Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozkır'dan Batı'ya Rumlar'a baskı çağrısı

AB Bakanı Bozkır, Batı'nın Kıbrıs Rumları'na baskı yapmasını istedi. Bakan Bozkır "Rumlar'ın kararı gözden geçirmesi gerekir" dedi

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Kıbrıs müzakerelerini askıya alma kararına ilişkin olarak, ABD ve Avrupa Birliği ile garantör ülkeler Yunanistan ve İngiltere'yi harekete geçmeye davet etti. Bozkır, AB ve söz konusu ülkelerden, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne kararını gözden geçirmesi için baskı yapmalarını talep etti. Bozkır, KKTC Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı'yı Bakanlıkta kabulü sırasında yaptığı konuşmada Kıbrıs müzakerelerinin önemli bir noktada bulunduğuna işaret ederek, GKRY'nin kabul edilemez bir kararla müzakerelere ara verdiğini ancak bu kararın sürdürülemez olduğunu söyledi. Bozkır, müzakerelerde gelinen yeni aşama ve bölgede yaşanan gelişmelerin Adadaki tabloyu değiştirdiğini ifade ederek, "Ada'da, doğalgaz bulunması, Türkiye'nin adaya su tedarik edecek olması, Kuzey Kıbrıs'taki kardeşlerimizin milli gelirlerinin eskiden Güney'e oranla onda biri iken şimdi yarısına yaklaşması gibi gelişmeler yaşandı" dedi.

RAPORLA AYNI GÜN
Artık bölünmüş bir Ada'nın devam etmesi imkanının giderek ortadan kalktığını belirten Bozkır şöyle devam etti: "Tarafların üzerine düşen vazifeyi yerine getirmesi mecburiyeti vardır. Burada garantör ülke İngiltere ve Yunanistan'a da görev düşmektedir. GKRY'nin anlamsız tavrından caydırmak konusunda çaba sarfetmeliler. Rum tarafının kararının, ilerleme raporunun yayınlanacağı güne tesadüf ettirilmesi de şaşırtıcı olmamıştır. Ada'da ciddi bir noktadayız. Her iki tarafın bu konuyu ciddi bir şekilde ele alması lazım." Bozkır, Rum Kesimi'nin müzakerelerden çekilme kararına ilişkin Türkiye'nin tavrı konusunda ise "Bu sorunun çözümü için kullanılması gereken unsurların AB müzakere sürecine aktarılmasını kabul etmeyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkır'dan Batı'ya Rumlar'a baskı çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN