"IŞİD'i geçen yıl vurduk"

Giriş Tarihi: 17.10.2014 22:29 Güncelleme Tarihi: 18.10.2014 00:37
IŞİD'i geçen yıl vurduk
Başbakan Ahmet Davutoğlu, canlı yayında önemli açıklamalar yaptı.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

- Çözüm süreci ortadoğudaki karmaşalar içinde büyük bir başarıdır. Daha önce 90'lı yıllarda yasaklanan bir çok şeyi biz değiştirdik, getirdiğimiz yeni anlayış, bireylerin devletle ilişkisinin yeniden restore edilmesi için adımlar attık. Bütün bunlar olmuşken şiddetin sebebi ne niye hala silah kullanılıyor?

"DERSİM'İ BOMBALAYAN CHP İLE, DİYARBAKIR'I YAKAN HDP ZİHNİYETİ AYNI"


- 90'lı yıllarda köyleri yakıp, Dersim'i bombalayan ve bunları yaparken devlet otoritesini koruduğunu sanan CHP zihniyetiyle, o güzelim Diyarbakır'ı Mardin'i Batman'ı savaş alanına çeviren HDP zihniyeti aynıdır.

"DEMİRTAŞ ÇÖZÜM HARİTASINI BİLİYORDU"


-Selahattin Demirtaş'la yaptığım görüşmede kendisi çözüm süreci haritasını biliyordu ve ona defalarca bunu nihayete erdirelim dedim.

- Biz çözüm süreci yoluna her şeyi göze alıp başladık.

"KOBANİ BAHANEYDİ"


-Kobani bahane edildi, tıpkı Gezi'de yapıldığı gibi. Tam bir terör alanı estirildi. Okullar yakıldı, belediyeler taşlandı, Kuran kursları yakıldı. Sonra partilerimize saldırdılar. 16 yaşında Yasin kardeşimiz damdan aşağı atılarak kafası ezilerek öldürüldü. Elinde kurban eti vardı, kurban dağıtıyordu.

"MYK'DA ARKADAŞLARIMA TALİMAT VERDİM"

-MYK'da ülkenin her bir santimetrekaresini dolaşma talimatı verdim, arkadaşlarıma. Bizi hiç kimse engelleyemez. Genel Başkan Yardımcılarıma, bakanlarıma talimat verdim, çözüm sürecinin muhatabı olan halkımızla konuşacağız.

"AKİL İNSANLAR YİNE DEVREYE GİRECEK"

-Çözüm sürecinin tekrar olumlu atmosferinin topluma yayılması gerekiyor. Akil insanlarla bunu konuşacağız. HDP'nin niyeti konusunda bizde ve toplumda ciddi şüphe oluştu. Önce iyi niyetini görmeliyiz.

İÇ GÜVENLİK ROFORMU

-80'li yılları görmemiş kişiler buna Kenan Evren yasaları demiştir. Şuanda hukuksuz iş yapmadıkça kim kapısı çalındığında kuşku duyuyor? Özgürlük ve reform paketi şeklinde olacak. Yetişirse Salı günü parti grubumuzda açıklayacağım.15 gündür bu konuda bir hata yapılmaması için bunların delillerini ben irdeliyorum. Bizim meselemiz suçu işlenmeden önce önleyebilmek.

"ŞEHİT EDİLEN KARDEŞLERİMİZ İÇİN İHBAR GELDİ"


-Bingölde şehit edilen kardeşlerimiz için ihbar geliyor ama polis savcıya bunları gözaltına alabilmek için başvuruda bulunuyor, savcı delil yok diye müsade etmiyor ve kardeşlerimiz şehit oluyor. Bizim getirdiğimiz şey şu eğer makul şüphe varsa polis istediği aracı durdurur ve incelemesini yapar, bir suç unsuru yoksa araç çeker gider.

MOLOTOF SİLAHLA AYNI SAYILACAK

Molotof kokteyli ve benzeri diye kanuna bir yasaklama şeklinde girecek. Silahlı bir saldırı neyse o da odur. Bu kanunla, Kolluk Denetim Kanunu'nu getiriyoruz. Bu hakları istismar eden polis de cezalandırılacak. Hiçbir özgürlük kısıtlanmayacak, vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Özgürlükleri teminat altına alıcı tedbirler olacak.

DİNLEMELERLE İLGİLİ YASA

Kapsamı genişletilmiyor, dinlemeye kolaylık getirilmiyor. Önleyici istihbarat şeklinde. İnsanların özel hayatları dinlenerek zaafları üzerinden şantajı engelledik, bugün de yarın da buna izin vermeyiz. Siyasilere geçmişte dinlemelerle şantajlar yapıldı, bizim dönemimizde böyle bir şey söz konusu olamaz.

IŞİD'İ GEÇEN SENE VURDUK


Biz Orta Doğu coğrafyasına bütüncül bakıyoruz, demokrasiyle istikrara kavuşur diyoruz. Bu birilerini rahatsız ediyor. Esed Şam'da otururken, IŞİD unutulur yarın başkası çıkar. Güvenlik boşluğu doğan bölgelerde IŞİD çıktı. IŞİD ile PYD 1,5 senedir komşuydu. Biz geçen sene Kasım ayında IŞİD mevzilerini vurduk, terör örgütü ilan ettik. Tel Abyad'ı önce rejim vurdu sonra IŞİD girdi, Resulayn'ı rejim vurdu PYD girdi, ama Kılıçdaroğlu bunu unutuyor.

ZİHNİYET AYNI!

CHP heyeti 2013'te Esad'a gitti. Kamplara, Ceylanpınar'a gittiniz mi de şimdi vatana ihanet diyorsunuz. Biz oyunun sonunu görmek istiyoruz. Attığım her adamın nereye gittiğini görmeden o adımı atmam. Kobani'deki her bir kardeşimize sahip çıkmak bize tarihin bir emanetidir. Kılıçdaroğlu 1,5 milyon Suriyeli'nin başını okşamamış olabilir, ama biz 450 bininin eğitimiyle uğraşıyoruz. Alın Alman basınını zihinlerini çarpıştırın Kılıçdaroğlu'yla. Demirtaş'ı alın vurun ABD basınına, zihniyet aynı.

KILIÇDAROĞLU'NA ÖYLE BİR CEVAP VERDİ Kİ...


Dün bir programda Kılıçdaroğlu'nu izledim adama soruyorlar "Kobani nerede?" diye "Suriye'de bir kasaba bize sınırı var, herhalde çatışmalar orda devam ediyor" diye bir cevap veriyor. O kadar dünya gündeminden uzak birisi düşünün ki 8 yaşındaki torunuma bu soruyu sorsanız herhalde daha detaylı bir açıklama yapar. Ama Kobani son günlerde popüler olduğu için siyasete alet etmekten çekinmiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"IŞİD'i geçen yıl vurduk"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN