Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akil heyetten Öcalan mesajı

Giriş Tarihi: 19.10.2014 22:56 Güncelleme Tarihi: 19.10.2014 23:36
Akil heyetten Öcalan mesajı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Akil İnsanlar Heyeti ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde yaptığı toplantı sona erdi. Heyettekilerin üzerinde en çok durduğu konulardan biri Öcalan'ın mesajlarının doğrudan kamuoyuna iletilmesinin sağlanması. Yeni sivil komisyonlar da gündemde.


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kürt sorununa çözüm süreci kapsamında Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde biraraya geldiği Âkil İnsanlar Heyeti'yle toplantısı saat 12.30'da başladı. Toplantının başında konuşan Davutoğlu sürecin üç sacayağını açıkladı. "Birincisi çözüm süreci her halükarda devam ediyor. İkincisi çözüm süreci kamu düzeninin alternatifi değildir. Üçüncü ve en önemli mesele konjonktürel değildir" dedi.

Heyet üyeleri de görüşlerini açıkladılar. Toplantıya katılanlan heyetten Celalettin Can ve Doğu Ergil'in gazetecilere yaptığı açıklamalara göre 'aralarında istisnalar olmakla' beraber heyet üyeleri çoğunlukla, Abdullah Öcalan'ın görüşlerinin aracılar üzerinden değil de doğrudan doğruya, süzgeçten geçirilmeden kamuoyuna iletilmesinin sağlaması gerektiğini söylediler. "Öcalan'la İmralı'da biz de görüşelim" dediler. Çözüm sürecine ilişkin sivil inisiyatifin gelişeceği belirtildi. 52 kişinin katıldığı toplantının çıkışında görüşleri açıklayan heyet üyelerinin yaptığı açıklamalar şöyle:

Celalettin Can: Öcalan'ın doğrudan mesaj vermesi konuşuldu

"Abdullah Öcalan'ın konumu tartışıldı. Öcalan'ın mesajlarını aracılar üzerinden değil de doğrudan doğruya kendisiyle muhatap olunarak Türkiye kamuoyuna kendisinin hiçbir süzgeçten geçirilmeden ifade etmesi konuşuldu.

Akillerin mutabakat ettiği nokta buydu. Görebildiğim kadarıyla başta Başbakan olmak üzere bu görüş tepkiyle karşılanmadı. 'Öcalan ile sadece heyet görüşmesin biz de görüşelim' dedik. Öcalan'ın kendisi de kiminle istiyorsa görüşmesi. İstisnalar vardı ancak Akillerin ortak görüşü buydu. Başbakan gerek Kobani gerek İmralı ile ilgili söylediklerimizi dinledi olumsuz bir tepki almadık."

Prof. Dr. Doğu Ergil: Sivil inisiyatif gelişecek

"Birbirine sürten iki sert zemin Türk Silahlı Kuvvetleri ile Kürt silahlı kuvvetleri, siyasi bir örgüt olan devlet ile Kürt siyasetinin temsilcileri birbirilerine çok güveniyor gözükmemektedir. Güven ortamının sağlanması, iki sert zeminin birbirini yıpratmaması için aranın açılması ve bu araya da sivil inisiyatifin girmesi şiddetin sesi ile aklın sesi ile bir gelecek oluşturmak dile getirildi toplantıda. Hükümetin çeşitli komisyonlar kurularak sivil toplumların önde gelenleri ve kamu önderleri bir araya gelerek sivil inisiyatifin boşluğu doldurması arzusunu gördük. Artık bu iş resmi şahsiyetlerle, Öcalan ve yakın çevresi üzerinden süren değil onların da merkezinde bulunduğu daha geniş çaplı bir mutabakat arayan süreç başlayacağına inanıyoruz.

Çözüm Süreci isteği vardı bir türlü sürece dönüşüp yapı kazanamadı. Bu sefer yapı kazanacağına dair eğiliminin güçlendiğini gördüm. Bizim de taşın altına elimizi koyacağımızın taahhüdünü verdik. Bundan önce de burada birkaç kere toplandık ancak pratiğe yönelik önerilerin de dile getirildiği bu kadar nitelikli bir toplantıya ilk defa şahit oluyorum. Akil İnsanların da ciddi bir tecrübe edindiğini gördüm ve umudum arttı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akil heyetten Öcalan mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN