Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Süreci kurban veremeyiz'

Kamu düzeninin müzakere konusu olamayacağını belirten Başbakan Davutoğlu "Her ne surette olursa olsun, kamu düzeni tesis edilecektir. Çözüm sürecini vandalizme kurban vermeyiz" dedi

Giriş Tarihi: 10.10.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Adalet Bakanlığı'nın çalışmaları hakkında bilgi aldığı toplantının ardından Adalet Bakanı bekir Bozdağ ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu burada sokak olaylarına ilişkin sorulara yanıt verirken şunları söyledi:
KAMU DÜZENİ MÜZAKERE KONUSU OLMAZ: Kamu düzeni herhangi bir müzakere konusu, 'şöyle olursa, şu şekilde tavır alırız' gibi tartışılacak bir konu değildir. Bundan sonra hiç taviz vermeden ele alacağımız iki husus vardır: Kamu düzeni ve hukuki sorumluluk.
HDP'NİN ÇAĞRISIYLA ÇIKTILAR: HDP'den yapılan açıklamayla, silahlı şahısların nasıl sokağa çıkmış olduğunu herkes çok açık bir şekilde gördü. En çok da bölgede huzuru bozulan, evleri yağmalanan, araçları yakılan Kürt vatandaşlarımız gördü.
ÇÖZÜM SÜRECİNİ KURBAN VERMEYİZ: Çözüm sürecini bu vandalizme kurban vermeyiz. Bizim çözüm sürecinden kastettiğimiz, anladığımız, Türkiye'nin demokratikleşmesi yoluyla, her bir vatandaşımızın aidiyet bilincinin güçlenmesi ve istismar edilen bazı konuların istismar alanı olmaktan çıkarılmasıdır. Eğer çözüm sürecinde sadakatten bahsediliyorsa, herkes üzerine düşeni yapmak zorundadır. Kamu düzeninin olmadığı yerde çözüm süreci de olmaz, hiçbir süreç de olmaz.
KARIŞIKLIK KABUL EDİLEMEZ: Kamu düzeni bu ülkede tesis edilecek ve herkes eğer gösteri yapacaksa gösteri yapma hakkı var. Onun da usulü belli, onun hukuki çerçevesi belli. Eğer yurt dışındaki bazı olaylarla ilgili kanaat beyan edecekse, bunun da yolları var. Ama Türkiye dışında olan ve Türkiye'nin herhangi bir şekilde sorumlu tutulamayacağı bir konuda bunu içeride bir karışıklık sebebi olarak kullanmaya çalışmayı kabul etmek mümkün değil.
ÖNCE KÜRTLER TEPKİ GÖSTERİR: Türkiye'nin çabalarının görülmeyip, istismar konusu edilmesine her şeyden önce oradaki Kobani'den gelen Kürt kardeşlerimiz tepki gösterir. Ümit ederiz, kimse bir daha kamu düzenini bozacak tarzda eylemler içine girmez. Çözüm süreci de hepimizin sahiplenmesiyle iç barışı, kardeşliği, huzuru tahkim edecek halde güçlendirerek devam eder.

'YARGI VE HSYK, GÜÇ MÜCADELESİ ALANI DEĞİL'
Adalet Bakanlığı'nda bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi alan Davutoğlu çıkışta yaptığı açıklamada HSYK ve yargının bir güç mücadelesinin alanı değil, bir vicdan alanı olduğunu belirterek, Davutoğlu şöyle devam etti: "Güç alanı haline getirildiği zaman ve 'Ben burayı ele geçirirsem, şu ve diğer güçler üzerinde bir otorite, denetim kurarım' dediğinizde yargı vicdanını kaybetmeye başlar. Hakimlerimiz ve savcılarımız en doğru kararı verme yetisine sahip oldukları için bu makamlara gelmişlerdir. Kararları tek başına vermeleri HSYK gibi bütün bu vicdanın kurumsal uygulama alanı olan bir konuda, toplumun bütün kesimlerini temsil eden, topluma güven veren bir yapının ortaya çıkması önemlidir." Davutoğlu "Hakim ve savcılarımızın niteliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor. En güçlü donanıma sahip olmaları için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süreci kurban veremeyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN