Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da eski istihbaratçılara operasyon

Ankara Emniyet Müdürlüğü, yasa dışı dinlemelerle ilgili olarak Emniyetteki paralel yapıya yönelik operasyon başlattı.

Giriş Tarihi: 21.10.2014 08:43 Güncelleme Tarihi: 21.10.2014 15:28
Ankara'da eski istihbaratçılara operasyon

Eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube'den sorumlu eski Emniyet Müdür Yardımcısı Lokman Kırcılı'nın da aralarında olduğu 18 kişiye yönelik operasyonda düğmeye basıldı.

18 GÖZALTI KARARI

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük'ün yürüttüğü soruşturma kapsamında 14'ü Ankara'da, diğerleri İstanbul, İzmir, Siirt ve Ağrı'da toplam 18 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bu kişilerden şu ana kadar 4'ü gözaltına alındı. İstanbul'daki şüphelinin halen cezaevinde tutuklu bulunan 2. Sınıf Emniyet Müdürü Erol Demirhan olduğu öğrenildi. Şüphelilerden birinin MİT'te görev yaptığı ve eski polis olduğu belirtildi.

Şüphelilerin TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kritoptoloji ve Araştırma Enstitüsü ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının yürüttüğü "Güdümlü Mermilere Karşı Savunma Projesi"nde yer alan ekiple CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanlığını da yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, gazeteci Nuray Mert, gazeteci Ahmet Şık'ın eşi Yonca Verdioğlu Şık, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın oğlu Erkan Bülent Haberal ile Hanefi Avcı'nın avukatının da arasında bulunduğu 24 kişiyi dinlediği ileri sürüldü.

Mağdurlardan 6'sının TÜBİTAK'ta çalıştıkları, birinin ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Daire Başkanlığında Şube Müdürlüğü yapan Ö.G. olduğu kaydedildi.

Soruşturmanın, Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görev yapan Cumhuriyet Savcısı Alper Türközmen tarafından başlatıldığı ancak TÜBİTAK ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan bazı kişilerin "önleme dinlemesi" kapsamında dinlendiğinin belirlenmesi üzerine "askeri ve siyasi casusluk" şüphesiyle dosyanın Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosuna gönderildiği öğrenildi.

Şüphelilere, bunun dışında "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üyesi olmak", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek" suçlamaları yöneltildiği öğrenildi.

Şüpheliler hakkında daha önce İçişleri Bakanlığınca idari soruşturma açıldığı ve müfettişin, şüphelilerin "önleme dinlemesi" kapsamında görev sınırlarını aştıklarına ilişkin rapor verdiği ifade edildi.

"Önleme dinlemesi" kararlarının, mağdurların kendi isimleriyle Ankara'daki mahkemelerce verildiği bildirildi.

Operasyon kapsamında arama kararı bulunmadığı sadece şüphelilerle ilgili gözaltı kararı alındığı kaydedildi.

ALTIPARMAK TESLİM OLDU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yasa dışı dinlemelerle ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı çıkarılan Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak, Ankara Emniyet Müdürlüğüne gelerek teslim oldu.

Ankara Emniyet Müdürülüğüne avukatı ile birlikte gelen Altıparmak, binaya girmeden önce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Altıparmak ve avukatı, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne geçip teslim oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da eski istihbaratçılara operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN