Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ün hedefi eğitim

bahanesiyle çıkan olaylarda 200 bin öğrenci "cahil" bırakılmak istendi. Sokakları savaş alanına çeviren yandaşları 2 bin 39 binayı hedef alırken, bu binaların 242'si eğitim kurumlarından oluştu

Giriş Tarihi: 14.10.2014
Terörün hedefi eğitim
'in saldırılarını protesto bahanesiyle 37 ilde etrafı yakıp yıkan, resmi ve özel, çok sayıda binayı ateşe verip müzeleri yağmalayan örgütü yandaşları, özellikle okulları hedef aldı. Olaylarda yakılan 2 bin 39 binadan 242'sinin eğitim kurumu olması, okulların planlı şekilde hedef seçildiğini ortaya koydu.

MEB DURUM RAPORU İSTEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı son bir haftada okullara yönelik saldırılarla ilgili illerden analiz raporları istedi. İllerden gelen ilk bilgilere göre, saldırıya uğrayan okullarda eğitim gören yaklaşık 200 bin öğrenci olumsuz etkilendi. Saldırılan okulların bazıları tadilat yaparak eğitim öğretime kısa sürede dönerken bazılarının tamamen kullanılamaz hale geldiği kaydedildi. MEB bu okullardaki öğrencileri çevre okullara nakil sürecini başlattı.

EĞİTİM ADETA DURDU

Tunceli'de 2, Mersin ve Tarsus'ta 3, Şanlıurfa'da 19, Bitlis'te 8 Mardin'de 36 Muş'ta 6 okul hedef alındı. Saldırıya uğrayan Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası da ağır hasar gördü. Diyarbakır'da saldırıya uğrayan 34 okuldan 10'u eğitim yapılamaz hale geldi. Şırnak'ta 13, Batman'da 4, Hakkâri'de 28, Siirt'te 15, Van'da 18 eğitim kurumu hedef alındı. Diğer taraftan Kobani'yi bahane eden grupların sokak eylemleri dün de sürdü. Bir grup DBP'li Diyarbakır AK Parti binasına yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine parti il başkanı Zübeyde Zümrüt ve beraberindekiler oturma eylemi yaptı. Daha sonra da Zümrüt açlık grevine başladığını açıkladı. Olaylar nedeniyle Van'da gözaltına alınan 176 kişiden 77'si, Mersin'de ise 102 kişiden 32'si tutuklandı.

İSTANBUL'DA 11 OKULA ZARAR VERİLDİ
İstanbul'da 11 okul eylemcilerin saldırısına uğradı. Bu okulların bazılarında hasarın büyük olduğu bildirildi. Bingöl'de Karlıova İmam Hatip Anadolu Lisesi, Karlıova Halk Eğitim Merkezi ve 11 Mart İlkokulu'nun camları kırıldı. Söz konusu okullar, hasarın giderilmesinin ardından eğitim-öğretime açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörün hedefi eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN