin gelmemesi üzerinden Çözüm Süreci'nin okunduğunu, sadece bunun değil dağdaki gençlerin de cenazelerinin gelmemesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Son dönemde eski Türkiye düzenine mahsus OHAL görüntülerinin bölgede yeniden yaşandığını söyleyen Yavuz, "Belki JİTEM, Ergenekon tarzı yapılandırmalar Kürt halkının yolunu kesiyordu, kimlik kontrolü yapıyordu, esnaflarını haraca bağlıyordu. Şimdi o çetelerin yerine başka çeteler gelmiş. OHAL'den bu hale bir geçiş olmuş, Kürt halkının tekrar yolları kesiliyor, Kürt halkı tekrar maalesef haraca bağlanmış durumda. Orada bir grubun, örgütün hakimiyeti söz konusu. Biz bu manzaraların toplumsal barışı zedeleyeceğine inanıyoruz"

Yavuz'un sözleri üzerine Aktay da Çözüm Süreci'nin birileri tarafından istismar edilmesine izin verilmeyeceğini belirterek, "Çözüm Süreci birilerine bölgeyi terk etmek anlamına gelmedi. Ama birilerinin bir takım boşluklardan faydalanarak bunu suistimal etme gayreti içinde olduğunun biz de farkındayız. Ama buna kesinlikle müsamaha edilmemektedir. Çözüm Süreci, birilerinin bir takım fırsatları değerlendirme işgüzarlığına veya uyanıklığına, fırsatçılığına dönüşmemeli. Birileri o fırsatçılığı ne yazık ki yapıyor. Çözüm Süreci'ni, baştan itibaren baltalamaya çalışan Çözüm Süreci'ni istemeyen mihrakların işgüzarlığıdır" şeklinde konuştu.

BBP heyetinin ziyareti

AK Parti'yi son olarak Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler başkanlığındaki heyet ziyaret ederek, bayramlaştı. AK Parti Genel Merkezi'nin büyük kabul salonundaki bayramlaşmada Şenliler, salonun büyüklüğüne bakarak, "Efendim hazine yardımı alan partiyle, almayan parti belli oluyor" dedi. 2010 yılındaki halk oylamasında hazine yardımlarından bütün siyasi partilerin aldıkları oy oranında yararlanması gerektiği konusunda da bir maddi konulması talebinde bulunduklarını ve bu taleplerini halen sürdürdüklerini dile getiren Şenliler, Meclis dışında kalan partilere hazine yardımı verilmemesinin demokratik olmadığını öne sürdü.

Şenliler, "İktidar partisi olarak, demokratikleşme önündeki birçok şeyin önünü açan parti olarak buradaki hukuksuzluğun kaldırılmasını istirham ediyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bağış ve kampanyaları çok fazladır, bu yarışta bizim ayağımızdaki prangayı çözmenizi istiyoruz" diye konuştu.

Bayramlaşma ziyaretine gelirken BBP heyetinin aracının maddi hasarlı kazaya karıştığı bilgisi aldığını belirterek, "geçmiş olsun" diyen Aktay'ın ise "Bir yandan hazine yardımlarından şikayetçi olurken bir yandan maddi hasarlı kazalar maliyet çıkarmış" ifadesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Şenliler, serzenişlerden kurtulmanın yolunun siyasi partilere aldıkları oy oranında hazine yardımı yapmaktan geçtiğini söylemesi üzerine Aktay da "ver kurtul" diyorsunuz diyerek güldü.

Aktay'ın sözleri üzerine de Şenliler, "Zaten efendim Çözüm Süreci derken de siz onu yapmıyor musunuz? Bir şeyler vererek kurtulma değil mi bu yaptıklarınız? Şu anda böyle bir politika uygulanıyor gibi bir intiba var" dedi.

Aktay da Çözüm Süreci'nin "ver kurtul" politikasıyla yürümediğini, devletin kendi vatandaşıyla kaynaşma sürecinin yaşandığını dile getirdi.

Siyasi partiler arası bayramlaşma ziyaretlerinin ardından AK Parti'de teşkilatla bayramlaşma programı düzenledi. Burada da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay ile bazı milletvekili ve belediye başkanları teşkilat mensuplarıyla bayramlaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DSP, DP, HÜDAPAR ve BBP'den AK Parti'ye ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN