Davutoğlu'na güvenlik brifingi

Giriş Tarihi: 15.10.2014 18:55 Güncelleme Tarihi: 15.10.2014 19:23
Davutoğlu'na güvenlik brifingi
İçişleri Bakanlığı'ndan güvenlik brifingi alan Başbakan Davutoğlu basın toplantısı düzenledi.

Güvenlik brifingi sonrası İçişleri Bakanı Efkan Ala ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Başbakan Davutoğlu, sadece bir güvenlik brifingi değil genel bir değerlendirme yaptıklarını anlattı.

Davutoğlu, Kaymakam ve Valilerin bilgi ve birikimlerinin artırılması için uluslararası tecrübele edinmeleri konusunda çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Yeni kimliklerin Aralık ayından itibaren dağıtılacağını söyleyen Davutoğlu, ifadenin yerinde alınmasına ilişkin yapılan çalışmalara değindi.

Yeni uygulama ile dilekçe ile soyadı değişimi mümkün olabilecek. Mahkemeye gerek olmayacak. Doğum-ölüm işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek.

Ülkenin genel asayiş durumuna ilişkin de brifing aldığını anlatan Davutoğlu, uyuşturucu, kaçakçılık konusunun Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.
Uyuşturucu imalini ve satışını terör suçu gibi görüyoruz. Son dönemde üzerinde çalıştığımız iç güvenlik reformu özgürlükleri garanti altına alan içerikler barındırıyor. Bir gösterinin barışçıl şekilde yapılabilmesi için güvenlik ortamı sağlanması gerekir.

Göstericilerin de güvenliğini koruyacak olan İçişleri Bakanlığı'dır. Özgürlüklerin kötü kullanımı başka insanların hayatlarını kaybetmesine neden oluyor.

Davutoğlu, özgürlük ve demokratik alandan taviz vermeyeceklerini buna karşın barışçıl gösteriler düzenlenemebilmesi için özgürlüğün teminat altına alınmasının kamu düzeni ile mümkün olacağını söyledi.

Yaşamayan insanın diğer hakları olmaz. Kimsenin herhangi bir mülkiyeti yok edecek şekilde gösteri yapması olamaz. Suç işleyenin işlediği suç yanında kalmaz.

KOBANİ EYLEMLERİ


Kobani olaylarından insanlarımızı gösteri hakkı ile alakası olmayan şiddet eylemlerinde kaybettik. Vatandaşımızın güvenliğini teminat altına alacak bir çalışma içerisindeyiz. Gösteriler kesinlikle haktır, engellenmeyecektir.

Sınırımız insani geçiş için açıktır. İllegal geçişleri engelleyeceğiz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliğinden sorumluyuz. Buna kesinlikle müsaade edemeyiz.

Avrupa'da polisin göstericiyi 24 saat gözaltına alma yetkisi var. Demokratik toplumlarda hiçbir gösteride maske kullanılamaz. Kimliğini tespit etmemiz mümkün olamaz. Bu şekilde düzen sağlamak mümkün olamaz.

Şu an bir ihbar gelse; Şu araba uyuşturucu götürüyor ve gençlerimizi zehirliyor dese. Güvenlik güçlerimiz bu arabayı arayamıyor ve gençlerimiz zehirleniyor. Savcılık izni olmadan arama yapılamıyor. Burada gençlerimiz zehirleniyor. Bunu engellemek için ne gerekiyorsa yaparız. Benim vatandaşımın hayat hakkından ruhsal sağlığından hiçbir şey önde değildir. Böyle birşey varsa aranacak varsa işlem yapacak yoksa yoluna devam edecek. Bunu gerçekleştireceğiz. Demokratik ülkelerin hepsinde bu böyledir. Orada bir polis elini kıpırdatma dese kimse korkusundan elini kıpırdatamaz.

Arkadaşlar maske kullanılarak kimse eylem yapamaz. Kimse molotof atamaz. Eğer birisi maske takılmıyor da özgürlükler engelleniyor derse. Evet maske takılmayacak. O kişinin maske takma özgürlüğü ateş açma özgürlüğü, orada binlerce insanın dışarı çıkma balkona çıkma özgürlüğünü kısıtlıyor.

KOBONİ YAYGARASI YAPANLAR ORAYA GİTMEK İSTEMEDİ

Suriye'deki her şehrin Türkiye'deki akrabaları kendi yerlerinde savaşmak isterse buna müsade etmemiz mümkün değildir. Suriyelilerin Suriye'ye gitmesi konusunda kapı açık. Kimseyi engellemeyiz. Kobani'den gelen PYD'liler geriye gitmek istemediler. Biz bunları zorla gönderemeyiz. Suriye'den gelenler gelirken bize sormadılar, giderken de biz soracak değiliz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bizim güvencemiz altındadır. Onun nereye gideceği konusunda kararı biz veririz. Bize günlerdir Kobani için söylendiler Kobani'den gelenlere gidin dedik gitmediler. Zorla gönderecek değiliz. Biz sadece illegal gidenlere müdahale ediyoruz. Başka geçişler olacaksa onları da iyi tanımlamak hukuki çerçeveye oturtmak durumundayız.

MASKE TAKANLAR ALINIP GÖTÜRÜLECEK

Belediye Başkanları ile görüştüm. Başkanlardan biri AK Parti'den istifa etmem için ağabeyimi vurdular. Daha başka şeyler anlattılar.
Maske kullanılarak gösteri yapılamaz, maske kullanılarak molotof kokteyli atamaz. Bu gerekirse bomba sayılacak.

Maske takan alınıp götürüp tedbir alınacak. İstanbul Okmeydanı'nda bir kişinin maske takma özgürlüğü başka birinin sokağa çıkma özgürlüğünü ortadan kaldırıyor.

Birkaç ay içerisinde kolluğun gözetimi denetimi kanunu çıkacak. Burada kolluk görevi kötüye kullanırsa bunun da yaptırımı olacak. Polise sonsuz yetki verilmeyecek. Bundan da kamuoyumuz haberdar olmasını isteriz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'na güvenlik brifingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN