Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, Türkiye'deki 4 üs için kapı çalacak

Giriş Tarihi: 14.10.2014
ABD, Türkiye'deki 4 üs için kapı çalacak

askeri heyeti, ' koalisyonuna' katkı için ve güvenli hat şartını koşan Türkiye'den Diyarbakır, Malatya, Batman ve üslerinin kullanımını bizzat talep edecek

'e karşı koalisyona katılmak için sınırda güvenli hat, ve ılımlı muhaliflerin silahlandırılması şartını koşan Ankara'da trafik hareketleniyor. NATO'nun yeni Genel Sekreteri Jens Stoltenber ve Başkanı Obama'nın Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi emekli Org. John Allen'ın ardından bu hafta da Amerikalı generallerden oluşan askeri heyet Ankara'ya geliyor. ABD'nin Üssü'nün ardından Türkiye'deki diğer 3 üssün de kullanımını talep ettiği öğrenildi. İncirlik dahil, Batman, Diyarbakır, Malatya Erhaç hava üslerinin IŞİD'le mücadeleye katkısı konusunda kapsamlı bir çalışma yapıldı.

2'Sİ HAREKAT İÇİN...
Edinilen bilgiye göre, ABD Diyarbakır, Batman'ın aktif harekâtta, Malatya Erhaç'ın da destek amaçlı kullanımını talep ediyor. Ordu, bu üslerin kullanımı konusunda çekincelerini ortaya koyarken Ankara, İncirlik Üssü'nün hava saldırılarına karşı açılmasına da sıcak bakmıyor. Bunun yerine üssün ulaştırma, lojistik amaçlı kullanımı öngörülüyor. Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü ve Malatya Erhaç 7. Ana Jet Üssü Türkiye'nin hava sahasının kontrolünde kritik önem taşıyor. Yüksek Askeri Şûra kararıyla, iki ay önce Diyarbakır merkezli 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'nın tüm faaliyetleri Eskişehir'de yeni kurulan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Savunma Komutanlığı'na devredildi. Sabit, mobil radarların bulunduğu üslerde hem gündüz hem de gece şartında uygun uçaklar görev yapıyor.

HUDUT KA PISI YETKİSİ

Diyarbakır'd an ağırlıklı olarak F-16'lar, Malatya'da ise F-4E/2020 uçakları görev yapıyor. İki üste ikişer pist bulunuyor. Malatya Kürecik'te kurulan füze kalkanı radarının faaliyete geçmesinin ardından Malatya Erhaç Havaalanı Hava Hudut Kapısı olarak yetkilendirildi. Bu havaalanı askeri uçaklar tarafından kullanılıyor.

DANIŞMAN 'İZİN VERİLDİ' DEDİ TÜRKİYE YALANLADI
Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Türk hükümetinin Suriye'ye askeri operasyon düzenlemeyi kabul etmediğini söyleyerek "Ankara, Kobani için yardım koridoru açılması önerisi konusunda da ikna edilemedi" diye konuştu. Ancak Rice'ın, "Türkler son birkaç gün içinde, Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilmesi için, ABD ve ortaklarımızın Türk üsleri ve toprağını kullanmasına izin vereceklerine dair bir taahhütte bulundu. Bazı üslerini de IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyona açmayı kabul etti" sözleriyle ortaya attığı iddia şaşırttı. Türkiye ise bu iddiayı net bir dille yalanladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İncirlik veya başka bir konuyla ilgili verilmiş bir kararın bulunmadığını belirtti. Çavuşoğlu, "Şu an itibariyle 'eğit ve donat projesi' kapsamında ABD ile bazı konularda hemfikiriz. Daha doğrusu bu konuda bir mutabakatımız var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, Türkiye'deki 4 üs için kapı çalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN