Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kobani bir trajedi sırtımızı dönemeyiz'

Başbakanlık'ın hazırladığı Kobani'nin Türkiye'deki yansımalarının raporu: "Türk-Kürt çatışması Suriye üzerinden deneniyor. Sınırımızda IŞİD'in olmasından memnun olmayız"

Giriş Tarihi: 12.10.2014
'Kobani bir trajedi sırtımızı dönemeyiz'
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Kobani'deki çatışmaların ardından Türkiye'de çıkan olaylara ilişkin rapor hazırladı. "Türkiye'nin Pozisyonu", "Kobani Gündemi", "PYD; Esad rejimi, Çözüm Süreci ve Türkiye", "Türkiye ve Suriye Kürtleri", "IŞİD ve Terör Sorunu" olmak üzere 5 konu başlığında toplanan raporda şu ifadeler yer aldı:

SURİYE'DE DEĞİŞİM:
Esad rejimi ve politikaları değişmediği sürece bölgede kriz devam edecektir. IŞİD'e benzer örgütlerin 911 kilometre sınırımızın olduğu bir ülkenin herhangi bir yerinde hakimiyet kurması bizim için hem güvenlik sorunu hem de toplumsal huzursuzluk kaynağıdır. IŞİD, Esad rejiminin uyguladığı gayr-ı meşru politikalarının sonucudur.

MİLLİ GÜVENLİK:
Tezkere, ülkemizin milli güvenliği için gerekli her türlü tedbiri alma politikamızın yansımasıdır. Kapsamlı bir Suriye politikasına ihtiyaç var. Askeri yöntemler ancak siyasi bir vizyon olursa etkili olabilir. Kapsamlı bir Suriye vizyonu yanında, uçuşa yasak bölge ve güvenlik bölge ilanının özellikle yoğun bir mülteci akınına karşı oradaki sivillerin hızlı ve etkin bir şekilde koruma imkanı sağlayacağı aşikardır. Kobani'de yaşananlar Suriye'deki gelişmelerin devamı. Yaşanan şey trajedidir. 300 bine yakın insanın katledildiği bir ülkede tüm gelişmeleri Kobani'ye bağlamak, sınırlamak doğru değil. Kobani'de yaşanan drama kesinlikle sessiz kalmamış ve tüm inkanlarını seferber ederek, can havliyle sınırlarımıza yönelen insanlara kucak açmıştır.

TSK KARŞILIK VERİYOR:
Sınırımızda yaşanan çatışmalar sebebiyle topraklarımıza düşen havan topu mermilerine karşılık Silahlı Kuvvetlerimiz misliyle mukabele vermekte, angajman kuralları çerçevesinde gereken karşılık verilmektedir. Suriye'de hava harekatı yapan koalisyon güçlerinin ara vermeksizin operasyona devam etmesi konusunda yoğun bir diplomasi trafiği yürütülmektedir. Daha aktif ve etkili bir şekilde hava bombardımanına hız verilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır.

TÜRK-KÜRT ÇATIŞMASI:
Kobani'deki gelişmelerin istismarı kabul edilemez gelişmelere yol açmıştır. Daha önce Erbil üzerinden Türkiye ve Kürtler arasında çatışma ortamı yaratmak isteyenler, benzeri bir süreci bu defa Suriye üzerinden geliştirmek istemektedir. Bu provokasyonlara karşı Türkiye'nin pozisyonu nettir. Türkiye bölgedeki tüm halklarla kardeşlik, dostluk ve akrabalık bağlarının bilincindedir. Kobani tartışmasını çözüm sürecinin bir şartı haline getirmek, Kobani halkını da çözüm sürecini de rehin alma girişimidir. Belli şehirlerde insanları sokağa dökmeye yönelik çağrılar, sorumsuz siyaset anlayışının bir tezahürüdür. Türkiye'nin doğrudan müdahil olmadığı olayları bahane ederek çözüm sürecinde kırılganlık üretmek sorumsuz bir yaklaşımdır.

PYD'NİN YANLIŞLARI:
Sorun PYD'nin diğer muhalif gruplara karşı ve rejim yanlısı tutumundan kaynaklanmaktadır. Türkmenlerin, Arapların veya diğer etnik dini kimliklere mensup Suriyelilerin ağırlıkta oldukları şehirlerde vahşet yaşanırken sessiz kalanların bugün sessizlik eleştirisi yapması hiç inandırıcı değildir. PYD'nin Esad yanlısı tutumu, Türkiye'nin Suriyeli Kürtlere sırtını dönmesi gibi bir durum ortaya çıkarmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kobani bir trajedi sırtımızı dönemeyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN