Hac kotasına Görmez'den tepki

Giriş Tarihi: 7.10.2014

Suudi Arabistan yetkilileri tarafından Türkiye'ye uygulanan kotayı eleştiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez "En zorlandığımız mesele. Suudi yetkililerle birlikte gündeme getirmeliyiz" dedi

Mekke'de basın mensupları ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hacda Suudi Arabistan yetkilileri tarafından Türkiye'ye uygulanan kotayı eleştirerek, "Türkiye'den bu yıl 61 bin hacı adayına vize verildi. Ancak Suudi Arabistan'da yaşayan 237 bini Suudi vatandaşı olmak üzere 696 bin kişiye bu yıl hac yapma imkanı tanındı. Bu konuyu Suudi yetkililerle birlikte gündeme getirmeliyiz" dedi. Görmez, "Kota meselesinin en çok zorlandığımız mesele. Her gittiğim yerde yaşlı vatandaşlarımızdan bizi zorlayan eleştiriler alıyorum" diye konuştu. Dün üçüncü ve son kez şeytan taşlamaya giden hacılar, hac vazifesi ile ilgili bütün görevlerini yerine getirdi. 61 bin Türkiyeli hacı, bugünden itibaren kafileler halinde ülkemize dönme hazırlıklarına başladı. Dün basın mensupları ile vedalaşma toplantısında bir araya gelerek 2014 hac dönemini değerlendiren ve basın mensuplarının sorularına yanıt veren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez önemli açıklamalarda bulundu.
Sorularımız üzerine kurban ibadetini yerine getiren Müslümanları IŞİD militanları ile aynı gören sanatçı Leman Sam'ı da eleştiren "Hayvanlara karşı da merhametli olunmalı. Birkaç olumsuzluk gündeme getirilerek her yıl benzer tartışmalar yaşanıyor. İslam dininde kurbanın farklı bütün bu tartışmaların dışında anlam ve sembolleri var. Aklın sınırlarını zorlayan eleştirilere cevap vermeyi doğru bulmam" dedi.
5 bin hacı üzerinden ilk kez profesyonel anket çalışması yaptıklarını söyleyen Görmez, kafile başkanları ile 3 günlük bir kamp toplantısı yaparak eksikleri değerlendireceklerinin altını çizdi.
Türkiye'den gelen hacıların temizlik ve görüntü kirliliği gibi konularda örnek bir tavır sergilediklerinin altını çizen Görmez, temizlik ve birbirlerine saygı konularında büyük önem vermesi gereken İslam dünyasının hac döneminde maalesef kötü bir sınav verdiğini söyledi.
Görmez, Arafat ve Müzdelife bölgesinde yaşanan olumsuzluklarla ilgili şunları söyledi: "Kurban kesimi ve şeytan taşlamada yaşanan izdiham ve kaos ortadan kaldırıldı. Arafat bölgesi güzel bir peyzaj çalışmasıyla milli parka dönüştürülmeli."
Bilinenin aksine zengin Müslümanların hac ibadetine çok fazla ilgi göstermediğini söyleyen Görmez, Kâbe'nin çevresindeki lüks otellerde sadece 50 bin hacının konakladığını, daha çok dar gelirli insanların yıllarca biriktirdikleri paralarla hac ibadetini yerine getirdiğini belirtti.
Arafat'ta hayatını kaybedenlerle birlikte bu yıl 29 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının mukaddes topraklarda yaşamını yitirdiğini belirten Görmez, sadece 7-8 yıldır bekleyen hacıların kayıt yapmasına izin verdiklerini ve bu nedenle yaş ortalamasının bu yıl 60'ın üzerinde olduğunu söyledi.

TÜRKİYE YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
Birçok İslam ülkelerinden farklı olarak Pakistan'da Kurban Bayramı coşkusu dün başladı. Türk Kızılayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam'ın vekaletlerinin de aralarında bulunduğu kurban hisselerinin kesimini, Pakistan'ın Azat Keşmir bölgesinde gerçekleştirdi. Yeryüzü Doktorları Derneği, Kurban Bayramı dolayısıyla Afrika'nın en yoksul 9 ülkesini kapsayan "Afrika Kurban Organizasyonu" ile Somali, Kenya, Nijer, Çad, Gambia, Gana, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde kesilen kurbanları, 150 noktada ihtiyaç sahiplerine dağıttı. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, bu yıl kurban organizasyonunu yurt içindeki çalışmalarıyla birlikte 5 kıtada 93 ülke ve bölgede gerçekleştirdi. İHH, Suriye'de 3 bin 205 kurban hissesi dağıttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hac kotasına Görmez'den tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN