Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Referans defterini paralel ele geçirdi

Hâkim ve savcıların mesleğe girerken gösterdiği referansların kayıtlarını ele geçiren paralel yapı, bu isimleri arayıp "Referans olduğunuz kişi bize oy versin" diyerek baskı yapıyor

Giriş Tarihi: 8.10.2014
Paralel yapının kritik öneme sahip 12 Ekim'deki HSYK seçimlerinde desteklediği adayların seçilebilmesi için ilginç bir yöntem geliştirdiği ortaya çıktı. Hâkim savcıların mesleğe kabulü sırasında referanslarının not edildiği referans defterini ele geçiren paralel yapının, bu defterdeki isimleri tek tek arayarak ikna için yardım talep ettiği öğrenildi.

'BORCUNUZU ÖDEYİN'
Hâkim ve savcılar mesleğe kabulleri sırasında yazılı sınavı kazandıktan sonra mülakat sırasında çeşitli referanslar gösteriyorlar. Bu referanslar gayri resmi bir deftere not ediliyor ve kayıt altında tutuluyor. Bu defterin Adalet Bakanlığı'nda Personel Genel Müdürlüğü'nde tutulduğu biliniyor. Bir örneği ise Adalet Akademisi'nde. 12 Ekim'de yapılacak hayati HSYK seçimlerinde paralel yapı elemanlarının bu referans defterini ele geçirdikleri belirtildi. Paralel yapı, çok sayıda hâkim savcının referanslarını arayıp, "Referansınız üzerine yakınınızın hâkim savcı yapılmasına yardımcı olduk. Şimdi oyları bizim adaylarımıza verilmesi için onları ikna edin" mesajı veriyor. Hâkim savcılar arasında kendilerine liste getiren ve bu listeye oy verilmesini isteyen yakınları olduğu da konuşuluyor. SABAH'a konuşan İstanbul'da görevli bir savcı da yaşadıklarını, "Erzurum'dan esnaf bir yakınım geldi. Benim mesleğe girmemde yardımı olmuştu. Elindeki listeyi verdi ve 'Bu adaylara oy vermeni bekliyoruz' dedi. Adaylara baktığımda son dönemde paralel yapı tarafından destekleneceği konuşulan isimler olduğunu gördüm. Bu esnaf yakınım uçağa binmiş Erzurum'dan İstanbul'a bana bu listeyi vermek üzere gelmiş. Bu kadar davalarına sadık çalışıyorlar. Çok şaşırdım" diye anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Referans defterini paralel ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN