Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu vahşetten sorumlusunuz’

IŞİD bahanesiyle Diyarbakır'da düzenlenen olaylarda hayatını kaybeden 12 kişiden 3'ünün ölümünün tüyler ürperten ayrıntıları ortaya çıktı. Aileler olaylardan Selahattin Demirtaş'ın sorumlu olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 16.10.2014
'Bu vahşetten sorumlusunuz’
HDP'nin Kobani bahanesiyle sokağa çağırdığı vandalların, Diyarbakır'da işlediği cinayetlerin detayları tüyler ürpertti. Olaylar nedeniyle Diyarbakır'da 12 kişi hayatını kaybetmişti. O 12 kişiden 3'ünün nasıl öldüğü ise netleşti. Ailelerin ifadeleri ve otopsi raporlarına göre IŞİD'çi diye takibe alınan Yasin Börü (16), Hasan Gökgöz (26) , Hüseyin Dakak (19) adlı gençler, sığındıkları evde, 'IŞİD'çiler burada' denilerek ihbar edildi. Eve giren saldırganlar gençleri önce kurşuna dizdi. 3'üncü kattan aşağıya attı. Yerde başları taşla ezilip üzerlerinden arabayla geçildi. Tanınmasın diye de yakıldılar. Çocuklarını elbise ve ameliyat izlerinden tanıyan aileler, sırf sakallı diye hedef alındıklarını belirterek, sokağa çağıran HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ten davacı olduklarını söyledi.

'IŞİDÇİLER BURADA'
Öldürülen gençlerden 16 yaşındaki Yasin Börü'nün annesi Hatice Börü, olay günü yaşananları anlattı. Olayı, saldırıdan yaralı kurtulan Yasin'in arkadaşı Yusuf Er'den öğrendiğini aktaran Börü, sokakta sıkıştırılan gençlerin önce eve sığındığını belirterek, "Evdeki kadın onlara karışmamış fakat eşi dışarıdaki saldırganlara telefon açıp, 'IŞİD'çiler burada' demiş. Onlar da IŞİD üyesi olmadıklarını belirtmişler, ancak ikna edememişler. Bunun üzerine ev sahibi saldırganlara kapıyı açmış. Onlar da 4 genci silahla taradıktan sonra Yasin ve 2 arkadaşını 3. kattan atmış. Bu da yetmez gibi cesetlerine de işkence yapılmış" şeklinde konuştu.

TANIYAMADILAR

Cesetleri tanınmayacak hale gelen Börü, Gökgöz ve Dakak ailelerince güçlükle teşhis edilebildi. Olayda hayatını kaybeden oğullarının cenazesini teşhis etmek için morga giden Börü'nün ailesine, 16 yaşındaki bir çocuğa ait olamayacağı gerekçesiyle cenaze gösterilmedi. Bu nedenle ailesi 2 gün sonra oğullarının cesedini giysilerinden ve ayağındaki beninden teşhis edebildi.

ZILGIT ÇEKTİLER
Öldürülen Hüseyin Dakak'ın babası Öztekin Dakak da oğlunu köse olduğu için teşhis edebildiğini söyledi. Oğlunun öldürüldükten sonra başının taşla ezildiğini söyleyen Dakak, "Sadece sırtında yaklaşık 50 bıçak izi vardı. Yakmaya çalışmışlar, araba ile üzerinden geçmişler. Görgü tanıklarının ifadesine göre, çocuklara işkence yapılırken balkondan seyreden kadınlar zılgıt çekerek, 'Yakın bunları' demiş" dedi.

"DEMİRTAŞ'TAN DAVACIYIM"
Öldürülen gençlerden Hasan Gökgöz'ün (25) annesi Mehtap Gökgöz, oğlunun şehit edildiğini belirterek "Demirtaş'tan davacıyım. Bugün bize, yarın onlara. Sizin derdiniz, davanız IŞİD değil, bizdik" dedi. Gökgöz, ölümlerin sorumluluğunun bu çağrıyı yapanlar olduğunu söyledi. Öldürülen Hasan Gökgöz'ün (25) babası Mehmet Gökgöz ise olay günü IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle camiye giderken kendisinin de silahlı saldırıya uğradığını anlattı. Kışkırtma ve provokasyonun HDP'nin, Selahattin Demirtaş'ın çağrısıyla başladığını belirten Gökgöz, "Demirtaş'tan ve Zübeyde Zümrüt'ten davacıyım" dedi.

VAHŞET OTOPSİYLE BELGELENDİ
Üç gencin ölümüyle ilgili Diyarbakır'daki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen otopsi raporu açıklandı. Rapora göre üç gencin vücudunda bazı kesici ve delici alet yaralanmaları olduğu ve mermi çekirdeğinin yanı sıra yanık bulguları tespit edildi. Börü'nün kafa travmasına bağlı beyin kanaması geçirdiği, beyin doku harabiyeti ile kesici ve delici alet yaralanması sonucu iç organlarında yaralanma olduğu belirlendi. Dakak ve Gökgöz de benzer şekilde öldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu vahşetten sorumlusunuz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN