Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobani diplomasisi silahta kilitlendi

Suriye'de IŞİD'le çatışan PYD için Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi devreye girdi. Koalisyon güçleriyle yoğun diplomasi sonrası Barzani ve peşmerge silah yardımı için düğmeye bastı

Suriye'deki saldırılarda IŞİD'in hedefi olan Halep'in Ayn el Arap (Kobani) ilçesinde koalisyonla Bölgesel Kürt Yönetimi arasında silah pazarlığı başladı. Barzani, Peşmerge ve silah desteği için düğmeye bastı. Kobani'ye insani yardım geçişine izin veren Türkiye, PYD'nin ağır silah talebine destek vermezken, hukuki nedenlerle doğrudan silah yardımı da imkânsız. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ABD'li yetkililerle Erbil'de yaptığı son zirvede IŞİD'le mücadele masaya yatırıldı. Koalisyonla her türlü destek, işbirliğine hazır olduğunu bildiren Kürt Yönetimi, Kobani'ye yardım için düğmeye bastı. Koalisyon ülkelerinden silah desteği alan ve eğitilmeye başlayan peşmergenin, bölgedeki Kürt gruplara destek vereceği, bu desteğin PYD ile sınırlı olmayacağı belirtiliyor. Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani de geçen yıl Müslim'in diğer Kürt grupları ile birlikte hareket etmemesi nedeniyle tepki göstererek, sınır kapısını kapatmıştı. Gelinen noktada ise tutum değişikliğine gidildi. Barzani koalisyonla işbirliğine hazır olduklarını belirtirken, Kobani'deki Kürt gruplara da destek mesajı verdi. Kuzey Irak yönetiminin PYD'ye silah ve eğitim yardımı konusunda ise Türkiye'nin çekincelerini dikkate aldığı belirtiliyor.

ANKARA-ERBİL HATTI

PYD Başkanı Salih Müslim, Ankara ziyaretinde Esad rejimine karşı mücadele eden Özgür Suriye Ordusu ve diğer Kürt gruplarla birlikte hareket etme sözü verdi. Bu sözün ardından Ankara-Erbil hattında da yoğun bir diplomasi yürütüldü. İlaç, gıda gibi insani yardımlara her türlü kolaylık
sağlanırken, Kürt Yönetimi'nin bu bölgeye kontrollü bir şekilde lojistik destek ve mühimmat sağlaması görüşü benimsendi.

MUHALEFET YAPILANACAK

Türkiye, PYD'nin de Suriye'de özerk bir yönetim yerine diğer Kürt grupları ve ÖSO ile birlikte hareket etmesi konusundaki tutumunu koruyor. Ankara, PYD'nin PKK ile ilişkilerine mesafe koyarak, Esad'e karşı mücadele eden diğer grupların bir parçası olması gerektiğini vurguluyor. PYD'nin bu konuda güven kazanması durumunda Kürt Yönetimi'nin silah desteği konusunda elinin rahatlayacağı belirtiliyor.

IŞİD ARTIK MERKEZDE
KOBANİ işgalinin 23. gününde IŞİD, kentin doğusunu ele geçirip beş noktaya bayraklarını diktikten sonra kent merkezine ilerliyor. Kenti havan topu mermileriyle vuran IŞİD militanları, güney, doğu ve batı taraftan kent merkezine sızmaya çalışıyor.

GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE

Kobani'nin doğu ve güneydoğusunda bulunan stratejik tepelere bayrağını diken IŞİD ile YPG/YPJ güçleri arasında çatışmaların artması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye sınırına füze rampaları yerleştirdi. 'Atmaca Alayı', sınır hattında her türlü tehlikeye karşı önlemini aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani diplomasisi silahta kilitlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN