Yüzünü kapatan gözaltına alınacak

Yeni güvenlik paketine göre; molotof bomba sayılacak, gösterilerde maske ile yüzünü kapatanlar anında gözaltına alınacak, polis savcılık izni olmadan 'makul şüphe' gördüğü durumlarda arama yapabilecek

Giriş Tarihi: 16.10.2014
Yüzünü kapatan gözaltına alınacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu, güvenlik reformunun detayları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dün önce İçişleri Bakanlığı'nda bilgilendirme toplantısına katılan Davutoğlu, ardından da Çözüm Süreci toplantısına başkanlık etti. Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile düzenlediği basın toplantısında yeni güvenlik paketine ilişkin şu mesajları verdi:

AB STANDARTLARINDA GÜVENLİK:
Öylesine sağlam temellere oturtulmuş bir güvenlik ortamı sağlamak istiyoruz ki, gösteri hakkı da, fikir ve ifade özgürlüğü de en iyi şekilde kullanılabilsin. Suç işleyenin de, işlediği suç yanına kâr kalmamalı. Aksi takdirde insanları suça teşvik etmiş oluruz... Şu anda demokratik sisteme sahip ülkelerden, Avrupa'daki ülkelerden hiçbir farklı uygulama getirmeyeceğiz.

GÖSTERİLER ASLA ENGELENMEYECEK:
Gösteriler haktır ve kesinlikle engellenmeyecek. Barışçıl gösteri hakkını engelleyecek hiçbir tedbir getirmeyeceğiz. Herkesin ifade, gösteri hakkını kullanmasını muhafaza edeceğiz. Toplumsal olaylar söz konusu olduğunda, buna hukuk düzeni içinde müdahale edilecek. Gösteri şiddet içerirse, hele silah ve kaba güç kullanılmaya kalkışılırsa, o provokasyon, çatışma ve iç kargaşa çıkarma eylemi olur. Gösterilerde en müşfik şekilde emniyet görevlilerimizi göreceksiniz.

POLİSİYE DEĞİL, GÜVENLİK REFORMU:
O silahlı çeteler, vandallar, şehir teröristleri oradayken başka bir görüşten birileri gösteri yapma imkânı bulabilir miydi? Gösteri hakkı, kamu düzeni varsa, o meydanı, caddeleri koruyacak emniyet tedbiri varsa yapılabilir. Bizim bu çerçevede üzerinde çalıştığımız güvenlik reformu kesinlikle polisiye tedbirler paketi değildir, güvenlik reformudur.

MASKE KULANILAMAZ, MOLOTOF ATILAMAZ:
Bir şiddet ortamında, Avrupa'da polisin savcıya sevk etmeden önce tedbiren 24 saat gözaltı hakkı, yetkisi var. Bizde yok, bu durum düzeltilecek. Özgürlüklerden fedakârlık etmeyeceğiz ama maske kullanarak gösteri yapılamaz. Çünkü maske takan kişi "ben kimliğimi gizliyorum, suç işlemeye hazırım" diyor. Molotof kokteyli atılamaz, bomba sayılacak.Ayrıca getireceğimiz yeni bir önlemle şüpheli araçlar savcılık izni olmadan durdurulup aranacak, suç yoksa yoluna devam edecek.

POLİSE SINIRSIZ YETKİ YOK:
Polis kendisine verilen yetkiyi kötü kullanırsa müeyyidesi olacak. Burada yetki denetlenecek.

SURİYELİ GİDEBİLİR:
300'e yakın PYD'li Türkiye'ye geldi. Valiler sordu "Gitmek istiyor musunuz?" diye, küçük bir grup hariç "Hayır, Türkiye güvenliğinde olmak istiyoruz" dediler. Eğer Suriye'ye gitmek isterlerse sınır açık. Zorla mı gönderelim? Ama kendi vatandaşımızı bir bilinmezliğe gönderemeyiz.

BÜROKRASİDE DEVRİM
Başbakan Ahmet Davutoğlu, vatandaşın hayatını kolaylaştırmak amacıyla bürokraside devrim yapılacağını açıkladı. Buna göre, artık dilekçeyle soyadı değiştirmek mümkün olacak. Doğum, ölüm ve adres değişiklikleri elektronik ortamda yapılabilecek. Yeni biyometrik kimlikler aralık ayından itibaren verilmeye başlanacak. Yerinde ifade imkânıyla vatandaşın karakola gidip normal sosyal sorumluluk içinde ifadesinin alınabileceği imkânlar sağlanacak. Kayıp çocukların bulunması amacıyla kaybolduğu bölgedeki tüm telefonlara çocuğun fotoğrafı SMS olarak iletilecek.

'KOBANİ GÜVENLİ BÖ LGE İLAN EDİLSİN'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Al Jazeera Arapça'ya verdiği röportajda Türkiye'nin oluşturulmasını istediği Suriye'deki güvenli bölgeleri ilk kez açıkladı: "Yoğunluklu nüfusların olduğu yerlerde, mesela Halep'in kuzeyi. Çünkü Halep'te hem rejim, hem IŞİD saldırıları var. Halep'le Türkiye sınırları arasında. İdlib'in Türkiye sınırına yakın yerler, Lazkiye'nin kuzeyinde, Haseke'de, şu anki Cerablus bölgesinde, Ayn el Arab'da (Kobani)." Katıldığı TRT Haber canlı yayınında da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan, Çözüm Süreci'nin bir "şifa ilacı" olduğuna dikkat çekerek, "Kürtlerin devleti Türkiye Cumhuriyetidir. Dışarıdaki Kürtlerin hamisi de biziz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzünü kapatan gözaltına alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN