Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İllegaliteye müsamaha göstermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bizler asla illegaliteye ülkemizde müsaade edemeyiz. Herşey legal çizgide olacak. İllegaliteye başvuranlar bunun bedelini er veya geç ödeyecek' dedi.

Giriş Tarihi: 10.10.2014 22:01 Güncelleme Tarihi: 11.10.2014 00:29
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığınca düzenlenen sivil toplum kuruluşlarıyla istişare toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine yönelik desteklerden dolayı tüm Trabzonlulara şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Erdoğan, cumhurbaşkanı sıfatıyla bugün ilk defa toplu açılış törenine katıldığını, ilk defa sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiğini, Karadeniz Teknik Üniversitesinin akademik yıl açılış törenine katıldığını anlatarak, yarın Rize'de, pazar günü Bayburt ve Gümüşhane'de benzer programlara katılacağını, pazartesi günü de İstanbul'da bazı programlara katılıp, mezun olduğu Marmara Üniversitesinin akademik yıl açılış törenine katılacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İçeride, dışarıda bu tür programları sorumluluğumuz gereği gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Koşacağız, terleyeceğiz ve milletimize hizmet üretmenin çabası içinde olacağız" diye konuştu.

Milletin kendisine layık gördüğü her oyun hakkını tam manasıyla dört dörtlük vermek zorunda ve bunun hakkını verebilmek için gece-gündüz demeden çalışmak durumunda olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

" Cumhurbaşkanı olarak hükümetimizle uyum, koordinasyon içinde Türkiye'ye hizmet, eser üretmeyi sürdüreceğiz. Hatırlarsanız 'farklı bir cumhurbaşkanı' olmaktan bahsediyordum. İşte farklı cumhurbaşkanlığı bu. Engelleyen, destek, köstek bu tür şeyleri yapan değil. Bunun tam manasıyla hakkını veren bu konuda hele hele halkın seçtiği bircumhurbaşkanı olarak bu noktada hükümetin önünü açabilen anlayışla bunu sürdürmek bizim asli görevimiz. Bizler son halef-selef olduğumuz değerli kardeşim Gül ile bu konuda hamdolsun başarılı bir süreci geride bıraktık ve bu süreç içerisinde yaşadıklarımız zaten hepinizin malumudur. Başarılı bu süreç bizlere ülke olarak başarıyı getirdi.

Milletimizin bize layık gördüğü her bir oyun hakkını vermek özellikle muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacak bir Türkiye'nin temel taşını teşkil eder. Tüm kurul ve sorumlularıyla devleti çalıştıracağız. Türkiye, 2023 hedeflerine ulaşmak için ekonomide, demokratikleşmede ve bu alanda uluslararası camiada iddialı söylüyorum; bugün 'benim' diyen ülkelerden çok daha ileride. Onlar işin lafını yapıyor biz ise uygulamasını yapıyoruz. Demokratik ülke olduğunu söyleyenler kendilerine demokratiktir. Teokratik rejimlere karşı maalesef tavırlarının olmadığını görüyorsunuz. Otokratik rejimlere karşı tavırlarının olmadığını görüyorsunuz. İkili görüşmelerde hani demokrasi diye sorduğunuzda 'doğru orada eksiğimiz oldu ama siz tavır koysaydınız o eksiklikler olmazdı. Sizin koyduğunuz tavrı biz koyamıyoruz' diyorlar. 'Ne demek yani? Siz dünyada güya demokrasinin beşiği olarak adlandırılıyorsunuz. Peki uygulamada niçin bu adımları atmıyorsunuz' diye sorduğunuzda verilen cevap bu."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de ekonomi ve demokrasiyi at başı olarak sürdürmeye devam edeceklerini vurgulayarak, Türkiye'de demokratik standartların yükseldiğini, hak ve özgürlüklerin geliştiğini, yakın çevre başta olmak üzere dünyadaki tüm mazlumlara el uzatmanın, barışın ve insani değerlerin mücadelesini verdiklerini kaydetti.

"Bunların dünyaya örnek olması lazım"

Türkiye'nin komşularında ve bölgesinde yaşanan hadiseler karşısında sadece insani ve vicdani değerleri savunduğunu, her zaman barışın tarafında olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Biz içeride birilerinin yaptığı gibi, sadece kendi mezhebinden olanların hakkını savunanlardan değiliz. Aynı şekilde, yine birilerinin yaptığı gibi sadece kendi etnik kökeninden olanların tarafını tutanlardan da değiliz. İnanç ayrımı yapmadan, etnik köken, mezhep ayrımı yapmadan Irak ve Suriye'de tüm tarafların barış ve huzura kavuşmaları için mücadele veriyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin Yezidilere kucak açtığını, her türlü insani yardımı yaptığını hatırlatan Erdoğan, Süryanilerin yıllar sonra Türkiye'ye döndüğünü, yerlerinin, ibadethanelerinin ve mabetlerinin kendilerine verildiğini ifade etti. Ülkede mezhep ayrımına gitmek isteyenlere karşı her türlü tavrı koyduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Azınlıkların hukukunu bu dönemde, bizim yaptığımız şekliyle kimse yaptı mı? Yapmadı. 2 milyar doları aşkın azınlıkların gayri menkullerini kendilerine biz teslim ettik. Bunu Batılı dahi yapmıyor ama biz yaptık. Bunların dünyaya örnek olması lazım. Ama onlar, bir yerde en ufak bir fırsat bulsunlar, bakarsınız ki, Türkiye'nin hakkında kuru iftira atmaya başlarlar."

Erdoğan, "Bizler asla illegaliteye ülkemizde müsaade edemeyiz. Herşey legal çizgide olacak. İllegaliteye başvuranlar bunun bedelini er veya geç ödeyecek" dedi.

Erdoğan, "Bazı ülkeler ucu kendilerine, dindaşlarına ya da petrol kuyularına dokununcaya kadar sorunlara özellikle de terör örgütlerine kayıtsız kalırken, biz meseleye insani zaviyeden yaklaştık. Bazı ülkeler kendi taraftarlarını korumak için 250 binden fazla insanın ölümüne, 6 milyondan fazla insanın yer değiştirmesine seyirci kalırken biz herkes için barış dedik, herkes için adalet istedik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İllegaliteye müsamaha göstermeyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN