Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm sürecek

"Sokakları savaş alanına çevirenler tek tek hesap verecek" diyen Davutoğlu, çözüm sürecinden ise geri adım atmayacaklarını söyledi: Demokrasinin de teminatı olacağız

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Çözüm sürecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi:

2015 SEÇİMLERİNİ İPOTEK ÇABASI:
Birileri bu millete bayramları zehir etmeye çalışıyor. Ahdimiz ve andımız olsun ki bu millete bayramları yaşatmaya devam edeceğiz. O provokatörlere gereken hesabı sormayı da direnmeyi de iyi biliriz. Bu kez bahane Kobani'ydi. 30 Mart seçimiyle Cumhurbaşkanlığı seçimiyle darbe yemiş vesayetçilerin perde gerisinde oldukları 2015 seçimlerini ipotek alma çabasıdır. 2015 seçimleri bu milleti huzur içinde götürmeye kararlıyız.

SALDIRILARIN 3 HEDEFİ:
Üç şey hedef alındı. Bir kamu binaları, kamu otoritesi. İki işyerleri. Çünkü çözüm süreciyle doğuya ve güneydoğuya yatırım dalgası başlamıştı. Üçüncü hedef ise il ve ilçe belediye başkanlarımıza yönelik sürdürülen saldırılardı. Yani hedef AK Parti'ydi. Bununla şu mesajı vermek istediler, bu coğrafyada bir tek biz oluruz.

ŞANTAJ VE TEHDİTTEN KORKMAYIZ:
Birileri çekinebilirler. CHP ancak oraya izinle gidebilir. MHP çekinebilir. Ama AK Parti'nin hiçbir ferdi hiçbir şantajdan, tehditten korkmaz. Şimdi bu üç mesaja biz de buradan üç mesajla cevap veriyoruz. Kamu düzeni her ne olursa olsun kesinlikle teminat altına alınacaktır. Tek tek her birini hukukun önüne çıkartacağız. Yakılan her Toma'nın yerine gerekirse 5 Toma, 10 Toma alınacak.

ÖZGÜRLÜĞÜN VE GÜVENLİĞİN TEMİNATIYIZ:
Daha önce güvenlik eksikliğinden şikayet edenler "polis devletine mi dönüyoruz" diye saldırmaya başlayacak. Özgürlüğümüzden fedakarlık etmeden güvenliğimizi güçlendireceğiz. AB ülkelerini örnek alınarak, yarın bazı Avrupa merkezlerinde Türkiye otoriterleşiyor diye yayın yapılmasın diye, oradaki uygulamalardan faydalanarak adımlar atacağız.

MESELE KOBANİ DEĞİL:
Biz Suriye'ye insani yardım yaptık. Ey HDP ya da Kılıçdaroğlu, Bayırbucak'ta Türkmenler IŞİD tarafından katledilirken, hadi rejim sizin dostunuz, Araplar katledilirken neredeydiniz? Mesele Kobani değil. Kaldı ki Kobani konusunda da en öncelikli adımları biz attık.

BİRİLERİ İSTEDİ DİYE MACERAYA GİRMEYİZ:
Bugün Türkiye'yi eleştiren bazı Avrupa ülkeleri, toplamda bizim üç günde aldığımız kadar mülteci almadılar. Bizi eleştirmeye yüzleri de hakları da hadleri de yok. Türkiye gereken her türlü desteği Kobani'ye de Suriye'nin her kesimine vermiştir. Türkiye uluslararası toplum gereğini yapmadan, tek başına birileri istedi diye herhangi bir maceraya girmez.

HDP ŞANTAJ YAPTI:
"Tezkereye hayır demeyin" dedik. HDP'nin tutumu ne oldu? Çözüm süreci ve Kobani'yi irtibatlandırarak bize şantaj yaptılar. Kobani'ye nasıl yardım ederiz diye sorarsanız oturup konuşuruz. Ama bir şantaj aracı haline getirilmesine izin vermeyiz.

SÜREÇ KARARLILIKLA YÜRÜYECEK:
Çözüm süreci kararlılıkla sürdürülecek. Türkiye IŞİD'e de Esad'a de karşıdır, karşı olmaya devam edecektir. Peki Kılıçdaroğlu bugün aynı netlikte, "Biz IŞİD'e de Esad'a de karşıyız" diyebilecek mi? Dersim'i bile eleştiremeyen CHP tabi ki Esad'ı eleştiremez, çünkü zihniyet aynı. HDP diyebilecek mi? Esad Arap Baası, CHP Türk Baası, HDP de Kürt Baası. Bu ülkeyi baskıcı siyasi akımlara teslim etmeyeceğiz.

TEHDİT OLURSA CEZALANDIRIRIZ:
Kobani'deki kardeşlerime de sesleniyorum, sizlerin de dünyadaki bütün mazlumların da hamisi gerektiği anda biziz. Türkiye topraklarına ilişkin herhangi bir tehdit olursa, gözünün yaşına bakmayız aynı anda cezalandırırız. Tezkerenin esası da budur. Başbakan Davutoğlu, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loogn ile ortak basın toplantısında soruları yanıtlarken "Dağlıca'da karakola yönelik taciz atışları tahammül etmek mümkün değil. Türk Silahlı Kuvvetleri tedbirini aldı" dedi. Davutoğlu, IŞİD protestoları bahanesiyle çeşitli illerde düzenlenen şiddet eylemleriyle ilgili de "Çözüm sürecinin arkasına saklanarak kimse kamu düzenini bozamaz. Çözüm sürecinde devamlılık isteniyorsa, herkes kamu düzenine saygıda kusur etmeyecek" diye konuştu.

'YANGIN YERİNDE GÜL YETİŞTİRECEĞİZ'
Başbakan Davutoğlu, Kobani eylemlerinde büyük zarar gören Doğu ve Güneydoğu şehirlerinin AK Partili belediye başkanları ile dün akşam bir araya geldi. Yakılıp yıkılan binaların yeniden yapılacağını söyleyen Davutoğlu, belediye başkanlarına "Demokrasi kahramanları olarak başınız dik olmalı. Özgüveninizi yitirmeyin, hiçbir güçten korkmayın" mesajını verdi. Başkanlara her konuda destek olunacağını kaydeden Davutoğlu, "Çözüm sürecinin kamu düzenine bahane olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Yangın yerinde gül yetiştireceğiz" dedi.

'YARGI TARİHİ BİR SINAVDAN GEÇTİ'
"HÂkimlerimiz, savcılarımız kendi tercihlerini yaptılar. Her birini tebrik ediyorum. Yargı ne zaman vesayet ilişkisine girmişse darbelere zemin hazırladı. Bizim tek bir arzumuz vardı vesayetten kurtulmuş yargı. Said Nursi'den, Adnan Menderes'ten, Necmettin Erbakan'a, Deniz Gezmiş'e, şu veya bu inançtan onlarca önemli kanaat önderini biz kaybettik. "Sizi buraya tıkan irade böyle istiyor" diyenleri gördük. Şimdi ben Türk yargı bağımsızlığı açısından tarihi bir sınavdan geçildiği ve doğru bir sürecin işletildiği kanaatindeyim."

'ELİNDEKİ BİR İHANET BELGESİDİR'
CHP'den ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Kobani protestolarına gelen desteği de eleştiren Başbakan Davutoğlu, grup toplantısında ana muhalefet partisini şu sözlerle eleştirdi: "CHP ve Kılıçdaroğlu, paralelciler onların eline neyi tutuşturuyorsa onu gösteriyorlar. Buradan Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum; kendiniz olun, bir kere de kendiniz olun. Dışarıdan bir takım propagandalarla Türkiye'ye yönelik suçlamaları kullanmayın, paralelci çetelerin sizin elinize tutuşturduğu belgeleri kullanmayın. O gösterdikleri belge aslında bir ihanet belgesidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN