Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Öncelik kamu düzeni'

Giriş Tarihi: 20.10.2014
'Öncelik kamu düzeni'
Başbakan Davutoğlu, 10 saat 15 dakika süren toplantının kapanış konuşmasında, çözüm sürecinde önceliğin kamu düzeninin sağlanmasında olduğunu vurguladı. Akil İnsanlar Heyeti üyeleri de toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu:
Prof. Dr. Fuat Keyman: 6-7 Ekim olaylarının bir daha olmaması için, kamu düzeninin sağlanmasının önemi vurgulandı. Hükümet çözüm sürecinin ileri adımlarını atacağını söyledi ki kamu düzeni sağlanmak şartıyla.
Can Paker: Düşüncemiz bütün siyasi aktörlerle ve tabii ki Öcalan ile konuşmaktı. Ancak hükümetin görüşü, şu anda önce kamu düzeninin sağlanması.
Hilal Kaplan: Çözüm sürecinde ana aktör olan Öcalan ile sivil ve direkt olarak temas edilmesinin önemine vurgu yapıldı.
Prof. Dr. Doğu Ergil: Bu kadar nitelikli bir toplantıya ilk defa şahit olum. 'Akil İnsanlar' denilen heyetin de çalışmalarında çok ciddi tecrübe kazandıklarını, duygusalla akli olanı ayırabilecekleri olgunluğa geldiğini gördüm, umudum arttı. Bu konuda bizim de taşın altına elimizi koyacağımız taahhüdünü verdik. Öte yandan kayınvalidesinin heyette yer aldığı için kendisini eleştirdiğini anlatan Ergil, şunları kaydetti: "Gençliğinde Kadir İnanır aşığı imiş. Kadir'e, Allah aşkına kayınvalidemi ara iyi bir şey yaptığımı söyle dedim. O da 'Yenge biz milli bir vazife görüyoruz, damadına yüklenme' dedi." Bu arada toplantı sırasında rahatsızlanan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, hastaneye kaldırıldı. Dilipak, kontrollerinin ardından yeniden Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Öncelik kamu düzeni'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN